Mr.Gabee, v39endre, Csepel.info,
A mi CSEPEL-szigetünkön található történelmi érdekességek közül kiemelkedik a Szigetszentmártoni katolikus templom.
Autóval többször elhaladtam előtte, de nem gondoltam különlegességére. Egyszer aztán felkerestem Rajna Gyula plébános Urat, aki Apám cserkésztársa és jó barátja volt. Ő hívta fel figyelmemet a templom homlokzatán elhelyezett márvány emléktáblára, ami kezdetben ugyan szépnek, érdekesnek tűnt, de latin szövege miatt nem volt sokatmondó.
Aztán elmondta, hogy ez egy különleges tábla, mert a szövege a templom történetét mondja el, nagyon röviden, évszámra bontva.
E tábla tehát egy kronosztikon. Ez a műfaj a Wikipédia szerint egy verses kronogramma, az épületek, vagy egyéb építmények jól látható helyén, homlokzatán elhelyezett latin nyelvű szöveg, amely utal az építtetőre, az építés időpontjára. Ez a szöveg kiemelt nagyobb betűi – esetleg színezve is – mint római számok, összeadva adják az építés dátumát.
Tudomásom szerint CSEPEL-szigeten csak ez az egy ilyen tábla van.
A templom oltárképe védőszentjét, Márton püspököt ábrázolja, mint könyörületes római katonát, aki fele köpenyét adja egy koldusnak.
Mindezt megtudtam 2004-ben, október 21.-én Rajna Gyula plébános úrtól, aki 1910-ben született, 2006-ban halt meg. Látogatásomkor – 2004-ben még aktív plébános volt. Korábban Csepelen volt hitoktató és káplán. Szüleimet Ő eskette a Nagy Templomban. Fiatalkorában a Csepeli 96-os Sólyom Cserkészcsapat tagja volt.
Talán érdemes megjegyezni, hogy Krisztina főhercegnőről nevezték el Krisztinavárost Budán.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Köszönjük a cikket!
Kedves Nagyapóka !
Ezzel az erővel megemlíthetném a többi Habsburgot is : Ferenc József után lett Francz Stadt, és Joseph Stadt, Leopold után lett leopold Stadt a mi Pesth-ünkön. És Csepelye Dorf-ban lett hasonló okok miatt Erzsébet utcza, Ferencz utcza, József utcza, és nem utolsó sorban Horthy Miklós út.
Kristina főhercegnő viszont fel van vésve a bemutatott táblára, a szöveg fontos része a római számok miatt !
Amúgy köszönöm, hogy lekommunistáztál, aki ezzel a cikkel még hazudozott is !
Nagyon aranyos vagy !
v39endre! A városrészek a királyi család tagjairól vannak elnevezve. Terézváros-Mária Terézia, Lipótváros-I. Lipót, Erzsébetváros-Erzsébet királyné, Józsefváros-II. József Ferencváros-I. Ferenc. Egyedüli városrész Krisztinaváros, amit alacsonyabb rangúról – főherceg – neveztek el.
Egy templom építésénél szerintem az adományozó kegyúr, Krisztina főhercegnő és férje Albert herceg fontosabb, mint a felszentelés dátuma.
Ceterum censeo… Neked is javaslom tanulmányozásra Cato beszédeinek tanulmányozását, különben akinek nem inge, ne vegye magára (bár, ha felháborodásod őszinte, az meglep).
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Nagyapónak nem teccik, hogy értelmes emberek érdekes dolgokkal idetévednek a csepel.info-ra.
Már megint egy jó nagyot pukkantott a nulláslisztbe ez a vén alkoholista. 😀
Nemrégiben a Csepeli Temetőn gondolkodtam el, hogy vajon hány csepeli híresség nyugszik a földjében és kik voltak azok a neves alkotók, szobrászok, akik ide szép síremlékeket készítettek?
De nyilván v39endre ezzel kapcsolatban is tud információval, érdekességekkel szolgálni.
Cato senator : “ceterum censeo Carthaginem delendam esse” Ez egy jó idézet.
A templom építésénél általában mellékes az évszám, kivéve a KRONOSZTIKONOS templomokat.
Jelen esetben ChrIstIna : C+I+I = 102. A teljes szöveg kiadja az évszámot : 1788- at. És ez így válik fontossá. – Egy helytörténeti érdeklődésű csepeli polgárnak.
Egyébként mindennek ellenére tovább folytatom helytörténeti közleményeimet.
Jó éjszakát kívánok !
v39endre