Összefogás helyett osztozkodás, demokrácia helyett önkény az önkormányzatokban

24.hu, Pesti Srácok, Csepel.info

Több ellenzéki kézbe került fővárosi kerületben jelentősen megnőtt az alpolgármesterek száma. Ráadásul  az ellenzéki összefogással megnyert önkormányzatoknál mindegyik, az “összefogásban” részt vevő párt bejelentkezett pozíciókért. Ahol nem volt elég pozíció, ott csináltak újakat.

Az ellenzékbe szorult Fidesznek viszont nem adtak a “demokraták” arányos képviseletet. A fővárosban Tarlós István főpolgármester idején ilyen nem fordulhatott volna elő, a magukat demokratának nevező és most kormányzó pozícióba került pártok mégis végig diktatúrát hisztériáztak. Most megtették azt, amivel a Fideszt hamisan vádolták.

Ahogy fogalmaznak, a nagy összefogásból nagy osztozkodás lett. Karácsony Gergelynek kapásból három helyett öt helyettese lett, de a kerületekben is megszaporodtak az alpolgármesterek. A 24.hu összegezte az előző és az új önkormányzatoknál kiosztott pozíciókat és pénzeket. Az jött ki, hogy csak új kerületi vezetők az adófizetőknek egymilliárd forintba kerülnek évente. 2014 őszétől 52 főállású és 8 társadalmi megbízatású alpolgármester dolgozott a 23 budapesti kerületben, a 2019-es választás után 60 főállású és 9 kvázi részmunkaidős alpolgármestert választottak meg – összegez a cikk.

A legtöbb főállású alpolgármesterrel a X., a XI., a XIV. és a XVIII. kerületben büszkélkedhetnek, egyaránt néggyel. A fideszes vezetésű, de ellenzéki többségű Kőbányán ez az erőviszonyok kiegyenlítettségével magyarázható: két-két kormányoldali, illetve ellenzéki alpolgármestert neveztek ki. A másik három kerületben viszont az ellenzéké a polgármesteri poszt és a többség is, így ott az összefogásban részt vevő pártok kiszolgálása lehetett szempont – jegyzi meg a portál. Hozzáteszik, hogy a XIV. kerület polgármestere majdnem rekorder lett, mert ötödikként a jobbikos Jurenkó Ferencet is felterjesztették alpolgármesteri kinevezésre, de az előzetes megállapodásokat felrúgva őt végül nem szavazták meg. A XII. kerületben a fideszes Pokorni Zoltán csökkentette kettővel alpolgármesterei számát. Soroksár fideszes támogatású, de független polgármesterének szintén egy helyettese van. Az előző ciklushoz viszonyítva a II. kerületben a legnagyobb a különbség: a fideszes Láng Zsoltnak csak egy alpolgármestere volt, utódjának, az MSZP-s Őrsi Gergelynek négy, igaz, csak egy főállású.

Pártok szerinti összesítésben az MSZP és DK az élen. A szocialistáknak 6 polgármestere és 15 alpolgármestere, Gyurcsány pártjának 3 polgármestere és 15 alpolgármestere van. A Momentum 2 elnyert polgármesteri tisztség mellé 7 alpolgármesterit is behúzott, míg a Párbeszéd 1 polgármesterrel és 9 alpolgármesterrel büszkélkedhet. Az LMP és a Jobbik soraiból polgármester senki sem lett a fővárosban, de az LMP legalább 4 alpolgármesteri helyet kiharcolt magának. A pozícióosztás legnagyobb vesztese a Jobbik, akiknek mindössze egyetlenegy alpolgármesteri hely jutott. A 24.hu is azt írja, hogy a Jobbik gyakorlatilag megsemmisült Budapesten. A Jobbik veszteséglistáját súlyosbítja, hogy nemcsak a XIV. kerületben sült fel: Terézvárosban Juhász Szabolcsból azért nem lett alpolgármester, mert kiderült, hogy büntetőeljárás alatt van, ugyanis ő volt az EP-képviselő Kovács Béla egyik fiktív asszisztense – teszik hozzá.

A kerületi polgármesterek fizetése annyi, mint az államtitkároké: bruttó 997 170 forint plusz 149 575 forint költségtérítés. Az alpolgármesterek fizetésének kiszámításáról is törvény rendelkezik, de ott kicsit nagyobb a mozgástér, ugyanis a polgármester fizetésének 70-90 százalékát kaphatják meg. A testületek zömében a maximális fizetést szavazták meg az alpolgármestereknek, míg az előző ciklusban évente kevesebb, mint 700 millió forint ment el a kerületi polgármesterek és alpolgármesterek fizetésére. Az idén megválasztott tisztségviselők együtt viszont több, mint egymilliárd forintot keresnek évente. 2014-ben Kőbányán költötték a legtöbb pénzt alpolgármesterekre, a második a XVIII. kerület lett, a harmadik pedig Terézváros. 2019-ben a XI. kerület az élre ugrott a középmezőnyből, mögötte fej fej mellett következik a III., a X., a XIV. és a XVIII. kerület.

Forrás: 24, Pesti Srácok, Csepel.info

Egy hozzászólás “Összefogás helyett osztozkodás, demokrácia helyett önkény az önkormányzatokban” bejegyzésre

  1. Volt már ilyen szerint:

    Tökön szúrtátok magatokat! Csepelen 50%-kal nőtt az alpolgármesterek száma! Nekik biztos megéri a mi adónkból kifizetett, összesen több mint havi egy-egy millió forint! Szeretnénk már tudni végre, melyik alpolgármester melyik területért felel! Ez ránk adófizetőkre igenis tartozik!

Itt lehet hozzászólni !