Vészhelyzetben a 4-es metró, a Hídépítő kiszállt

Népszabadság

 

4-es metró nyomvonala

 

Kiszáll a Hídépítő a 4-es metró építéséből, a városházán most lázasan keresik a megoldást, hogyan tovább. Vagy az alagútépítést állítják le, így viszont nem lesz kész a metró 2012-re, vagy elhagyják az amúgy is több hónapos késésben lévő Fővám téri állomást.

Nem jutott eredményre a főváros és a 4-es metrót építő Hídépítő, ezért utóbbi bejelentette: kiszáll a beruházásból. A Népszabadság információi szerint erre jutottak a felek a Főpolgármesteri Hivatalban tegnap befejeződött, zárt ajtók mögött tartott egyeztetéseken. Úgy tudjuk, a folytatásról még nincsen végleges döntés.

A metróberuházás jelenleg legkritikusabb pontja a több hónapos csúszásban lévő, Fővám téri állomás. Egyelőre még az állomás szerkezetének megépítési tervei sem készültek el, az a legfrissebb metrójelentés szerint 2008 januárjára várható. A terveknek arra kell választ adniuk, hogy a megálló hagyományos bányászati módszerrel, vagy kétmilliárd forinttal drágábban, a Dunában kialakítandó mesterséges félszigetről épüljön-e.

Mindez azért probléma, mert a jelenleg Bel-Budán, a Tétényi úti és a Bocskai úti megálló között lévő fúrópajzs a tervek szerint jövő nyárra érné el a Fővám teret, az állomás viszont addigra – mint azt a Hídépítő jelezte, és ami miatt a cég kiszáll az építkezésből – nem lesz kész.

A főváros ebben a helyzetben három lehetséges forgatókönyv közül választhat, de jó megoldás nincs köztük. Az egyik szerint leállítják az alagútfúrást, amíg a Fővám tér el nem készül, e forgatókönyv esetén viszont legalább egy évet csúszik a már korábban kitolt 2011-es befejezési határidő, és a metróhoz várt EU-támogatás is veszélybe kerülhet, a pajzs leállítása pedig horribilis pénzbe kerülne.

Létezik egy olyan változat is, miszerint egész egyszerűen elhagyják a félkész Fővám téri megállót, az alagutat pedig továbbfúrják. Így a próbaüzem a tervezett időpontban valószínűleg lebonyolítható lesz, és a 2011-es átadási határidő is tartható. A városháza azonban ez esetben kínos magyarázkodásra kényszerülne, Demszky Gábor ugyanis többször leszögezte, hogy a Fővám téri állomás nem hagyható el, mert onnan lehet átszállni a 2-es villamosra. E megálló kihagyása jelentősen rontaná a beruházás megtérülési arányát, hiszen a villamosvonallal való csatlakozás híján bizonyosan nem volna annyi utasa a metrónak, mint amennyivel a főváros a megtérülési mutatóknál számolt. Ez egyébként az uniós támogatás odaítélésénél is döntő szempont.

A harmadik változat szerint villámgyorsan sikerül közbeszerzési eljáráson megtalálni a Hídépítő utódját – ez a legjobb esetben is legkevesebb negyedév, de akár további hónapokig is húzódhat -, az alagútépítés is tovább folytatódik, a félkész állomást pedig a 4-es metró megépülte után, valamikor később fejezik be. Ez azért problémás, mert a már kész metrót hónapokra le kell majd állítani a Fővám téri munkálatok miatt, ami ugyancsak rendkívül kellemetlen volna a fővárosnak.

Forrás: Népszabadság

5 hozzászólás “Vészhelyzetben a 4-es metró, a Hídépítő kiszállt” bejegyzésre

  1. LB szerint:

    Nagyon úgy tűnik, ez egy eleve elkúrt beruházás, amire Demszky nem csak a mi, hanem az unokáink gatyáját is rá fogja fizetni! 🙁

  2. kovács ernő szerint:

    Kacsa a hír!

  3. Nagyapó szerint:

    1994-től roboghatna 4-es metró a szovjet államadósság terhére, ha Demszky és szoclib. koalíció nem topedózza meg. Az adóssági pénzt elopták, a metrót meg más cégeknek passzolták (vajh miért és mennyiért?)

  4. Bubus szerint:

    Sokatmondó a térkép: ez nem metró, hanem földalatti turistavonal (aminek persze semmi értelme). Olyan sűrűn vannak állomások, hogy a felszínen gyorsabb lesz közlekedni mint a föld alatt. Úgy van elrontva, egy az egyben.

  5. LB szerint:

    ernő, ha te mondod …

    Másrészt:
    “A BKV tájékoztatása szerint azonban szerdán a Fővám téri állomás szerkezetét építő Hídépítő Zrt. a korábbi szóbeli elismerés után írásban is bejelentette, hogy 140 hetes vállalásával ellentétben a szerződött munkát csak 200 hét alatt, azaz csak több mint egy év késéssel tudja befejezni. A közlekedési társaság nem nyilatkozott a késés okáról, ugyanakkor közölte: nem fogadja el a határidő csúsztatását, vagy a költségek jelentős növekedését. ”

    http://index.hu/politika/belfold/budapest/4mbkv1220/

Itt lehet hozzászólni !