Koronavírus: egy csepeli gyermekorvos tapasztalatai

Csepeli Hírmondó

A fotót 2019. júliusában készítette Gubis Mariann

A koronavírus-fertőzés tekintetében az idősebbek, illetve a brit mutáns kapcsán úgy látni, már a középkorúak is veszélyeztetettek, miközben viszonylag kevés szó esik arról, hogyan érinti a járvány a fiatalabbakat és a gyerekeket. Sokan ugyanis úgy gondolják, hogy a koronavírus a gyerekeket nem fenyegeti igazán, ha el is kapták a fertőzést, többségük tünetmentesen, vagy nagyon enyhe, alig észrevehető tünetekkel vészeli csak át a betegséget.

Tavaly május óta azonban a világon egyre több országból – ősztől hazánkból is – érkeztek hírek egy ismeretlen, ám annál alattomosabb betegségről, a többszervi gyulladás megbetegedésről (rövidítve MIS-C-ről), ami kifejezetten a koronavírus-fertőzésen átesett gyermekeket érinti.

Sajnos azonban ezen kívül is számos más elhúzódó, kellemetlen maradványtünete is lehet a fertőzésnek, amivel csak most szembesülnek az orvosok. A szülőket egyre inkább foglalkoztatja a kérdés, milyen veszélyeknek vannak most kitéve a gyerekek.

„Egyre több megkeresés érkezik hozzánk, biztonságos – e visszaengedni a gyermeküket a közösségbe. A helyzet az, hogy akkor is felmerül ez a kérdés a szülőkben, ha makk egészséges gyermekről van szó. Nehéz megnyugtató választ adni erre, hisz bennünk is számos kétely fogalmazódik meg, rendkívül sokrétű kérdés ez” – mondja Dr. Altorjai Péter csepeli alapellátó, valamint a Heim Pál Országos Gyermekegészségügyi Intézetben is dolgozó gyermekorvos.

„Úgy gondolom, az iskolai bezárások a járvány terjedését valamilyen mértékben gátolják, önmagukban azonban más, társadalmi szintű korlátozások együttes alkalmazása nélkül, nem fejtenek ki elégséges hatást. A járvány iskolán belüli megfékezésében a leghatékonyabbak a fizikai távolságtartás, a lépcsőzetes beléptetés, a beltéri foglalkozások elhalasztása és a mindenre kiterjedő személyi higiénia biztosítása és elvárása lenne.

Ugyanakkor az iskolai bezárások egyértelmű negatív hatással vannak a gyermekek testi-lelki egészségére, szociális kapcsolataira, oktatására; felerősíthetik az egyébként is meglévő társadalmi egyenlőtlenségeket, a speciális tanulási igénnyel bíróknál a megfelelő fejlesztésekhez való hozzájutás is nagymértékben sérül.

A bezárásoknak emellett vannak indirekt hatásai is. Például a szülők, esetleg a veszélyeztetettebb korú rokonok fokozott igénybevétele, a munkától való távolmaradás, a jövedelemkiesés, és az összezártság miatti pszichés következmények.

Az iskola sok gyermek számára védelmező közeg is. Az iskoláskorúak védelmében a jelzőrendszer elemeként is működő oktatási intézmények bezárása a gyermekvédelmi hatóságok működését is helyenként érintő korlátozásokkal együtt világszerte láthatatlanná tett egy jelentős számú, nélkülöző, vagy bántalmazott gyermekekből álló csoportot” – hangsúlyozta Dr. Altorjai Péter.

Itt lehet hozzászólni !