Mandiner
“Tegyünk együtt a házasságért és a családért Európában – írja alá Ön is a legnagyobb európai kezdeményezést, hogy az EU házasság-fogalma a minden tagállamban elfogadott definíció legyen: az egy férfi és egy nő közötti házasság és az ezen és/vagy leszármazáson alapuló család. A társadalom így tudja biztosítani, hogy minden gyermeknek legyen édesapja és édesanyja” – írják a kezdeményezők a mozgalom honlapján.
A Mandiner a homoszexuális és másnemű szervezetek Lipóti pékség körüli botránya kapcsán kereste meg a kérdésben leginkább kompetens személyt, az AnyaApaGyerekek kezdeményezés magyar szervezőjét, Frivaldszky Editet. Az alábbiakban a Mandiner interjúját olvashatják.
Ki hirdette meg az AnyaApaGyerekek kezdeményezést, és mi köze ehhez a CitizenGo-nak és neked?
A kezdeményezést elindító héttagú nemzetközi polgári bizottság elnöke vagyok. Az európai polgári kezdeményezések elindításának ugyanis egyik feltétele, hogy legalább hét tagállamból kell érkezniük a szervezőknek. A csapatban én vagyok magyar. Együtt nyújtottuk be tavaly októberben az Európai Bizottsághoz a kezdeményezés indításához szükséges dokumentációt, melyet decemberben nyilvántartásba vettek. Áprilisban indult az aláírásgyűjtés papíron és az interneten keresztül a www.anyaapagyerekek.hu oldalon. A CitizenGO hálózata egy-két alkalommal meghirdette már a kezdeményezést, de ennél többet nem tettek ezzel kapcsolatban.
Pontosan mikor indult, milyen okból és milyen céllal?
Egy folyamat része vagyunk. Egy olyan folyamaté, amelyben a házasság és a család definícióját felhígítják: már nem ugyanazt jelenti e két szó, mint 10 évvel ezelőtt. Az élenjáró svédeknél már olyan politikai kezdeményezés is van, amely nemcsak nem-függetlenné, de szám-függetlenné is tenné a házasságot, az olaszországi iszlám közösség vezetője pedig kérte a poligámia elfogadását a házasság-fogalom részeként. Nagyon változatos szabályozást láthatunk Európában, és ezek visszatükröződnek az uniós folyamatokban is, holott a házasság és a család alapvetően tagállami kompetenciába tartoznak. Ebben a folyamatban szeretnénk tisztázni, hogy az uniós döntésekben mit értünk a házasság és a család fogalma alatt.
Mit jelent az, hogy az Európai Bizottság nyilvántartásba vette európai polgári kezdeményezésként?
Az Európai Unió a Lisszaboni Szerződésen keresztül lehetővé teszi, hogy az emberek közvetlenül kezdeményezzenek jogszabályokat az unióban. Ennek vannak bizonyos feltételei, például: a kezdeményezésnek az EU alapértékeivel összhangban kell lennie és az unió kompetenciájába tartozzon a kérdés. Ha mindezek teljesülnek, a Bizottság nyilvántartásba veszi, és indulhat az aláírásgyűjtés: 12 hónap alatt egymillió aláírás szükséges legalább hét különböző tagállamból. Az AnyaApaGyerekek regisztrálása egyben azt is jelenti tehát, hogy az unió értékeivel összhangban van a kezdeményezés tárgya.
Miért olyan nehézkes az aláírás, miért kérnek annyi adatot?
Az aláírásokat valamelyik hazai szerv, rendszerint a választási irodák ellenőrzik (így az adatok nem kerülnek egyik országból a másikba). Ők állítanak majd ki egy igazoló dokumentumot az érvényes aláírások számáról. Nem elég tehát csak a nevet megadni, valamilyen hivatalos dokumentum számára is szükség van, ami alapján bizonyítható, hogy valós személy támogatta a kezdeményezést. Az aláírásgyűjtésen érezhető az emberek bizalmatlansága az Európai Unió iránt. Ezt abból is láthatjuk, hogy hasonló témában, hazai szinten indított korábbi petíciókhoz rövidebb idő alatt több aláírást sikerült gyűjtenünk.
A melegek ellen szól ez a kezdeményezés vagy sem?
A kezdeményezés a fogalmak tisztázását célozza, egyben kéri a tagállamok kulturális különbségeinek, „másságának” tiszteletben tartását. Nem a melegekről vagy a poligám kapcsolatokban élőkről szól, hanem az unióban használatos jogi fogalmak tisztázásáról. A kezdeményezés nem változtatja meg a tagállamok eddigi szabályozását, pontosan azok tiszteletben tartását kéri.
Valóban az a kezdeményezés célja, hogy az EU fogadjon el egy minden ország számára kötelező definíciót a házasság és a család fogalmára, és az legyen a petícióbeli megfogalmazás? Létezik egyáltalán „minden tagállamban elfogadott definíció”?
Azt kérjük, hogy az uniós döntésekben olyan fogalmat használjanak, amivel minden tagállam egyetért, ez pedig a házasság, mint egy férfi és egy nő szövetsége, és a család, mely házasságon vagy leszármazáson alapul. Ezt a definíciót minden tagállam elfogadja, ez minden tagállamban jelenti a házasságot és a családot. Más definíciók nem minden tagállamban jelentenek házasságot és családot. Nem az egységesítés, hanem a különbözőség elfogadása a célunk.
A két fogalom alapvetően tagállami hatáskör. Az uniós hatáskörbe azokban az esetekben tartozik, amikor a kérdéseknek határokon átnyúló következményei lehetnek, azaz például egy házaspár vagy egy család költözése egyik országból a másikba. Erre számos példát láthatunk saját környezetünkben is. Azokban az országokban, ahol már elfogadták az azonos neműek kapcsolatát házasságként, semmi nem változna. Viszont ahol nincs ilyen változtatás, azokra az országokra az Európai Unió nem tudná „ráerőltetni” a „melegházasságot”.
Az örökbefogadásoknak a gyermek számára legjobb környezetet kell biztosítani, ez pedig az egy anya és egy apa által nyújtott biztonságos légkör. Erre számos kutatás rámutat. Ha bevezetnek egy új terméket a piacra, akkor előzetes felméréseket kell végezni, hogy milyen hatással van ez az emberekre és a környezetre. Ezeket a felméréseket nem végezték el, amikor a melegek általi örökbefogadást bevezették. Nem tudjuk, hogy milyen hatással van ez a gyerekekre és a társadalomra, ugyanakkor egyre több vallomás vagy tanulmány készül arról, hogy milyen nehézségekkel küzdenek a melegek által nevelt gyermekek (lásd Heather Barwick vagy Sullins tanulmányai).
A kezdeményezés nem a „melegházasságok” ellen indult, hanem a tagállami különbségek tiszteletben tartása végett. A svédeknél például, ahol köztudottan előrehaladott már ez a jelenség, most a nem-függetlenség mellett a számfüggetlenségért is indult politikai kezdeményezés. Az olaszoknál egy iszlám vezető kérte, hogy ha a melegek „házassága” emberi jog, akkor a poligámia is az, és kérik ezt törvényesíteni. Ha megnézzük, a két kérés nagyon hasonlít egymásra. Magyarországon az Alaptörvényben foglalt házasságdefiníció él, és a visszajelzésekből úgy látjuk, hogy az embereknek ez a természetes és elfogadható.
A nemzeti minimumhatárokat már sikerült hét tagállamban teljesítenünk, most az egymillió aláírás összegyűjtése a cél. Érdekes, hogy ha a térképre nézünk, egy függőleges vonal mentén gyűltek össze a minimumok, Finnországtól Görögországig. Reményeink szerint a 12 hónap elegendő lesz a feltételek teljesítésére.
Az Európai Bizottság és az Európai Parlament meghallgatja a szervezőket, és foglalkozniuk kell a kérdéssel. Mindenképpen szeretnénk a politikai napirenden tartani a kérdést, lehetőleg a jogszabályjavaslatban megfogalmazottak teljesítésével.
Egyáltalán miért fontos ez a kérdés akkor, amikor annyi más problémával küzd a világ és Magyarország is (természeti katasztrófák, háborúk, szociális problémák, gyermekek elleni bántalmazás)?
Forrás: Mandiner