Gyarmatként kezelték Magyarországot

Helyi Téma

Az ivóvíz ára 12 év alatt a háromszorosára növekedett Budapesten

Ha azt halljuk, hogy valaki a futamidő alatt a kapott pénz sokszorosát fizeti vissza, és a végén egy összegben beszedik tőle a kamatokkal növelt teljes tőkét is, akkor csóváljuk a fejünket, mondván: tudatlan emberek megint egy gyorshitelező uzsorással szerződtek. Pedig nem. A leírtak megfelelnek annak, amit a tendergyőztes Suez nevű francia és az RWE nevű német világcég elért akkor, amikor szerződést kötött a Fővárosi Vízművek kisebbségi tulajdonának megszerzésére.

A történet 1997-ben kezdődött, amikor a két külföldi óriásvállalat, erőit egyesítve, megszerezte a Fővárosi Vízművek 25 százalék plusz egy szavazatának tulajdonjogát, és a szerződésnek köszönhetően a vízművek üzemeltetési, azaz menedzsment­jogait közös cégük, a Hungáriavíz Zrt. részére.

Utóbbi azért fontos, mert ennek révén hordták ki a pénzt az országból. Amikor a fővárosi önkormányzat megkötötte a szerződést – legyünk jóindulatúak -, még nem látta, hogy a vízszolgáltatás kiváló üzlet, és csak az lebegett a szeme előtt, hogy megszabadul a közszolgáltatás pillanatnyi nehézségeitől. Az önkormányzati közszolgáltató cégek vezetői ugyanis az úgynevezett közműzsarolás eszközével próbáltak újabb és újabb pénzeket kisajtolni a fővárosból, hogy fenntarthassák a pazarló rendszereket. A privatizációs pályázaton, amellyel ebből a kutyaszorítóból akart kimenekülni a főváros, 8 cég vett részt. A tender kapóra jöhetett a Sueznek, hiszen ebben az időben igazoltan korrupción nyugvó privatizációs technikával terjeszkedett, s amelynek legnagyobb feltárt botránya a grenoble-i vesztegetési ügy volt, ami végül a polgármester és több Suez-tisztviselő elítélésével zárult.

Az ivóvíz ára az elmúlt 12 év alatt három és félszeresére növekedett Budapesten, aminek révén a kisebbségi tulajdon megszerzésére nem egészen 17 milliárdot költő francia-német üzemeltető évente körülbelül 3 milliárd forint menedzserdíjat tudott kivinni az országból. A Fővárosi Vízműveket már a privatizáció idején is lehetett gazdaságosan üzemeltetni, hiszen sem a főváros mint többségi tulajdonos, sem a német-francia közös cég soha egy fillér plusztőkét nem tett a vállalatba. A működtetéshez és fejlesztéshez – a pécsihez hasonlóan – itt is banki kölcsönöket vettek igénybe.

A privatizációs szerződés egyébként szokatlan garanciá­kat biztosított a Suez-RWE közös vállalatnak: például Budapest elvileg alacsonyabb áron is adhatná az ivóvizet, ám a szerződésben leírt vízdíjképlettől lefelé való eltérés esetén a francia-német szaktudás árát, a menedzsmentdíjat ki kell egészíteni a hiányzó összeggel.

A 25 évre kötött szerződésben garantált az is, hogy a szerződés megszűnésekor a Fővárosi Vízművek piaci értékének rá eső részét vissza kell fizetni a befektetőnek. Informátorunk szerint a Hungáriavíz gyakorlatilag látszattevékenységet végez, a menedzsmentdíj kiszivattyúzására szolgál. Az üzemeltetéssel járó költségeket – például a vezetők szolgálati lakásának bérleti díját is! – a vízművek terhére számolják el. Összefoglalva: a kisebbségi tulajdonosok magyarországi cégükön keresztül a kezdetektől fogva olyan magas menedzsmentdíjat kértek és kaptak, amely rendszeresen elvitte a teljes nyereséget.

13 hozzászólás “Gyarmatként kezelték Magyarországot” bejegyzésre

  1. lolka szerint:

    PANCSEROK ilyen üzletkötés előtt miért nem mennek el egy “tréningre” hamár máshova nem akarnak menni, muszály mindent a külföldiek kezére játszani, kiváncsi leszek a gáz-eladás mikor borul ki. PANCSEROK amihez csak nyulnak sz…….válik. Hú, megtudnám etetni velük…Most már csak tiz százalék maradt amit ellehet adni az országból. Igaz a termőfőldárverezés zajlik kárpotlésijegyért, az majd viszi a maradék tizszázalékot…

  2. Jeniszej szerint:

    Szinte hihetetlen, hogy itt Magyarországon a tanult a szakemberek ilyen buták. Úgy verik át őket, mint a szart a palánkon.
    Hajrá FIDESZ! – Munkára fel. Sok munkába fog kerülni a rablókat, eltakarítani. Biztos lesz segítségetek.

  3. Papi szerint:

    Jeniszej!
    Ezek az úgynevezett “tanult szakemberek” egyáltalán nem buták csak egyszerűen antimagyarok vagyis elárulták a saját hazájukat! Ezekhez képest Judás becsületes ember volt és ezek mernek ma arról beszélni, hogy aki ez ellen tiltakozni mer az rasszista, naciolista, fasiszta, nyilas meg egyébb ilyen “finomságok”!

  4. lolka szerint:

    “Igaz a termőfőldárverezés zajlik kárpotlésijegyért, az majd viszi a maradék tizszázalékot…”
    VASÁRNAP A Pőrzsölő-cimü müsorban az ECHO-TV erről lesz szó…

  5. Attila szerint:

    Érdekes, hogy a pécsi vízmű kapcsán például nem említik meg, hogy azt a fidesz privatizálta, és adta el a suez-nek. Felmerül a kérdés, hogy Budapesten ezt máshogy tette volna e? 🙂

  6. Papi szerint:

    Attila!
    1997-ben KI volt a miniszter elnők? Ha tudod a választ akkor ne írj hülyeséget ha nem akkor meg mondom Horn Gyula! Akkor privatizálták a pécsi vízműveket!

  7. nem jani szerint:

    Papi: a Judás témában sajnos nagyon igazad van! Az egyéni érdekek… 🙁

  8. Attila szerint:

    Papi!

    Pécsen akkor Páva volt a polgármester és a fidesz-frakció kezdeményezte az eladást. Nem a kormány. Az önkormányzat saját hatáskörében döntött a vagyonáról. Inkább te tájékozódj, mielőtt újabb butaságok miatt görcsölnek be az ujjperceid.

    Körömi Attila, fideszes önk. képviselő írja:

    “Még a Fidesz frakciójának tagjaként emlékszem a pécsi vízmű privatizálására. A Fidesz kezdeményezte a magánosítást, és a mi frakciónk is vitte végig, készítette elő az ügyet. Úgy is mondhatnám, jó értelemben véve végigerőltettük a vízmű magánosításának programját az SZDSZ-en és az MDF-en.”

    “Vissza a vízműhöz. Páva Zsoltot 1994. december 11-én választotta a város polgármesternek, így ő, illetve az új testület fejezte be a privatizációs eljárást, és kötötte meg a szerződést a francia szakmai befektetővel.”

  9. Manitu szerint:

    Itt írnak a pécsi esetről:

    http://www.hetivalasz.hu/cikk/0910/24602

    “Az ügy 1995-ben a vízművek részleges privatizációjával indult, amikor Pécs – Páva Zsolt akkori polgármestersége alatt – bevonta a Lyonesse des Eaux néven futó francia befektetőcsoportot az alakuló Pécsi Vízmű Rt.-be. A felek öt, 25-30 évre szóló privatizációs szerződést kötöttek; a franciák 330 millió forint készpénz fejében megkapták a részvények 48,05 százalékát, valamint a menedzsmentjogokat.

    Utóbbi azt jelenti, hogy a franciák minden évben kivehetik a PV árbevételének két százalékát, vagyis évi 6-7 milliárdos bevétellel számolva 120-130 millió forintot. Ennek ellentételezéseként a befektető – melynek neve idővel Suez Environnement-re változott – olyan eljárások és információk átadását ígérte, amelyek révén a társaság hatékonysága növekszik, és a vízdíjak csökkennek. Az üzemeltetési szerződés értelmében a vízi közművek nem kerültek a PV tulajdonába, azok felett a rendelkezési jogokat továbbra is Pécs gyakorolja, a PV pedig bérleti díjat fizet a használatukért.

    Kezdetben a vízminőség és a hatékonyság javult, a közös társaság pedig nyereséget – 2008-ban adózás után 267 millió forintot – hozott tulajdonosainak, de a vízdíjak is szépen kúsztak fölfelé. Számítások szerint a PV 25 százalékos megtérülést ért el Pécsen, noha a vízi közműpiacon öt százalék az átlag.”

    Szóval a Suez nem tartotta be az általa vállalt részt a szerződésből. Nem az a baj, ha egy cég nem teljesen magyar tulajdonú, hanem az, ha ellenünk dolgozik. Azért ne essünk a ló túlsó oldalára, a Suzuki vagy az Audi sem magyar cégek, mégis a GDP legnagyobb erősítői között vannak.

  10. lolka szerint:

    Azért szerintem egy külföldi cég sem jőn ide befektetni a két szép szemünkért, amit ide befektet annak a hasznát el is szeretné vinni. A Hancoc (lehet nem igy irják) is mennyi munkahelyet igért és mennyi lett ? A kedvezményeket megkapta… de a sorolásnak nagyon sokára lenne vége…

  11. Attila szerint:

    A víz nemsokára a hatalmat jelenti. Stratégiai fontosságú, hogy kizárólag a mi tulajdonunkban legyen.

  12. coke88 szerint:

    sziasztok én pont ennél a válalatnál dolgozom azaz a Fővárosi Vízművek zrt-nél ha tudnál hogy némely területen mekkora fejetelenség van , a szervezésben sem állna túl jól néha és a mostanában sok fölösleges látszat beruházást végeztek mind gépeken mind épületeken!! a pazarlás az megy a munkás megbecsülése az már nem !! szánalmas!!!

  13. Papi szerint:

    Attila!
    Az utolsó hsz-del maximálissan egyetértek!!!!!

Itt lehet hozzászólni !