Április 1. bolondok napja

Csepel.info, Mr.Gabee, http://sulihalo.hu

Április elseje a bolondság, a tréfálkozás napja. Többféle magyarázat is létezik, hogy hogyan lett április elseje a “bolondok” napja.

Az áprilisi tréfálkozás eredetét Franciaországban kell keresnünk. A régi francia naptár szerint az esztendő április 1-jén kezdődött. Ezen a napon ősi szokás szerint az ismerősök ajándékokkal lepték meg egymást. IX. Károly király 1564-ben azt a rendeletet hozta, hogy az esztendőnek onnantól fogva január 1-jén kell kezdődnie. Így az ajándékozások időpontja is áttolódott január elsejére, de a régi évkezdet még sokáig kísértett az emberek emlékezetében. Eleinte április 1-jén is küldözgettek ajándékokat egymásnak, majd – tekintettel a kettős költségre – az április elseji ajándékozgatás átalakult: értékes meglepetések helyett inkább tréfákat küldtek, s végül kialakult az a szokás, hogy a hamis évkezdetet hamiskodással, vagyis bolondozással ünnepelték meg.

Szent György havának első napja a bolondok, bolondozók és másokat bolonddá tevők ünnepe. Nem új divat az ugratás: régen is szokás volt a gyerekeket boltba küldeni szúnyogzsírért, esernyőmagért, trombitahúrért vagy hegedűbillentyűért. Ma pedig: van iskola, ahol a diákok tanárrá, a tanárok pedig diákká alakulnak; máshol elárasztják az utcákat a kifestett, rikító ruhába öltözött emberek.

Április bolondja

Április bolondja az, akit általános népszokás szerint április 1.-én tréfásan rászednek, akivel a bolondját járatják, hogy aztán jól kikacagják. Az áprilisba küldés elterjedt szokás mindenfelé, s az április bolondját a francia «poisson d’avril»-nak, az angol «Aprilfool»-nak az olasz «Calandrino»-nak, a német «Aprilsnarr»-nak hívja.

A szokás mondást is ihletett — áprilist járat valakivel —, amelyről a 17. századi források is szóltak már. Később a felnőttek is ugratták egymást: Gömör megyében például maskarába bújt férfiak ijesztgették a lányokat és asszonyokat. Az áprilisi tréfa nem minden esetben sült el jól. Egy 1891-es adat szerint egy vidéki család öngyilkos lett, mert egyik ismerősük a haditörvényszék nevében írt állevelében adta hírül: katonai szolgálatot teljesítő fiukat halálra ítélték, mert elkopott a cipősarka.

Április elsején sok minden megengedhető, és az ötletes tréfákon nem illik megsértődni. Persze, mindennek van határa, és nem jó, ha a bolondozás durvaságba torkollik. Ám a jól irányzott poénok frissítően hatnak az emberre.

7 hozzászólás “Április 1. bolondok napja” bejegyzésre

  1. Nagyapó szerint:

    “pl”-nek igaza van. Hülye ripacs!😀

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  2. pl szerint:

    mert? Mi a baj vele? Nem tetszik? Na és!
    Nyilván a disznóvágás, kolbásztöltés, “Európa legfejlettebb kilátójának megmászása, gumicsizmás fotózkodás, “besemférekebbeakúrvarepülőbe” fotózkodás, óvodások abuzálása, mind mind nem számat annak, ugye?
    Akinek szeme van, mind a járása, arcviselete ordít a tükör előtti begyakorolásról.
    Egy ami az övé: a nyálcsurgatós nyelv lefetyelés. Azt nem gyakorolta ki…

  3. pusssh szerint:

    pl,
    mindenkinek megvan a maga gusztusa és az ő idejálja. Manapság nálunk legtöbbnyire csak a negatív.
    (Egyébként saját klasszikus retorikai fordulatodat nem kell ennyit ismételgetni, még a végén devalválódik.)

  4. pl szerint:

    “(Egyébként saját klasszikus retorikai fordulatodat nem kell ennyit ismételgetni, még a végén devalválódik.)”
    Segíts, melyiket használom túl?

  5. pusssh szerint:

    “hülye”

Itt lehet hozzászólni !