24, ORIGO, MR.Gabee, Csepel.info
Zalától Baranyán át Borsodig felejthetetlen anekdoták és képsorok maradtak ránk 1987 januárjából.
1987. január 12.: a nap, amit soha nem felejtünk el. Pontosabban olyan napok kezdődtek ekkor, amely minden álmunkat felülírta arról, milyen egy igazi tél. Nekünk, akkori gyerekeknek mindenképpen.
Már az előző este tudni lehetett, hogy valami nagy dolog készül. Vasárnap este az Erkel Színházban Melis György, a kor ünnepelt baritonja megváltoztatta a Don Pasquale címszereplőjének szövegét.
Nekem nincs szívem, csak hó
– utalt arra, hogy odakint szakadatlanul esik. Hazajutni már csak mindenféle pótjárattal lehetett a körúton, de az igazi csoda másnap kezdődött.
Reggel már nem jártak a villamosok, buszok, négy megállót kellett gyalogolni az iskoláig, megtettük. Fél órával később végtelenül boldogan jöttünk haza, mert egész hétre hazaküldtek. Gyerekként nagyot levont (volna) a semmiből jött szünidő első napjának élményéből, hogy hétfőnként nem volt tévéadás.
Tizenöt éves voltam, magas vérnyomás miatt kivizsgálásra kellett mennem a Logodi utcába, a gyerekkardiológiára. Az alagút melletti lépcső e napokban viszont bobpályává változott, felfelé eljutottam a feléig, de onnan se föl, se le.
Ez volt az a tél, amelyen heteken át félméteresnél nagyobb hóban csúszkálhattunk a Kékesen hétvégente. Ezen a télen láttam először Magyarországról a Magas-Tátrát – Mátra tetejéről, kristálytisztán. És ezen a télen vidáman átsétáltunk a Feneketlen-tó jegén.
Azért nem volt általános vidámság az országban, nézzünk is szét, hol mi történt. Első idézetünkhöz, az akkori MTI-tudósításhoz jegyezzük meg (amit egyébként mindenki tud), hogy akkor éppen 42 éve tartózkodott Magyarországon a Vörös Hadsereg.
Az ideiglenesen hazánkban állomásozó szovjet Déli Hadseregcsoport alakulatai nagy erőkkel vesznek részt a rendkívüli időjárás okozta gondok felszámolásában. Az elmúlt három nap alatt országszerte 600 terepjáró teherautó segített a szállításban, a nehezen megközelíthető településekkel pedig 38 lánctalpas harcjármű és 84 műszaki jármű tartotta a kapcsolatot
– idézte 1987 januárjában Erelen Porfirjev vezérőrnagyot, a Déli Hadseregcsoport törzsfőnökét az MTI.
Nézzük az akkori Híradót:
Kétméteres hótorlaszok is előfordultak, az M7-es autópálya járhatatlan hósivataggá változott. Székesfehérvár elzáródott a külvilágtól, és országszerte több száz település vált megközelíthetetlenné
– mondták a tévében.
1987 felidézésben nagy segítségünkre van Zala Megyei Hírportál, amely néhány éve összegyűjtötte a Zalai Hírlap akkori tudósításait.
Tegnap este hat órakor harmadszor ült össze a megyei operatív bizottság Zalaegerszegen, a megyei tanácson, hogy a helyzetértékelést követően meghatározzák a legsürgősebb tennivalókat. (…) 28 összekötő- és 51 bekötőút volt járhatatlan a megyében, döntő többségében Zalaszentgrót térségében.(…) Nagyobb a gond a tejbegyűjtéssel: több tízezer liter tej beszállításáról kell gondoskodni Felsőrajk, Pórszombat, Szentgyörgyvölgy, Nagykutas és Gyülevész térségéből
– így a január 13-ai, keddi újság.
Keszthelyen és környékén kritikussá változott a helyzet. A kerítéseket, lakóházakat övező, ajtómagasságig érő hófúvások miatt a gyalogosok is kiszorultak az egy nyomsávosra szűkült úttestre
– így a folytatás.
Hagyárosbörönd mellett a kanizsai labdarúgók jéghideg autóbuszát csak hómaróval lehetett megközelíteni
– olvashatjuk az egyik kulcsmondatban.
A Caola és a Zala Bútorgyár teljesen leállt.
A leállás elsőrendű oka az volt, hogy a szállítás akadozása miatt nem kaptak meg egy sor fontos alapanyagot, így udvartakarításon kívül aligha lehetett volna más munkát adni a dolgozóknak…
– írta a Zalai Hírlap.