Magyar Idők
Négy honvédségi tűzszerész életét vesztette, egy pedig megsérült egy robbanásban a Hortobágyi Nemzeti Park területén, a volt bombalőtéren péntek délután – közölte a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője az MTI-vel.
Nagy Andrea elmondta: az elsődleges adatok szerint egy második világháborús bomba robbanhatott fel, Nádudvar közelében. A helyszíni szemle tűzszerész szakértők, ügyészek bevonásával tart. A rendőrség közigazgatási eljárás keretében fogja vizsgálni a történteteket, az ügyben a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr főkapitányság lesz az illetékes.
A Honvédelmi Minisztérium (HM) az MTI-vel azt közölte: a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében lévő területen az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred tűzszerészei mentesítési feladatokat láttak el. Az egyik robbanótest a hatástalanítása közben még tisztázatlan okból felrobbant. A balesetben súlyosan megsérült katonát a Magyar Honvédség Egészségügyi Központba vitték.
Benkő Tibor, a Honvéd Vezérkar főnöke azonnal vizsgálatot rendelt el, jelenleg ő is a helyszínen van, visszaérkezésekor Budapesten sajtótájékoztatót tart – közölték.
A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetősége őszinte részvétét fejezi ki a balesetben elhunytak hozzátartozóinak – írta a HM.
Ladocsi Attila igazságügyi tűzszerész az M1 aktuális csatornának nyilatkozva azt mondta: az elmúlt hatvan évben Magyarországon a Hortobágyon dobták le a legtöbb robbanótestet, és kísérleti lőtér is volt az a terület – tette hozzá. Olyan fel nem robbant kísérleti eszközök is lehetnek ott, amelyek a tűzszerészek számára is ismeretlenek – hangsúlyozta a szakértő, aki szerint ez az egyik legnagyobb és legveszélyesebb talajmentesítési munka, amit Magyarországon valaha végeztek.
Kiemelte, hogy a magyar tűzszerészek világszínvonalon a legjobbak közé tartoznak, vagyis ha technikailag és szakmailag elvégezhető egy hatástalanítás, akkor azt jó eséllyel meg is tudják oldani. Így szerinte biztos, hogy nem felkészületlenség vagy kiküszöbölhető emberi mulasztás okozhatta a balesetet.
A Hortobágyi Nemzeti Parkban (HNP) az egykori bombázólőtér tájrehabilitációja során 2013. november 12-én kezdődtek meg a tűzszerészi munkálatok. Már az első héten több mint húsz bombát és nagyjából egytonnányi lőszerhüvelyt, illetve robbanótestet találtak a honvédség tűzszerészei. Szilágyi Gábor, a HNP igazgatója a projektindító rendezvényen elmondta: a Nádudvar, Nagyiván, Kunmadaras, Karcag és Hortobágy közelében található egykori bombázólőtér területe máig magán viseli a több évtizedes katonai tevékenység nyomait. A HNP feladata a tájsebekkel tarkított terület helyreállítása, a bombalőtér használatából maradt hulladékok összegyűjtése és elszállítása, valamint a terület teljes tűzszerészeti mentesítése – részletezte Szilágyi Gábor.
A Magyar Honvédség tűzszerészei 2015 júniusában folytatták az egykori hortobágyi bombázótér mentesítését. Hende Csaba akkori honvédelmi miniszter elmondta: a mentesítés két fázisában előbb kézi műszerekkel feltárják és megjelölik a lőszerek, bombák helyét, majd a tűzszerészek megsemmisítik. Addig az időpontig 521 hektáron történt meg a mentesítés, amely során 532 robbanótöltetet és 126 kilogrammnyi egyéb pirotechnikai anyagot, robbanószert találtak.
Rácz András, a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért felelős helyettes államtitkára hozzátette: az összesen 3,45 milliárd forintba kerülő projekt keretében több mint 4100 hektár területet mentesítenek és adnak vissza legelőnek a nemzeti parkban. A munkálatok, amelyet az unió finanszíroz, 2018. május 30-án fejeződnek be – mondta akkor a helyettes államtitkár.
A tűzszerészek valódi hősök, minden akciónál az életüket kockáztatják a többi ember érdekében!
Nagyon sajnálom a balesetben elhunytakat, a sérültet, és a hátramaradott gyermekeket, feleségeket, hozzátartozókat.
A hatástalanítani kívánt robbanótesttel azonos típusút már többször hatástalanítottak, talán a nagy meleg is közrejátszhatott a balesetben. Egyrészt megváltoztathatta a bomba fizikai állapotát, vagy csökkenthette a tűzszerészek figyelmét. Jobb lett volna hatástalanítás nélkül a helyszínen felrobbantani, végtére is lakatlan területről van szó!
Borzasztó, hogy ilyen terület létezik még ebben a kis országban! Mi szükség volt egy ilyen területre ahol elmebeteg népirtók csak úgy kedvük szerint próbálhatták a népirtásra kitalált készülékeiket.
Azt kérdezi a Fatherom, hogy pontosan mit jelent a bombázó tér? A lőteret érti.
Ki által készített bombákat próbálták itt ki, nép felhatalmazás nélkül?
A legjobb tudomásom szerint a Kiskunságban is találkoztam valahol ilyen elzárt területtel Dabas környékén, gombaszedés közben. – Néhány évtizeddel ezelőtt. 🙂
Jeniszej!
Az a Dabas-Tatárszentgyörgy melletti lőtér lehet!
Anno az SFOR erői is ott készültek Szerbia ellen.
A lányom ott volt tolmács!
Ha a környező településeken fel volt húzva a vesszőből font kosár mindenki behúzott nyakkal járt! 😀