Orientpress
A Budafoki Víztorony
Ismét megnyitja kapuit a nagyközönség előtt a Fővárosi Vízművek, ezúttal az Építészet Hónapja alkalmából. Az október 1. és november 12. közötti hétvégéken a Gruber József medence, a Csepeli ivóvíz-kezelőmű, a Rákosszentmihályi medence és gépház, a Krisztinavárosi telep és a Budafoki víztorony várja az érdeklődőket.
Október 2-án a Gruber József víztároló medence és a Csepeli ivóvíz-kezelőmű, október 9-én a Budafoki Víztorony, 10-én a Gruber József víztároló medence, október 16-án a Rákosszentmihályi medence és gépház, valamint a Krisztinavárosi telep lesz látogatható.
Az éltető építészet: VÍZ – ÉLET – ÉPÍTÉSZET
Építészet Hónapja – 2009. október 1. és november 12. között
Az ebben az évben immár hatodik alkalommal megrendezett rendezvénysorozat központi témája a ‘Víz – Élet – Építészet’ címet viseli.
80 000 köbméter víz a Gellérthegy gyomrában
A Gruber József víztároló medence építését 1980-ban fejezték be. A létesítmény a budapestiek folyamatos vízellátásában játszik fontos szerepet: a nappali időszak fokozott vízigényét az éjszakai időszakban feltöltött tároló segít kielégíteni.
A látogatók az Építészet hónapja rendezvénysorozat keretében október 2-án 10.00 és 18.00 óra között, valamint október 10-én 10.00 és 16.00 óra között csodálhatják meg a földalatti csarnok vízben tükröződő 106 oszlopát. Az érdeklődők a Sánc utca és Orom utca sarkán található bejáratnál juthatnak be a víztárolóba.
Harmadik típusú találkozás Budafokon
A Fővárosi Vízművek legújabb víztornyának tavalyi átadásakor többen egy ufóhoz, űrhajóhoz hasonlították az új építményt, ami nem is csoda: a Budafoki Víztorony mind külső megjelenésében, mind építészeti és technikai szempontból egyedülálló víztároló létesítménynek tekinthető. A 3000 köbméter vizet befogadó kehely hatalmas tömege ellenére is lebegőnek, súlytalannak tűnik, mivel törzse nem súlypontja alatt helyezkedik el. Méretei impozánsak: a látogatók negyven méteres magasságból csodálhatják meg a Nagytétényi-fennsíkot és környékét.
A víztorony átadása óta kedvelt témája az arra járó fotósoknak, de kapuit csakis október 9-én 10.00 és 18.00 óra között nyitja meg az érdeklődők előtt. A Budafoki Víztorony a 7-es főútról, közösségi közlekedéssel pedig a Kosztolányi Dezső térről induló 150-es autóbusszal közelíthető meg.
Rákosszentmihályi medence és gépház
A XVI. kerület egyik impozáns épülete a Budapesti úton található, hatalmas gondozott parkkal körülvett, 1972-ben épült rákosszentmihályi gépház és a hozzá tartozó 10 000 köbméteres víztároló medence.
A zongora alakú formának, valamint a medencében található terelő oszlopoknak köszönhetően pangó víz nem alakulhat ki a medencében. Hidraulikai szempontból ez ma a legtökéletesebb vízáramlást biztosító medencetípus. A födémszerkezet stabilitását 22 tartópillér biztosítja.
Az érdeklődők október 16-án 10.00 és 18.00 óra között tekinthetik meg a kelet-pesti felső zóna ellátásában hatalmas szerepet betöltő létesítményeket.
Csepeli ivóvíz-kezelőmű
A csepeli ivóvíz-kezelőmű legfontosabb feladata, hogy fogyasztásra alkalmassá tegye a csepeli és halásztelki kutak vizét. Az üzemben minden egyes technológiai lépcső hangsúlyozottan környezetbarát, a legkorszerűbb, világszínvonalat képviselő, közvetlen irányítószemélyzet nélkül működő megoldás.
A látogatók október 2-án 10.00 és 18.00 óra között léphetnek be az egyébként látogatóktól elzárt kezelőműbe.
Krisztinavárosi telep
A telep területén levő két medencében tárolt – a békásmegyeri telepről kapott – vizet a közép-budai területre szolgáltatja. A krisztinavárosi telep területén található az 1882-ben, gőzgépes üzemre épült gépház, amely ma az áramellátási zavarok esetén működő áramfejlesztő generátort rejti.
Az érdeklődők október 16-án 10.00 és 18.00 óra között látogathatják meg a gőzgépes üzemre épült gépházat.
Forrás: Orientpress