Vezér Endre kutatásai a Csepeli Helytörténeti Gyűjteménynél

Csepel.hu

DSC_4366

A Királyerdei Művelődési Házban található Csepeli Helytörténeti Gyűjteménynek adományozta az elmúlt tíz esztendő kutatásainak eredményeit Vezér Endre helytörténész szeptember 22-én. A kutatások elsősorban Csepel XVIII. és XIX. századi történetének eseményeire irányultak, amelyekben egyebek mellett szerepel a családfák elemzése, az egykori lakók mindennapi élete, valamint korabeli térképek, rajzok és fényképek.

A kutatás eredményei iránt érdeklődők a Csepeli Helytörténeti Gyűjteményben tekinthetik meg a városrészünk múltját feltáró írásos anyagokat.

Vezér Endre megemlítette, hogy Csepelen először 1720-ban tartottak összeírást, amikor 19 családfőről készült beszámoló, ami mintegy száz lakost jelentett. Köztük volt Versics Antal, aki Vezér Endre egyik őse. Az első összeírásból kiderül, hogy a lakók fele sváb, a másik fele horvát származású illír volt, s csupán két családfőt tartottak nyilván magyarként. 1770-ben már mintegy 200-300 család élhetett Csepelen, majd számuk lassan tovább gyarapodott. Az 1828-as összeíráskor 300 családot jegyeztek fel, a lakók száma 600 és 800 között lehetett. A nagy árvíz 1838-ban terítette be az akkori Pest-Budát és a Csepel-szigetet is. A pusztítás után egy bécsi mérnököt bíztak meg a csepeli úthálózat kialakításával, aki egy geodéta segítségével látott munkához. Tudni érdemes, hogy a jelenlegi központi területre azért esett a választásuk, mert 8-10 méterrel magasabban fekszik a Duna vízszintjétől. Így elkerülhetővé vált, hogy egy újabb árvíz elmossa Csepel belvárosát. A mai Kossuth Lajos utca, Rákóczi Ferenc út és környéke akkor nyerte el mai helyét. A község lakosságának száma tovább gyarapodott, de jelentősen csak 1880 után, majd a gyár telepítésekor kezdett nagyobb mértékben nőni.

Vezér Endre kutatói munkája között szerepel egy 1873-ban készült térkép a fővárosról, mielőtt még egyesült volna Buda és Pest. A gyűjtemény kiegészül Vezér Endre édesapjának fényképeivel, amelyeket a XX. század első felében készített a községben. Az érdeklődők saját családfájuk után is nyomozhatnak, hiszen az anyag e téren is hasznos információkat tartalmaz. Vezér Endre saját honlapján, a v39endre.hu oldalon is értékes adalékok találhatók Csepel múltjáról.

Cs. A.

Csepel.hu

Egy hozzászólás “Vezér Endre kutatásai a Csepeli Helytörténeti Gyűjteménynél” bejegyzésre

  1. v39endre szerint:

    Honlapom pontos elérhetősége : http://www.v39endre – ezt kell a google-ba beírni !
    A honlap “HT – 4” fejezetében megtalálható az átadott anyag tartalomjegyzéke.
    A CSEPELI HELYTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNY -ben az anyag kutatható, vagy egyes részei CD-re másolhatók.
    Előre bejelentkezni szükséges !

Itt lehet hozzászólni !