FigyelőNet
Legalább 5500-6000 forinttal nő egy átlagos, kétgyermekes fővárosi háztartás rezsiköltsége január elejétől – számította ki a FigyelőNet. A különböző fogyasztási szokások persze jócskán eltérő kiadásnövekedést eredményezhetnek.
Év eleji kalkulációnkkor csak a fővárosi alapvető szolgáltatások – így a gáz, áram, víz, csatorna, szemétszállítás, és közlekedés – díjemeléseit összegeztük, nem vizsgáltunk olyan tételeket, mint telefon, internet, kábeltévé árának változásai, igaz, ezek díjai inkább változatlanok maradtak ismereteink szerint. Ami általánosságban elmondható, hogy valamennyi szolgáltatás díja az idénre várt 4,7-5 százalékos inflációnál nagyobb mértékben emelkedik.
Legjelentősebb tételként a közlekedés drágult a fővárosiak számára a felnőtteknek 900 forinttal 8250 forintra, a tanulóknak-nyugdíjasoknak 300-zal 3250 forintra emelkedett a 30 napos bérlet ára. Ez két felnőttel, és két gyermekkel számolva helyből 2 400 forinttal lökheti meg egy család havi kiadását.
Gázra havi 750-1350 forinttal mehet több
Második helyezett tényezőként a gáz árának változását sorolhatjuk, itt azonban a jövedelmi viszonyoktól függően növekszik a kiadás. Január elsejétől ugyanis a 71 150 forintnál kisebb, illetve a 99 611 forintnál nagyobb egy főre eső jövedelmű háztartásoknál köbméterenként 5 forinttal emelkedik a földgáz ára. A „közbülső” jövedelmi sávban lévőket érinti kedvezőtlenebbül az emelés, hiszen számukra 8,50-8,74 forinttal drágul a gáz.
Egy átlagos,
A távhő díjszerkezetének módosításával az alapdíjat jövő évre befagyasztották. A hődíj viszont negyedévente a gáz árának függvényében emelkedik vagy csökken majd – derült ki a távirati iroda írásából. A januári ötszázalékos gázáremelés miatt februártól négy százalékkal nő a távfűtés hődíja. Az új szabályozás szerint alapesetben 35-65 százalékra csökken az alapdíj-hődíj aránya. Aki igényli, az maradhat a jelenlegi 48-52 százalékos alapdíj-hődíj aránynál. Ez hidegebb időjárás esetén előnyösebb a fogyasztóknak.
Áram: plusz egy ezres
A lakosság számára 2008. január elsejétől átlagosan 9,8 százalékkal lett magasabb az áram ára. Egy kétszobás lakótelepi lakásnál ez havi 900-1 000 forint többletköltséget jelent a korábbi átlagos 9 ezer forintos számlához képest – kaptuk a tájékoztatást az Elműnél.
Háromféle szabályozás alapján számítják a díjat. Az A1 árszabás esetén a szolgáltató egy naptári napon belül azonos, 21,9 forint/kilowattóra árat köteles alkalmazni. Az A2-es meghatározott zónaidőben az adott időszakban a kereslet-kínálat által meghatározott árat alkalmazza: a csúcsidőszakban kilowattóránként 26,14 forintot, míg a völgyidőszakban 16,14 forintot. A csúcsidőszak a 06-22 óra, a nyári időszámítás idején a 07-23 óra, a völgyidőszak pedig a 22-06 óra, illetve a 23-07 óra közötti időszakot jelenti. Az úgynevezett B árszabás lényegében az eddigi éjszakai áram díja, amely 13,71 forint kilowattóránként.
Víz-csatornára 800 forinttal több
A Fővárosi Vízműveknél kapott tájékoztatás szerint négy főnél napi
A csatorna használatáért durván 24-25 forinttal kérnek el többet köbméterenként, itt tehát 480 forintos drágulásról beszélhetünk. A 9,9 százalékos díjemelés jelentős részét (5,8%-ot) a szolgáltatástól függetlenül alakuló,vízterhelési díj (VTD) 50 százalékos, azaz köbméterenként csaknem 14 forintos emelkedése okozta – emlékeztették lapunkat a csatornázási műveknél. A FigyelőNet számítása szerint a 13,7 százalékkal megemelt szemétszállítás négy tagú család esetén nagyjából 400 forintos drágulást okoz.
Ha ezeket a tételeket összesítjük, akkor jön ki, hogy egy négytagú család esetében legalább 5,5-6 ezer forinttal nő a rezsiköltség havonta, amit persze jelentős mértékben téríthetnek el a fogyasztási szokások, leginkább jellemzően persze fölfele.
Forrás: FigyelőNet.hu