Hírszerző, Csepel.info
Tollal beírt nullával megtízszerezett fizetés, a megbízás lejártával megtartható szolgálati autó (az átírást a cég fizette), és rengeteg busás végkielégítés – többek között hasonló botrányos szerződések szerepelnek abban a nem nyilvános BKV-jelentésben, ami a Hírszerző birtokába került. A jelentésből kiderül, hogyan lehet 12 soros tanulmánnyal majd 20 millió forintot keresni.
Csütörtökön tárgyalja a BKV Felügyelő Bizottsága azt a jelentést amit a Belső Kontroll Igazgatóság készített a társaság elhíresült menedzser-, és tanácsadói szerződéseiről, az esetenként több tízmilliós végkielégítésekről, a cég állapotáról. Kocsis István vezérigazgató büntetőfeljelentést tett az ügyben. A dokumentum nem nyilvános ugyan, de mivel szerkesztőségünk birtokába került, úgy véljük, számos eleme jól jellemzi a felelőtlen gazdálkodást, ahogy a BKV-nál a közpénzekkel bántak, így közöljük olvasóinkkal.
Az előterjesztés 1/1276/2009 számú fejezete foglalkozik a menedzserszerződésekkel, végkielégítésekkel. Aba Botond vezérigazgató átlagkeresete távozásakor, 2007. február 15-én havi 1.944 millió forint volt, ezen felül 2.75 millió forintot kapott szabadságmegváltás, 6 milliót “felmentési idő elszámolása” címén, további 7.77 milliót pedig azért, mert ekkor négy hónap még visszavolt a határozott idejű szerződéséből. A távozó vezér így 18.57 millió forintot kapott, ezen felül azonban 16 havi végkielégítés is járt volna neki, amiről Aba “abban a reményben, hogy az állami, vagy az önkormányzati szektorban munkalehetőséghez jut”, lemondott.
Aba Botond várakozásai két hónapon belül teljesültek: Gazdasági és Közlekedési Minisztérium megbízásából felállított Regionális Közlekedésszervezési Irodák (RKI) személyközlekedési igazgatói posztját foglalta el, 2008 januárjában pedig a MÁV Start Felügyelő Bizottságának is az elnöke lett, utóbbi posztról sajtóhírek szerint augusztusban mondott le, de ezt hivatalosan soha nem erősítették meg.
“20 millió forintot meghaladó kárt okoztak”
Kőhegyi Andrással Antal Attila kötött szerződést vezérigazgatói titkárságvezetői munkakörbe (ez nem minősült menedzserszerződésnek) 2007. január 5-én, 400 ezer forint/hó törzsbérrel, amit 2007. augusztus 1-től 450 ezer forintra emeltek, és kiegészítették szerződését 130 százalékos prémiummal is. 2008. július 1-ével viszont már a munkaviszonya megszüntetéséről született döntés, november 15-i hatállyal. (A titkárságvezető – bár erre a szerződése nem terjedt ki – szolgálati autót is kapott.) Kőhegyi végül összesen 10.7 millió forint “egyszeri juttatást” kapott és a felmentési időre ezen felül 3.55 millió forintot fizettek ki neki.
Kocsis Istvánnak is járt volna az autó, ha távozik a cégtől, de ő most a sajátját használja
A jelentés szerint a munkáltató két módon is anyagi kárt okozott a BKV-nak: amikor a határozott idejű szerződés lejárta előtt nem jelezte, hogy nem tart igényt a továbbiakban Kőhegyi munkájára, és amikor ehhez képest a munkaszerződést “aránytalanul magas kondíciókkal, és nem rendes felmondással szüntette meg”. Ezek összesen “20 millió forintot meghaladó kárt okoztak a BKV Zrt. részére, melynek során megvalósult a társasági vagyon hűtlen kezelése”.
Voltak egyébként kiemelkedően premizált dolgozók: Balogh Zsolt lebonyolítási irodavezető például az alapfizetésén túl 150 százalékos alap, és ugyanekkora mértékű “többletösztönző prémiumra” volt jogosult, csakúgy, mint Regőczi Miklós kommunikációs igazgató. Előbbi átlagos fizetése így 3 millió forint volt havonta, Regőczié pedig 2.87 millió. Balogh távozásakor 45.1 millió forint végkielégítést kaphatott volna, de idén július 31-i távozásakor a közös megegyezés részeként ezt nem fizették ki (csak 1.5 millió forintot kapott).
Regőczi viszont 34.47 millió forinttal ment el a cégtől. A kommunikációs igazgató szerződését Antal Attila 2008. január 1-i hatállyal határozott idejűvé alakította át, úgy, hogy annak megszűnésekor jelentős végkielégítés járjon. A határozott idő pedig 2011. május 31-én járt volna le. Egy, a cég belső ügyeit jól ismerő forrásunk szerint ekkor már mindenki tudta, hogy Antal hamarosan távozik – ez április 15-én meg is történt.
Donáth Zoltán műszaki vezérigazgató-helyettes is egyébként ugyanilyen premizálási feltételek mellett 3.2 millió forintos átlagkeresettel rendelkezett, és 72.7 millió forintot vett fel távozáskor.
Időnként elképesztő formai hibák derültek ki az ellenőrzés nyomán. Futó Sándor György tanácsossal például havi 30 ezer forintos díjazással kötött szerződést Antal Attila 2007. december 1-től, majd “utólag tollal került beírásra egy nulla, melynek következtében az összeg 300.000 Ft-ra változott” – áll a jelentésben, azzal a megjegyzéssel: “A javítás ténye aláírással nem került megerősítésre, a javító személye ismeretlen”. Futó esetében a jelentés azt is megállapítja, hogy vélhetően színlelt munkaszerződés született.
Zelenák Tibor Tamás kommunikációs főosztályvezetőnek előbb felmondtak 2009. június 22-én szeptemberi hatállyal, majd 2009. augusztus 18-i keltezéssel mégis közös megegyezés született. Később azonban “olyan információk jutottak a munkáltató tudomására, hogy az megalapozza a rendkívüli felmondást”. Csakhogy “a rendkívüli felmondás nem céges papíron történt. A dokumentumban sehol nem fedezhető fel a BKV Zrt. megnevezés, cégbélyegző lenyomat sem található rajta. Peres eljárás során ez formai hibának minősülhet”. Márpedig Zelenák Tibort felszólította a cég, hogy a neki átutalt 24.1 millió forintból 11.5 millió utaljon vissza.
Két mondatért 19.2 millió forint
Az 1/1285/2009-es számú tájékoztató szól az elhíresült fénymásoló szerződésekről. Mint ismert, a BKV az Optimmismo Kft-t bízta meg a “fénymásoló állomány teljes körű felmérésével”, és a “fejlesztésre irányuló javaslatok megtételével”, bruttó 19.2 millió forint értékben. A tájékoztatóban közölt belső ellenőrzés azt állapította meg, hogy az Optimismo által Gyenes Tünde aláírással ellátott teljesítési jelentésen nem volt dátum, így nem lehetett megállapítani, mikor készült. Ezen kívül azonban a felmérésben semmilyen dokumentáció nem volt arra, hogy a cég mikor, hol, hány fénymásolót vizsgált meg, illetve milyen is azok állapota.
A képen látható dolgozó nem menedzserszerződését tartja a kezében (fotó: Magócsi Márton)
Ennek ellenére 2007. február 28-án Antal Attila aláírta a teljesítési igazolást, amely szerint “a Jelentés szerződésszerű tartalommal elkészült”, a március 13-án benyújtott számla kifizetését pedig Antal Attila még aznap engedélyezte, másnap pedig utal is a BKV. Az Optimismo ellen 2007 június 7-én bírósági végrehajtást rendeltek el, de a kft. két tagja szeptember 13-tól szerbiai lakcímet jelentett be, ezek után 2009. április 25-el jogerősen törölték a társaságot a cégnyilvántartásból.
Maga a Gyenes Tünde által aláírt felmérés egyébként összesen 12 gépelt sor, ebből a “Vizsgálat eredménye – Összefoglaló” rész két bővített mondat: az egyik szerint a fénymásolók “állapota vegyes képet mutat”, a másik pedig megállapítja, hogy a gépek egy része cserére szorul.
Az 1/1280/2009 számú beszámoló a BKV Vasúti Járműjavító Szolgáltató Kft. (VJSZ) tevékenységéről szól. A tájékoztató megállapítja, hogy a cég az “ipari csuklós villamoshoz” (ezek a régi 4-es ás 6-os villamosok), valamint a T5C5 villamosokhoz (ezek járnak az 1-es, 18-as vonalán) a közbeszerzési törvényt megsértve, pályáztatás nélkül rendelt alkatrészeket. Az előbbi típushoz 2007-ben és 2008-ban összesen 125.5 millió forint értékben gumirugókat, míg a Tátrákhoz (szintén a jelezett két évben) 137.7 millió forintért ajtókat.
“Egyéb anyag” 38 millióért
A jelentés megállapítja, hogy a VJSZ Kft. eleget tett adatszolgáltatási kötelezettségének, de több esetben is túl általánosan határoztak meg kiadási tételeket, így tavaly például 18.5 millió forint értékben szereztek be “egyéb anyagot”, 38.9 millió forintért “elektromos anyagot”, 790 ezer forintért “egyéb villamos alkatrészt”, és 29.4 millióért “egyéb csapágyakat”. Mi a magunk részéről még ehhez sorolnánk a 2.8 milliós “pray-k” és a 15.3 milliós “vasanyag” tételeket.
Végül csak néhány “apróság” a társaságnál jellemző gazdálkodásról. Az 1/1286/2009-es tájékoztatásban az olvasható: 2008. február 1. és 2009. május 31. között 430 millió forint kárt okoztak a kábel tolvajok a társaságnak. A BKV 2008 szeptember elsejével szerződést kötött ennek megakadályozására a Dunakanyar 2000 Kft-vel a HÉV-vonalak védelmére, “a káresemények száma és értéke ennek ellenére nagyarányú emelkedést mutatott”.
Mire tartják a takarítókat?
Takarításra hat céggel szerződik a közlekedési társaság, az ellenőrzés megállapította, hogy gyakran előbb állítják ki a számlát a cégek, minthogy a munka elvégzését igazolják. A késedelmes, hibás teljesítéseket gyakran nem foglalják írásba, így nem lehet kötbérigényt érvényesíteni. “Az alvállalkozói partnerek által üzemeltetett autóbuszok takarítatlan állapotot tükröztek”, de a BKV saját buszairól is ezt írják: “a takarítást követően a járófelületek porosak, apró, darabos szemetesek (sic), folyadékfoltosak maradtak, (…) a graffiti eltávolítása minimális mértékű”.
A BKV 58 millió forint veszteséggel működtette saját 6 darab Volvo különbuszát 2008-ban. A Szabó Ervin téren található forgalomirányító központ őrzését a Discrate Security végzi, az őrzés ugyanakkor “támadás elhárító képességgel nem bír”. Tavaly ugyanakkor csak a jóváhagyott marketing-keret 40 százalékát használták fel.
Akik ügyesen tudtak lelépni a cégtől
Terjedelmi korlátok miatt jöjjön most csak egy felsorolás, azokról a már távozott vezetőkről, akiknek alkalmazási feltételei a jelentés szerint kárt okoztak a BKV-nak, nem a törvényi előírásoknak megfelelő pénzzel távoztak, vagy aránytalanul magas díjazást kaptak. (Zárójelben a távozásukkor kapott pénzösszeg.)
Dányi József gazdasági vezérigazgató-helyettes (69.99 millió forint), Gulyás László ügyvezető (a szerződésben szereplő 3 helyett 17 havi végkielégítés, 25.1 millió forint), Kiss Attila EU projektmenedzser (15 havi munkavégzés után 12 havi végkielégítés, 9 millió forint), Nemcsics Róbert ELEKTRA projektigazgató (egy év határozatlan idejű munkaviszony után 12 havi végkielégítés, 25.1 millió forint), Olti Ferenc Metró Projekt vezérigazgató-helyettes (44 millió forint, plusz megtarthatta a szolgálati autót, aminek az értéke akkor 6 millió forint volt – utóbbi más szerződésben is szerepel, Kocsis Istvánéban szintén van egy ilyen klauzula, de a jelenlegi vezér az emlékezetes Audi botránya után lemondott a szolgálati autóról, és azóta saját kocsival jár, ami mellesleg szintén egy Audi), Prim Péter István vezető tanácsadó (másfél év munkaviszony után 12 havi végkielégítés, 12.8 millió forint), Tóth Norbert gazdasági vezérigazgató-helyettes (16 havi munkavégzés után 7 havi végkielégítés, plusz 3 havi titoktartás, összesen 29.35 millió forint), Tölgyesi Vilmos ügyvezető igazgató (83.78 millió forint).
TELJE VAGYONELKOBZÁST A BKV BOTRÁNOKBAN ÉRINTETTEKNEK!
RENDSZERVÁLTÁST!
TESSÉK VÁLASZTANI!
Nem értem, hol voltam eddig, hogy minderről nem tudtam…
Egyszerűen vérlázító, gyomorforgató, ahogyan a gazdasági válságba sodródott hazánkat kirabolják, és még a lyukas zsebeit is kiforgatják egyesek. Hogy tehetik mindezt törvényesen? Ha engedi a törvény akkor rossz a törvény és változtatni kell rajta.
Valamit tenni kellene már végre, ha mindez igaz, mert csak a birkák tűrnek ilyen ilyen ostobán, mint mi…