Origo, 888, Csepel.info
2014-es eredményéhez képest is javított a Fidesz–KDNP az elmúlt hét hónap időközi polgármester-választásain – derült ki az Origo által készített összesítésből. A kormánypártok négyszer annyi posztot szereztek, mint a Jobbik és az MSZP. A baloldal csak a salgótarjáni győzelmének örülhetett, máshol el sem indultak. Kiszelly Zoltán politológus szerint egyértelmű összefüggés van a vasárnapi boltzár megszüntetése és a Fidesz javuló eredményei között.
Érdemi vizsgálat nélkül elutasította a Magyar Szocialista Párt alelnökének a kvótareferendumos kormányzati hirdetések miatt benyújtott kifogását pénteki ülésén a Nemzeti Választási Bizottság – írja a 888. Az illegális migránsok kötelező betelepítéséről szóló népszavazás szinte biztosan tovább növeli a Fidesz, és tovább csökkenti a bojkottban érdekelt MSZP-Jobbik-DK-Együtt-PM formációt.
Kiderült, kinek használt a boltzár eltörlése
Elsöprő győzelmet aratott Szabó Ágnes, a Fidesz–KDNP jelöltje a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Jánkmajtison az augusztus 7-i időközi polgármester-választáson. A kormánypárti jelölt a szavazatok 58,76 százalékát szerezte meg, közel 70 százalékos részvétel mellett. Ez lényegesen magasabb támogatottság, mint amit a közvélemény-kutatások mutatnak.
4-3-1-1
A Fidesz győzelmi sorozata így a mögöttünk hagyott hétvégén is folytatódott, és már a negyedik települési választást nyerte meg 2016-ban. Mindezzel szemben a baloldal és a Jobbik idén eddig csupán csak egy-egy választást tudott megnyerni. Az ellenzéki pártok közül az MSZP Salgótarjánban tudott győzni, míg a Jobbiknak ez a Szabolcs megyei Kocsordon sikerült.
A mögöttünk hagyott hét hónapból tíz olyan települést vizsgáltunk meg, ahol a Fidesz, MSZP, Jobbik hármasból legalább az egyik párt elindult. Az összkép egyértelműen a kormánypártok felé billen a négy győzelmükkel, így még a független jelölteket is meg tudták előzni, akik három helyen győztek. Az ellenzék pedig csak két települést szerzett.
Erősödött a Fidesz és a baloldal
Az erőviszonyok felvázolása érdekében érdemes megnézni, hogy 2014-hez képest hogyan alakult át ennek a tíz településnek a vezetése. A két évvel ezelőtti önkormányzati választáson hat független győzött, három Fidesz–KDNP- és egy MSZP-siker volt. Ehhez képest a függetlenek két települést elvesztettek a Fidesz javára, a kormánypártok pedig két települést vesztettek a Jobbik és egy független jelölt javára. Három helyen maradt a független polgármester, egy-egy településen pedig a kormánypártok és az MSZP.
Most nézzük, hogy a leadott szavazatokat tekintve hogyan változtak az arányok. 2014-ben a vizsgált tíz településen összességében 45,68 százalékos volt a részvételi arány. A legtöbb szavazatot (9045 darab) a Fidesz–KDNP kapta. Ez 37,78 százalékos arányt jelentett. A kormánypártokat a független jelöltek követték 31,89 százalékkal, majd a baloldal következett 22,45 százalékkal. A Jobbik csupán 6,57 százalékot ért el.
Idén a részvételi arány összességében 53,11 százalékra emelkedett ugyanezeken a településeken. A leadott voksokat tekintve a kormánypártok közel háromezerrel növelték a részesedésüket (11 909 darab). Ez 42,62 százalékot jelentett a Fidesznek, ami közel öt százalékpontos növekedést jelentett a 2014-es őszi eredményhez képest. Javított az MSZP is, amit csak a salgótarjáni választásnak köszönhetett. Így összességében 28,06 százalékos támogatottságot szereztek. Mind a független jelöltek, mind a Jobbik támogatottsága visszaesett 2016-ban.
2016-ban aktívabbak voltak a szavazók, mint 2014 őszén (fotó: MTI/Nagy Lajos
Súlyos Jobbik-vereségek
Az időközi választásokból több tanulság is leszűrhető. A kormánypártok azt követően kezdtek el erősödni és a polgármesteri posztokat elnyerni, miután április 11-én visszavonták a vasárnapi boltzárat. Azt megelőzően csak egy, míg utána három voksolást nyertek. Az MSZP a salgótarjáni sikerét többek között a település eleve meglévő baloldali múltjának köszönheti, valamint annak, hogy a kormánypárt jelöltje egy Klik-alkalmazott volt. A választást pedig pont a tanártüntetések felfutása idején tartották.
A baloldal támogatottsága mindezek ellenére a kistelepülési világban nem mérhető, mivel egyszer sem próbáltak elindulni sem a Jobbikkal, sem a Fidesszel szemben. Ennek egyik oka lehet, hogy a pártnak egyáltalán nincsen szervezete ebben a települési szegmensben, így olyan jelöltjeik sincsenek, akik eséllyel vennék föl a küzdelmet egy független vagy egy pártos jelölttel szemben. Mindez a 2018-as országgyűlési választásokon üthet majd vissza.
Forrás: Origo
Pofára esett az MSZP – ismét
Érdemi vizsgálat nélkül elutasította a Magyar Szocialista Párt alelnökének a kvótareferendumos kormányzati hirdetések miatt benyújtott kifogását pénteki ülésén a Nemzeti Választási Bizottság.
Az MSZP alelnöke, Nemény András azért fordult az NVB-hez, mert úgy ítélte meg, hogy a kormány nem folytathatna kampánytevékenységet a népszavazással kapcsolatban, és ha folytatna, akkor is semleges álláspontot kellene elfoglalnia. Kifogásolta azt is, hogy a kampány egyes elemei szerinte valótlan állításokat tartalmaznak, például vitatta az “egy városnyi” megfogalmazást abban a hirdetésben, amelyik szerint Brüsszel ennyi illegális bevándorlót akar Magyarországra telepíteni.
Migránsok a magyar határ támadása közben – fotó: Hirado.hu
A bizottság ügyrendje szerint a testület elnöke tesz javaslatot a határozatra. Patyi András ebben a kifogás érdemi vizsgálat nélküli elutasítására tett javaslatot. Arra hivatkozott, a választási szervek a népszavazási eljárásban részt vevő személyek kampánytevékenységét kizárólag népszavazási kampányidőszakban vizsgálhatják, amely a szavazás napját megelőző 50. naptól – ez az októberi népszavazás esetében augusztus 13-a – a szavazás befejezéséig tart:
“a beadvány a kampányidőszak előtti tevékenységet kifogásolja. A kampányidőszak előtti buzdító, népszerűsítő tevékenység nem tartozik a választási eljárás szabályai szerint rögzített kampánytevékenységbe, mert az nem kampányidőszakban történik, elbírálására az NVB-nek nincs hatásköre.”
Hozzátette, hogy a Legfelsőbb Bíróság korábban megállapította, hogy a kampányidőszakon kívül eső időpontban folyatott, a választási eljárási törvényben körülírt tevékenység nem tekinthető a kampány részének. Hangsúlyozta, a népszavazás kezdeményezője a kormány, amely ebben az esetben nem semleges szemlélő,
hanem az eljárás céljával és eredményével szoros kapcsolatban lévő közjogi szerv”.
Litresits András, az MSZP delegáltja nem értett egyet a határozati javaslattal, véleménye szerint meg kellene állapítani a jogszabálysértést.
Patyi András felhívta a tagok figyelmét arra, hogy a Legfelsőbb Bíróság szerint számos esetben kerül sor a választás kitűzése előtt politikai párt népszerűsítésére, programok ismertetésére.
Bozsóki Éva, az NVB elnökhelyettese hozzászólásában megjegyezte, a kormányprogram része a bevándorláspolitika.
A bizottság többsége egyetértett azzal, hogy a kormánynak a kifogástevő által sérelmezett cselekménye országos népszavazási kezdeményezéssel kapcsolatos tájékoztató tevékenységként értékelhető. A határozat ellen szavazott Litresits András és Fábián Adrián.
Forrás: MTI, 888
Érdekes, hogy Gőgös és Rubovszky egyszerre lettek rosszul egy júniusi napon. Véletlen lenne?
Nem mások kudarcán kellene röhögcsélni a Fideszben, hanem felfigyelni arra, hogy a kisebb választásokon a függetlenek elkezdtek erősödni, ergo az embereknek, akik gondolkoznak, elegük van a mostani klientúrából…
Kinek használt a boltzár eltörlése?
Hát nekem. Akkor megyek vásárolni, amikor kedvem tartja.
A boltbezárások legnagyobb vesztesei a anno kisboltok voltak.
A csökkentett munkaidő – és ezáltal az alacsonyabb átlagkeresetek miatt – sokan hagyták ott a kereskedelmet, munkaerőhiány lépett fel. Ráadásul a kiskereskedelem szopott a legnagyobbat a pénztárgépek bevezetés e miatt is.
Most a multik kénytelenek béreket emelni. A kisboltos vagy emeli a béreket, vagy bezár.
szerintem, sokan lehúzzák a rolót.
Kár volt az egy évvel ezelőtti bohóckodásért.
Kistelepüléseken mindig függetlenek nyertek. Viszont olyan korábban nem volt, hogy kisvárosokban eltűnjön az MSZP. 🙂
Lovas,
Meglátásom szerint még 2-3 választási ciklus, és az MSZP+DK+EGYÜTT a FKGP vagy az MDF szintjére lép (megszűnik)
Téged meg császárrá koronáznak. Tíz év alatt sok minden történhet. De most annyi a biztos, hogy a Jobbik befeküdt Gyurcsány ágyába és gyengülőben van, a baloldali pártok pedig egymás szavazóit próbálják elvenni, miközben a táboruk zsugorodik.
Ejnye, Lovas fiam!
Már a kötelező irodalmat sem olvasod?
http://magyaridok.hu/belfold/gyurcsany-kosarat-kapott-915391/
Pont az ellenkezőjét írja,mint amin te fantáziálsz!
Szerencsétlen Lovas!
Én többször szóltam. Meg akartalak kímélni benneteket, hogy mindenféle zagyvaságokat összefirkálgassatok és kiröhögtessétek magatokat.
Most itt az egyértelmű válasz:
http://www.hirado.hu/2016/08/13/vona-a-kvotareferendumon-reszt-kell-venni-nemmel-kell-szavazni-es-reszvetelre-kell-buzditani/?source=hirkereso
Bumm, paff!!!
“Az elmúlt hetekben ismét felpörögtek a hírek a hazai kiskereskedelem háza táján, kiderült ugyanis, hogy a kormány nagyon készül valamire. A Népszabadság a szombati számában elég konkrét értesüléseket közölt, ezek szerint törvénnyel szabályoznák, vasárnap meddig tarthatnak nyitva a boltok. Ha tovább nyitva tartana az üzlet, akkor különadót kap a nyakába”
.
Ha a szavazóhelyiségeket lehetett addig nyitva tartani amíg volt szavazásra jelentkező egy boltot miért nem, amíg van vásárló?! 😛 😀
.
http://www.portfolio.hu/gazdasag/adozas/nem_adja_fel_a_kormany_vasarnap_delben_zaratna_be_a_boltokat.12.235995.html