Vitézy Dávid
A csepeli hév a Boráros téren, 1966-ban. Fortepan / Bojár Sándor
Csepelen ugyanis már a századfordulón nagyon erős volt az ipar, rengeteg munkás dolgozott itt, akik elsősorban a környező kerületekből és településekről (Pesterzsébet, Szigetszentmiklós, stb.) ingáztak ide. A legnagyobb célpont a Weiss Manfréd gyár volt.
A csepeli hévet már 1951-es átadása óta meg szeretnék hosszabbítani a belvárosig. A BKK által 2014-ben elkészített Balázs Mór-tervben már a csepeli és ráckevei hév alagútban a belvárosig vezetése szerepelt, sokat dolgoztunk akkoriban a ráckevei és csepeli hév belvárosi meghosszabbításának megvalósíthatósági tanulmányain.
A vonal a BKK utastájékoztatási reformja keretében kapott számot: H7-esként hivatkozzuk azóta, amit az sem érintett, hogy a hév-vonalak fenntartása 2018-ban állami kézbe került és a MÁV csoport része lett. Ezzel a H7-es hév az egyetlen, kizárólag helyi közlekedési szerepű vasút, amelyet a MÁV tart fenn.
A Kormány 2018-as határozatában a csepeli hév átfogó fejlesztéséről és a Közvágóhídtól a H6-os ráckevei hévvel együtt a Kálvin térig vezetésének előkészítéséről döntött. A beruházás folyamatban van, a Budapest Fejlesztési Központ a kiviteli tervekig bezárólag minden, az előkészítéshez szükséges szerződést megkötött. Két hete a próbafúrásos talajvizsgálatokat is megkezdtük, a bírálati engedélyezési tervek rövidesen elkészülnek, melyek része a vonal meghosszabbítása is Csepelen az Erdősor utcáig.
Forrás: Facebook
Kijelenthetjük, hogy a szerelvények tekintetében semmi sem változott…