csepel.hu
Először egy olvasói levelet tettünk közzé, amiben arról ír a levélíró, hogy jó lenne, ha Csepelen is épülnének társasházak, melyekre felvehető a csok néven bevezetett támogatás. Ezután fiatal párokat kérdeztünk arról, szeretnék-e, ha ilyen típusú lakásokat lehetne a kerületben vásárolni, akár a már említett támogatással.
Először egy olvasói levelet tettünk közzé, amiben arról ír a levélíró, hogy jó lenne, ha Csepelen is épülnének társasházak, melyekre felvehető a csok néven bevezetett támogatás. Ezután fiatal párokat kérdeztünk arról, szeretnék-e, ha ilyen típusú lakásokat lehetne a kerületben vásárolni, akár a már említett támogatással. Most ingatlanosok mondják el a véleményüket a kerületi lakáshelyzetről.
Orgovány Magdolna, a Joker Ingatlan vezetője szerint Csepelen a csok elnevezésű állami támogatásban részesülők jelentős hányada a társasházak iránt érdeklődik. Főként az újépítésű lakásokat keresik, de az ilyen típusú házak száma alacsony a kerületben.
A kertvárosban az újépítésű házak nettó átlagos építési költsége 330 ezer forint négyzetméterenként, tehát egy száz négyzetméteres ikerház 33 millió forintba kerül. Ehhez hozzájön a telekár fele, vagyis mintegy 20 millió forint, így az összeg máris 53 millió forint körül van. Királyerdőben némileg alacsonyabbak a telekárak. A kerületben ráadásul kevés az üres telek. Többnyire úgy adják el őket, hogy a rajta lévő házakat le kell bontani, ami további plusz költséget jelent.
A panellakások esetében egy tízemeletes házban egy 56-58 négyzetméteres lakás eladási ára 19 millió forint körül mozog, egy három- és négyemeletesnél 20-21 millió. A nagyobb, 150-180 négyzetméteres régebbi családi házakra kisebb az igény, az áruk pedig a méretükhöz képest mérsékelt: 35-38 millió forint.
Ikerházakra, társasházakra mindenképpen van igény, de ennek kielégítésére az kellene, hogy fejlesztési területeket nyitnának meg, ahol 12–16 lakásos házakat lehetne építeni. Halina Edina, a Duna House ingatlanközvetítője megerősíti a véleményt, hogy a csokosok részéről komoly igény van mindenféle ingatlantípusra, de elsősorban az újépítésű társasházakra. Az ügyfelek körülbelül a fele hitelből vásárol lakást, a többiek lakáscsere útján vagy spórolt pénzből. A közepes méretű panellakásokra is van igény, ezeknek az átlagos négyzetméterenkénti ára 360- 380 ezer forint. A régi családi házakat is keresik. A csepeliek nem akarnak elköltözni, ha mégis, akkor a közeli Szigetszentmiklóst vagy Szigethalmot választják, mert ott némileg alacsonyabbak az árak.
Nagy az igény az új lakásokra, ezért meg kéne nyitni minden szabad területet, hogy amit csak lehet, beépíthessék az építési vállalkozók, ne maradjon semmi parlagon. Lehetővé kéne tenni, hogy a ronda CSM helyét hatalmas lakóparkok vegyék át.
Különösen nagy az igény az ingatlanosok részéről, hiszen hatalmas pénzeket kaszálnak egy
egy lakáson. Ugyancsak nagy az igény a vállalkozók részéről, mert eszméletlen haszonkulcs-
csal dolgoznak. A minőség pedig??? A mesterségesen felturbózott építőipar évi 6-10 %-s
áremelkedést hozott. Ezt pont azok nem tudják megfizetni, akiknek valójában szükségük
lenne rá.
Nem a tarsashazakra lenne igény, hanem a megfizethető társasházakra! Mert a 20 millió feletti használt panel minden, csak nem realisan megfizethető. Hiába a csok, 1-2 gyerekre szinte semmi a támogatás, 3 gyerekkel meg hülye aki panelbe megy ennyiért.
Remélem ezzel a cikkel nem az iskola lebontása utáni társasházépítést akarják megalapozni…. 🙂
Csak nem, eddig ugyanis ezzel vádolták a mszp-t.
Ha lakótelepet akarnak, csináljanak a gyártelepen….
Csak lakótelepet ne!!!!
Normális lakást – nem a legzajosabb, legmérgezőbb levegőjű helyeken épült lakógyárat -, és lakhatót – nem selejtet – azt viszont kellene, mert Csepelen ilyen nincs. Se megfizethetetlen, se megfizethető. Ha valaki van olyan marha, hogy mindenáron itt akarna élni, az évek óta nem talál.