Orbán Viktorral közöl interjút a Nykypäivä c. finn hetilap

Fidesz.hu, Nykypäivä

A finn konzervatív párt szócsövének számító Nykypäivä hetilap 2009. december 18-án közölte Tapani Mäkinen interjúját Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével. Az alábbiakban mellékeljük a cikk teljes fordítását.

Orbán visszatérése a hatalomba Magyarországon

A hatalomba való visszatérésére törekszik a tavaszi választásokon a jobbközép EPP magyarországi tagja, a Fidesz. Amennyiben így alakul, akkor Orbán Viktor lesz az ország miniszterelnöke, akit egy héttel ezelőtt Bonnban Jyrki Katainenhez hasonlóan az EPP alelnökévé választottak.

A szocializmus összeomlását követően Magyarország óriási sikertörténetnek tűnt. Az ország gazdasága fejlődött, ezért a külföldi befektetők érdeklődtek az ország iránt. Ez a kép az utóbbi években alaposan megkopott, ugyanis a nyilvánosságot a politikai nyugtalanság és botrányok uralták. Magyarország jelenleg súlyos gazdasági és politikai válságban van. Ez a helyzet három évvel ezelőtt éleződött ki, amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök választási kampányában tudatosan hazudott az ország gazdasági helyzetét illetően.

Gyurcsány végül idén tavasszal lemondásra kényszerült, helyére Bajnai Gordon fejlesztési miniszter került. Bajnai kemény gazdaságpolitikai döntésekre kényszerült, de Orbán Viktort már egy új szocialista politika sem tudja meggyőzni.

– Az egykori miniszterelnök még mindig Magyarország tényleges irányítója. Nem a jelenlegi miniszterelnökkel, hanem az egész gyurcsányi időszak ellen küzdünk – emelte ki Orbán a Nykypäivä újságnak az EPP bonni kongresszusán. Habár Magyarország gazdasági szakértőkkel megerősített jelenlegi kormánya népszerűbb elődjénél, Orbánnak minden oka megvan a magabiztosságra. A júniusi europarlamenti választásokon a Fidesz 14 mandátumot szerezett a 22-ből. Hacsak valamilyen csoda nem történik, akkor Orbán és a Fidesz visszatér a hatalomba a jövő áprilisi választásokon.

Összeomlóban a politikai szerkezet

A magyarországi választásokon nem csak arról van szó, hogy a legnagyobb párt helyeket veszít egy másik javára. Orbán lehetségesnek tartja, hogy Magyarországon ugyanolyan nagyobb lélegzetvételű politikai szerkezetváltás történik, mint hat évvel ezelőtt Lengyelországban. Akkor a baloldal teljesen összeomlott. A számtalan korrupciós botrány és a sikertelen gazdaságpolitika nagy változásokat idéztek elő. Nemcsak a Fidesz növelte azonban támogatottságát, hanem a növekvő nyugtalanság kiváltotta a szélsőjobboldali és nacionalista Jobbik megerősödését is.

– Lehetséges, hogy a Jobbik lesz a második legnagyobb párt Magyarországon. Mindenesetre nagy politikai változások lesznek – mondta Orbán, aki azon gondolkozik, hogy a jelenlegi helyzetben mi elegendő az állampolgároknak: megelégszenek a Fidesz által kínált mértékletes változásokkal vagy esetleg radikálisabb jobboldali áttérést szeretnének.

– A magyarországi szélsőjobboldalt nem az ideológiája vagy értékei miatt támogatják. Támogatásukat az emberek kiábrándultságának köszönhetik. A kormány nem volt képes kilátást teremteni az életük számára. Az elemzők jelenleg is azt vitatják, mennyiben járul hozzá a Jobbik előretörése a Fidesz jobbratolódásához. A gyanú megalapozatlannak tűnik, mert Orbán szerint a Fidesz hangsúlyozottan azok számára kínál alternatívát, akiket elborzaszt a Jobbik sikere. – A Jobbik elutasításának egyetlen valós alternatívája a Fideszre történő szavazás. A Jobbik hevesen védi a magyar kisebbséget a szomszédos Szlovákiában, valamint bírálja a romabűnözést. A romakérdés fontos helyet foglal el a magyar politikában, hiszen az egyre hátrányosabb társadalmi helyzetbe kerülő romák a társadalom közel tíz százalékát teszik ki. – A romakérdés nagyon fontos. A romák olyan területeken élnek, ahol a legrosszabb a foglalkoztatottság aránya. Orbán szeretne javítani a romák foglalkoztatottsági és iskolázottsági helyzetén, mivel az ő körükben szakítják meg legtöbben iskolai tanulmányaikat, ezáltal is tovább fokozva elszakadásukat a társadalom többi részétől.

A Fidesz soraiból került ki az Európa Parlament egyetlen roma képviselője és Orbán meggyőződése szerint a pártnak van a legjobb programja a romatársadalom helyzetének kezelésére, szerinte roma programjuk európai szintű. Ám Magyarország megosztottsága egyértelmű. Orbán a kilátásokat tompítva emlékeztet arra, hogy a választások sarkítják majd a képet, a választások után a győztesnek törekednie kell a társadalom összefogására a legfontosabb célkitűzések megvalósítása érdekében. Orbán a legfontosabb célkitűzéseknek az új munkahelyek teremtését, az általános közbiztonság újrateremtését és a csőd szélén álló vállalkozások megmentését nevezte.

A gazdaság növekedése befektetéseket igényel

Magyarországot az év elején több vád is érte protekcionista intézkedések miatt. Orbán hangsúlyozta, hogy Magyarország továbbra is nyitott ország, nyitottabb azoknál, akik ellene vádaskodnak.

– A gazdasági növekedés beindításához befektetésekre van szükség, függetlenül attól, hogy azok belföldről vagy külföldről származnak. A mi szempontunkból sajnálatos, hogy azon országok, akik befektettek Magyarországon, szintén nehéz gazdasági helyzetbe kerültek és így a külföldi befektetők a korábbiaknál kevésbé aktívak.

– Vannak pozitív kivételek is: a Nokia és a Mercedes itt maradtak az országban és új beruházásokat terveznek. Orbán kiemelte: különösen a csúcstechnológia terén lenne ésszerűtlen a protekcionizmus, mert ez a terület teljesen globalizált.

Választ adott ugyanakkor arra a kérdésre is, melyik területen nem tartja kizártnak a protekcionista gondolkodásmódot. – A mezőgazdaság nehéz helyzetben van. Rengeteg minőségi terméket állítunk elő, amelyeknek versenyezniük kell dömpingelt és rosszabb minőségű exportárukkal. A mezőgazdasághoz bonyolult kérdések kapcsolódnak, amelyekről beszélnünk kell és új tárgyalásokat kell folytatnunk.

A másik, nemzetközi nyilvánosságot kapott magyar gazdasági probléma a korrupcióhoz kötődik. Orbán nem is próbálta cáfolni a probléma nagyságát, de ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a korrupcióhoz mindig két partner kell. Meglátása szerint korrupcióba ütközve a külföldi cégeknek mindig hivatalos szervekhez kellene fordulniuk. Ezen álláspontja nem ingott meg a hivatalos szervek megbízhatóságát firtató további kérdés kapcsán. – A demokráciában a problémákat csak hivatalos úton lehet megoldani.

A gazdasági növekedést Orbán elsősorban a kis és közepes nagyságú ipari vállalatok számára nyújtandó adókedvezményekkel kívánja előmozdítani.

Oktatási együttműködés Finnországgal

Orbán kiemelte a finnek és a magyarok lelki rokonságát és jelezte: szeretné az együttműködést kibővíteni. Kívánságlistáján egy széles gazdasági együttműködési csomag szerepel, amelynek megvalósításához a választásokat követően azonnal nekilát. Orbán az interjú során többször kifejezte azon szándékát, hogy finn nagyvállalatok további beruházásait vonzza az országba. Különösen nagy érdeklődést mutatott Orbán a finn oktatási rendszer iránt. Magyarországon szükség van az oktatási rendszer reformjára és a finn modell megfelelne a célnak. – Önöknek van Európa egyik legjobb oktatási rendszere – állította.

Együttműködési lehetőséget lát Orbán a mezőgazdaság terén is. – A leendő magyar kormány nem hanyagolja el a hazai piacok fejlesztését. A mezőgazdaság fejlesztése ebben kiemelt szerepet tölt be. Ezen szavakból már nem egy ellenzéki vezető, hanem a leendő miniszterelnök hangja csengett.

fidesz.hu

13 hozzászólás “Orbán Viktorral közöl interjút a Nykypäivä c. finn hetilap” bejegyzésre

  1. Vátesz szerint:

    Na ezt a hírt ajánlgattam tegnap, örülök hogy a szerkesztők megkeresték az eredeti interjút, így mindenki véleményt mondhat.
    “Orbán Viktor szerint a Jobbik lehet a második erő hazánkban
    http://www.hunhir.hu/index.php?pid=hirek&id=26234

    Nem jó hír az MSZP-seknek, de ez legyen az ő bajuk. Most jött el az ideje a “kommunisták” sárbadöngölésének, Csepelen nem, de sok helyen fognak 5% alatt is szerepelni. Ezt a zsebtömő érdekpártot a lehető legjobban háttérbe kell szorítani. A klientúrájukat ki kell zárni a közmegrendelésekből, s akkor a legközelebbi választáson már az 5%-ot sem fogják elérni. Túl kell lépni a Kövér Laca-féle szájhősökön, aki “egyesével” igérte őket levadászni, nem tette se egyesével, sem csoportosan. A Fidesz szavahihetőségét fogja jelezni, mennyire tartja be az elszámoltatási igéretét. Gergényit is szeretném vezetőszíj végén látni, mint azt a kosztümös asszonyt, akit így vezettek be 2006. októberében a Teve utcai Rendőrpalotába. A választók megértőbbek lesznek a gazdasági nehézségek megoldásának sebességét illetően, ha minden nap látnak a tv-ben legalább 3 szocit bilincsben! A tutyi-mutyiságot a nép nem fogja tűrni, akkor nem töltitek ki a négy évet!
    A Jobbik olyan súlyt fog kapni a választáson, amelyet a nép jónak lát! Pintér, kijelölt belügyminiszter úrnak üzenem, ne a Jobbikkal és a Gárdával akarjon keménykedni, hanem a mindent elöntő korrupcióval és a falvak lehetetlen közbiztonságával! De, ha Önnek úgy jó, akkor mi felvesszük az elénk dobott kesztyűt! Akkor az Isten mentse meg Magyarországot! Külföldi, likudos gazdái meg gondolom majd röhögnek rajtunk!

  2. csepeli szerint:

    Vátesz, ez inkább a Fidesznek nem jó hír, a Jobbik nélkül tutibiztos volna a kétharmad, de így a Jobbik elvisz jobboldali szavazatokat, így ha a többi párt ügyes, meg tudja akadályozni, hogy a Fidesz kétharmados többséget szerezzen. Ez pedig mindenkinek jó.

  3. ződ szerint:

    Valamint Youlupukki kollégája is támogatásáról biztosította!

  4. maminti szerint:

    Már megint ez a Jobbik “elvisz szavazatokat” demagógia. Olvassatok, és értelmezzetek: Orbán Viktor
    “azon gondolkozik, hogy a jelenlegi helyzetben mi elegendő az állampolgároknak: megelégszenek a Fidesz által kínált mértékletes változásokkal vagy esetleg radikálisabb jobboldali áttérést szeretnének.”
    Vélhetőleg ő is azért gondolkodik ezen, mert nem csak szavazatokban tud gondolkodni, hanem az állampolgárok elvárásaiban is. A Jobbik alternatívát kínál azoknak az állampolgároknak, akik “nem elégszenek meg a mértékletes változtatásokkal, hanem radikálisabb jobboldali áttérést szeretnének”. Ez miért olyan nagy baj? Miért annyira fontos, hogy a Fidesz abszolut hatalmat gyakoroljon? Húsz éve az egypártrendszer ellen harcoltunk, most meg az egypártrendszerért? Mi van, valami vírus fertőzte meg a Fidesz szimpatizánsokat, amitől úgy jártak, mint Raszkolnyikov álmában a népek, hogy “ember még soha olyan okosnak nem hitte magát, olyan rendíthetetlenül nem hitt a maga igazában, mint ezek a megfertőzöttek. Soha senki olyan rendíthetetlenül nem bízott az ítéletében, tudományos eredményeiben, erkölcsi törvényeiben és elképzeléseiben…. és mind azt hitte, hogy egyedül ő hordozza magában az igazságot, gyötrődve nézte a többit, mellét verte, zokogott, kezét tördelte.”
    Mér’ köll így parázni? A Fidesz kormányozni fog, a Jobbik meg majd előhozakodik azokkal a problémákkal, amik megoldásra várnak, de a Fidesznek úgyis kényesek lennének, kicsit elnyammognak rajtuk, hümmögnek, méltatlankodnak, interpellálnak, aztán megegyeznek s így kényelmesen megoldhatják őket úgy, mintha ők azt nem is annyira akarták volna. Nyugalom drága brátaim, nyugalom, a politikában semmi sem történik véletlenül.

  5. Tóth Mária szerint:

    csepeli, csak a szociknak rossz, ha a Fidesz 2/3-ot szerez. Nagyon félnek az elszámoltatástól, Te mint benfentes, bizonyára többet tudsz! féltek nagyon???????? hát, van is miért!

  6. Papi szerint:

    Maminti!
    Azt hiszem jó lenne egy-két dolgot helyre tenni a Jobbik és a FIDESZ “kapcsolatában”. Valóban a FIDESZ nem akar annyira radikális lenni mint a Jobbik de ez nem azt jelenti, hogy nem akarja ugyanazt!
    A másik és ez nagyon komoly probléma a Jobbiknál, hogy nagyon felhígult rengeteg olyan “Jobbikos” van akik egy pár hónappal ezelőtt még “véresszájú” MSzP-sek vagy SzDSz-esek voltak (Lásd: Kovács Ernőt) és ezek most csak arra törekednek, hogy minél nagyobb feszültséget keltsenek és még véletlenül se legyen egységes a jobb oldal! Itt mi most kiabálhatunk oda-vissza amit akarunk az igazi színvallásra úgyis csak akkor derül fény amikor ott a parlamentben felelősségre vonásról kell szavazni! Ezért szurkolnak sokan a FIDESZ-nek, hogy meglegyen a 2/3-ad mert akkor biztos, hogy lesz felelősségre vonás! Ha nem sikerül akkor már a Jobbiktól függ és ez így már nem biztos éppen a sok úgynevezett “új Jobbikos” miatt!

  7. Vátesz szerint:

    Papi! Ne becsüld le azokat, akik esetleg nemrég jöttek rá, hogy az MSZP húsz+negyven éve becsapja az embereket. Én ismertem sok miépest, s tanúsíthatom, azok voltak az SZDSZ legádázabb ellenségei, akik 90 tavaszán rászavaztak. Köztük én is. Azt hittük, hogy az SZDSZ egy kemény antikommunista párt, s később derült ki, hogy a fenét, hanem egy trójai faló, tele ÁVO-s csemetékkel! Senki sem haragudhat valakire jobban, mint a volt házastársa. 98-ban örültem, hogy a MIÉP bejutott a parlamentbe, de elcseréltem volna azért, ha az SZDSZ meg kiesett volna.
    Remélem ezek a volt “baloldaliak” majd dalolnak ha kell listát írni!
    Nekem egyébként a balodaliak is az én népem, egyet se tagadok meg semmilyen törleszkedő kajmánért! Idegen ország idegen népe, nem gondolod, hogy menni kéne?!!

  8. Papi szerint:

    Vátesz!
    Nem becsülök le senkit nem a stílusom!
    De a beírásomon nem változtatok semmit mert igaz amit írtam. Az SzDSz-el kapcsolatban gyakorlatilag csak az ÁVO-s ivadékok maradtak benne akik pedig tényleg rendszer-váltok voltak azok 1992 után kiléptek belőle!

  9. Gordon szerint:

    Kik azok a “kajmánok”, és melyik ország népe?

  10. Vátesz szerint:

    Olvass hunhírt, aztán majd rájössz!

  11. Vátesz szerint:

    Olvasd el Illyés Gyula A nagy kérdés című versét!

  12. Gordon szerint:

    Ezt találtam:

    Illyés Gyula

    A Nagy Kérdés

    – Pusztul a nép, – kezdtem.
    Hangom elakadt,
    – A magyarság…
    – Mit? magyarok?
    – hangzott. – Csönd,
    Te zsidógyűlölő!

    Pusztul a nép…
    – Hallgass! Ne beszélj itt másról.
    A kérdés Egy volt és lészen is:
    antiszemita vagy-é?

    Még mindig nem tudom, hogy kik azok a “kajmánok”. Nem mondanád el?

  13. munkásököl szerint:

    Gordon!

    http://hu.wikipedia.org/wiki/Pápaszemes_kajmán

    Vagy Te másra gondoltál? Nana! 😉

Itt lehet hozzászólni !