Inforadio.hu
Amerikai tudósok olyan berendezést készítettek, amely az agyi tevékenység alapján a gondolatok közötti finom árnyalatokat is képes felismerni, vagyis olvas az emberek gondolataiban, bár egyelőre még csak viszonylag szűk körben.
A pittsburghi Carnegie Mellon Egyetem szakemberei egy továbbfejlesztett mágneses rezonanciás képalkotó berendezéssel (MRI) vizsgálták, hogyan reagál az agy bizonyos szerszámok és épületek látványára.
Ezután számítógépes programmal megfordították a folyamatot, az agyi mintázat alapján tippelték meg, hogy a kísérletben résztvevők épületre vagy szerszámra gondolnak.
Ezt 97 százalékos sikerrel tették, és akkor is közel ilyen eredménnyel dolgoztak, amikor hasonló tárgyakra – például két szerszámra – vonatkozó gondolatokat kellett elkülöníteni.
Ez az első alkalom, amikor tudósoknak sikerült az egymáshoz ilyen közel álló gondolatokat megkülönböztetni egymástól. Noha jelenleg a gondolatokat még így is csak viszonylag szűk körben fejtették meg, a kutatók biztosak benne, hogy hamarosan akár egész mondatokat is azonosíthatnak.
Ha ez sikerül, az egyik legkézenfekvőbb alkalmazás a minden korábbinál pontosabb hazugságvizsgálók létrehozása lehet, de az orvostudomány is sokat profitálhat a dologból, például az autisták agyműködésének jobb megértése révén.
Forrás: Inforadio.hu