A balatonőszödi beszéd kiszivárogtatóját lőtték le Bolíviában?

Kiss Péter és Szilvásy szivárogtatott?

Inforadio.hu, Népszabadság, Magyar Hírlap

A Kapu című folyóirat főszerkesztője szerint ő és a Bolíviában csütörtökön agyonlőtt magyar származású Eduardo Rózsa-Flores szivárogtatták ki 2006. szeptember 17-én Gyurcsány Ferenc akkori kormányfő május 26-án, az MSZP-frakció előtt Balatonöszödön elmondott beszédét. Bolíviai ellenzéki források szerint a csütörtökön felszámolt állítólagos terrorista csoport a kábítószer-csempészettel lehet kapcsolatban, de Evo Morales elnök át akarja politizálni az ügyet, hogy “megmérgezze a nyomozást”.

Brády Zoltán azt mondta: a beszéd nyilvánosságra kerülése után mindkettejüket folyamatos támadások érték, Eduardo Rózsa-Flores végül emiatt hagyta el az országot. A főszerkesztő arról nem beszélt, hogy kitől jutottak hozzá a hangfelvételhez. Brády Zoltán szólt arról is, hogy Eduardo Rózsa-Flores és társai nem készültek merényletre, de részt vettek a Bolíviában zajló polgárháborúban.

A magyar Külügyminisztérium egyelőre csak azt tudja megerősíteni, hogy a bolíviai elnök ellen tervezett merénylettel összefüggésben őrizetbe vett Tóásó Elődnek magyar útlevele van. Szelestey Lajos külügyi szóvivő az MTI-vel közölte: a magyar diplomácia még nem kapott választ a helyi hatóságoktól arra, hogy a halottak között van-e magyar állampolgár.

A bolíviai rendőrfőnök csütörtökön jelentette be, hogy két magyart és egy bolíviait lelőttek az Evo Morales bolíviai elnök ellen tervezett merénylet felszámolása közben.

A Caracasban tartózkodó Evo Morales elnök úgy számolt be az esetről: még előző nap adott utasítást a külföldi zsoldosok és bűntársaik letartóztatására, és csütörtökön kapta azt a tájékoztatást, hogy Santa Cruz városban, egy szállóban félórás lövöldözés volt. A tűzharcban három ember meghalt, további kettőt később letartóztattak.

A bolíviai El Deber hírügynökség internetes oldalának pénteki információi szerint a rendőrök a Santa Cruz-i Las Américas szállodában végrehajtott műveletben lőtték le Eduardo Rózsa Florest, Magyarosi Árpádot és Michael Martin Dwyert. A csütörtökön hajnali akcióban őrizetbe vették Mario Tadicot és Tóásó Elődöt.

Tóásó Elődnek magyar útlevele van – erősítette meg a sajtóhíreket a külügyi szóvivő az MTI-nek. Hozzátette: az őrizetbe vett férfi magyar állampolgárként számíthat a konzuli szolgálat segítségére.

Szelestey Lajos beszámolt arról, hogy Tóásó Elődöt már kihallgatták, a kihallgatáson jelen volt frissen felfogadott védőügyvédje és a bolíviai tiszteletbeli magyar konzul is. A Külügyminisztérium folyamatosan figyelemmel követi a fejleményeket, s ha akár az őrizetbe vett férfinak, akár a bolíviai hatóságoknak kérésük, kérdésük van, a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően jár el – közölte a szóvivő.

Eduardo Rózsa Flores külföldi hírügynökségek tudósítójaként dolgozott. Magát konzervatív anarchista világforradalmárnak tartotta, a 90-es évek elején részt vett a horvátországi háborúban. Több helyi újság cikkezett gyanús üzleteiről, állítólag benne volt a fegyver- és a kábítószer-csempészetben is, de ezt konkrét bizonyítékok nem igazolták.

Rózsa Flores 2003-ban a magát Iraki Független Kormánynak nevező disszidens szervezet szóvivője lett, később azonban szakított velük. Kapcsolatba került a magyarországi iszlám közösséggel, amelynek idővel alelnöke lett. Az utóbbi években a magyarországi szélsőjobboldal környékén bukkant fel.

A Jobbik.net hírportálon pénteken a következő szöveg jelent meg a fényképe alatt: “Mély fájdalommal tudatjuk, hogy elhunyt barátunk, szerkesztőtársunk, Eduardo Rózsa Flores. Meghalt a hazájáért.” A Lelkiismeret ,88 pedig azt közölte: “a Magyar Nemzetért és a Lelkiismeretért áldozott életének tisztelegve” Eduardo Rózsa Florest a szervezet saját halottjának tekinti.

Brády Zoltán, az író-újságírót főmunkatársként foglalkoztató Kapu című folyóirat főszerkesztője az MTI-nek nyilatkozva azt állította: nem készültek merényletre Eduardo Rózsa Flores-ék. Elmondása szerint Eduardo Rózsa Flores “2008 májusában utazott Bolíviába, mert megundorodott a hazai politikai helyzettől, azt mondta, kimegy harcolni a kommunisták ellen”. A főszerkesztőnek a bolíviai televízió felvételeinek láttán az a véleménye alakult ki: Rózsa Flores Eduardót és társait gyakorlatilag kivégezték.

Az újság munkatársára emlékezve a főszerkesztő azt állította, hogy a Kapu szerkesztősége és Eduardo Rózsa Flores szivárogtatta ki Gyucsány Ferenc őszödi beszédét.

Április 21-én este a Magyar Televízió (MTV) Különös történetek című műsorában kerül adásba az Eduardo Rózsa Floresszel rögzített utolsó felvétel. Az anyag gyakorlatilag végrendeletnek készült – mondta el az MTI-nek a műsor szerkesztője, Kepes András.

Eduardo Rózsa Flores emlékére gyászszertartást tartanak jövő pénteken a a Magyar Iszlám Közösség székházában – írta Bolek Zoltán, a közösség elnöke a barikád.hu internetes oldalon megjelent közleményében.

A 29 éves Tóásó Előd novemberben ment ki Bolíviába, ahol a család információja szerint számítógépes munkát végzett; hozzátartozói egyelőre nem kaptak hivatalos értesítést arról, ami a férfivel történt – tudta meg az MTI a férfi nővérétől. A család a következő napokban keres egy olyan jogvédő szervezetet, amely jogsegélyt tud nyújtani Tóásó Elődnek, ha eljárás indul ellene.

Magyarosi Árpád gyermekkori barátja volt Tóásó Elődnek. “Hihetetlen, hogy Árpád terrorista lett volna” – mondta az egykori debreceni diákról B. Zsuzsanna, aki két évig egy kollégiumban lakott a székely fiúval. Internetes közösségi adatlapja szerint a fiú – aki most Brazíliában élt -, megalapítója volt a Székely Légiónak, s tagja a Magyar Iszlám Közösségnek.

Az MTI által pénteken megkérdezett szovátai ismerősök hitetlenkedve fogadták a hírt, miszerint a két fiú egy bolíviai elnök elleni merénylet részesei lett volna.

Mind Marcos Farfán miniszterhelyettes, mind a bolíviai alelnök azt állította, hogy a három “zsoldost” tűzharcban lőtték le a rendőrök. Az El Deber ezzel szembeállítja a helyszínen készült fényképeket; ezek tanúsága szerint mindhárman aludtak, amikor agyonlőtték őket, és még a közelükben sem volt fegyver. A kivégzés gyanúját erősítette meg az ügynökség által idézett Víctor Hugo Escóbar rendőrparancsnok is, aki szerint nem volt tűzpárbaj a szállodában; a szóban forgó három személyt “szitává lőtték”, mielőtt fegyverükért nyúlhattak volna.

Bolíviai ellenzéki források szerint a csütörtökön felszámolt állítólagos terrorista csoport a kábítószer-csempészettel lehet kapcsolatban, de Evo Morales elnök át akarja politizálni az ügyet, hogy “megmérgezze a nyomozást”.

Forrás: Inforadio.hu

Bolíviai ‘terror’: hiányzó biztonsági felvétel, gyors temetés

A bolíviai sajtó ellentmondások alapján megkérdőjelezi Evo Morales állításait

Rózsa Flores Eduardo földi maradványait a családja elhantoltatta pénteken a Santa Cruz-i General nevet viselő magántemetőben. Mintegy húszan voltak a temetésen, valamennyien hozzátartozók és barátok.

Csütörtökön a fővárosból, La Pazból érkezett különleges terrorellenes kommandó a Las Americas szállodában végzett három külföldi “zsoldosnak” minősített személlyel, köztük Rózsa Floresszel, s őrizetbe vettek két túlélőt, a volt bolíviai katonát, Mario F. Astorgát és a magyar állampolgárságú Tóásó Elődöt.

A másik két halott sorsáról eltérőek a jelentések. Az ABI hírügynökség múlt időben állítja, hogy még pénteken a Santa Cruz-i La Cuchilla temetőben közös sírba temették Magyarosi Árpádot és az ír Duayer Michel Martint. A temető gondnoka a hírügynökségnek ezt azzal indokolta, hogy senki sem jelentkezett hozzátartozóként, s a klíma miatt természetes az ilyen gyors temetés.

Az El Deber napilap online kiadása szerint viszont a péntek délutánra kitűzött temetést elhalasztották, miután Írország bejelentette, hogy argentínai nagykövetségéről a konzul már útban van Bolíviába, hogy a család kérésére gondoskodjék a holttest hazaszállításáról. A személyazonosság egyébként esetében sem kétséges, az Irish Sun újság ugyanis az elhunyt ír férfiről fotókat közölt, amelyek korábban Bolíviában készültek, s a férfin katonai jellegű ruha volt.

A bolíviai sajtó közölte, hogy az ügyészség kezdeményezte a kommandósok ostromát túlélő két személy, a bolíviai volt katona, Mario F. Astorga (Tadic), valamint a magyar állampolgársággal rendelkező Tóásó Előd átszállítását a fővárosi San Pedro börtönből Chonchocoróba, mert ez utóbbiból jóval nehezebb megszökni.

Pénteken Tadicot és Tóásót kihallgatták, mint szombati lapszámunkban jelentettük is, a magyar Külügyminisztérium kérésére hazánk La Paz-i tiszteletbeli konzulának és a gyorsan felvett védőügyvédének jelenlétében. (Toásónak Wilma Argote Blacutt a védőügyvédje.).

Rózsa Florest állítják be a banda vezetőjének

A bolíviai sajtó ellenmondásos értesülésekről számolt be a tekintetben, hogy a letartóztatottak bevallották volna, valóban részt vettek a szerdai merényletben Julio Terrazas bíboros háza ellen. A nyomozás részéről annyit közölték, hogy sikerült felgöngyölíteniük a csoport tevékenységét, amelynek célja terror kiprovokálása volt “egy nagyobb horderejű céllal”, amelyet azonban nem fedtek fel.

Eredetileg Evo Morales elnök a 9 latin-amerikai ország baloldali államfői által Venezuelában tartott ALBA-konferencián jelentette be, még csütörtökön, hogy az ő és néhány más bolíviai vezető meggyilkolását tervezte a külföldi zsoldosokból álló csoport. Sőt, Morales már múlt vasárnap egy beszédében, igaz akkor még csak hírszerzési értesülések alapján közölte, hogy Santa Cruzban terrorista csoport készül merényletre.

Most, mindezt visszaigazolva, Víctor Hugo Escóbar, a rendőrség főparancsnoka a helyi állami televíziónak azt nyilatkozta, hogy Rózsa Flores volt “a Morales meggyilkolását tervező banda” vezetője. A kormányzó MAS (Mozgalom a Szocializmusért) egyik szenátora, Ricardo Diaz egy horvát származású bolíviai üzletembert vádolt meg a “terrorista összeesküvésnek” a megszervezésével.

A vád egybeesik az ügynek azzal a tálalásával, hogy az 1960-ban Santa Cruzban született, majd Magyarországon élő Rózsa Flores horvátországi önkéntes katonai szerepléséért kapott horvát állampolgárságot is, miként az életben maradt Mario F. Astorga (alias Tadic) szintén a horvátországi katonai érdemeiért kapott második állampolgárságot. (A bolíviai sajtó sohasem hozakodott elő “magyar szállal”, holott az állítólagos öt külföldi zsoldosból hárman is magyar származásúak, még ha egyikük Bolíviában, ketten pedig Erdélyben is születtek.)

A biztonsági kamerák felvétele eltűnt a “tűzpárbajról”A szombati bolíviai sajtóban több olyan írás is olvasható, amelyek az ügy ellentmondásaira hívják fel a figyelmet. A Santa Cruz-i Las Americas hotel vezetője szerint mind az öten kedden este érkeztek, két csoportban, először hárman, majd két órával később ketten. Külön-külön szobákban helyezkedtek el a negyedik emeleten. Mint mondta, azt magyarázták, hogy egy másik szállodából jöttek át, mert nem voltak elégedettek. Szerinte a feltételezett zsoldosok a szobáikban voltak a Julio Terrazas püspök rezidenciájánál elkövetett robbantásos merénylet idején.

Igaz, hogy a nap folyamán ketten közülük gépkocsival egy ideig távol voltak, de jóval a késő esti merénylet előtt visszatértek. A másik három személyt nem látták kimenni. A La Razon napilapnak a szállodás azt is elmondta, hogy tudomása szerint a rendőrség végül nem talált egyetlen lövedéket sem, amelyet a zsoldosok lőttek volna ki az állítólagos húsz percig tartó tűzpárbajban.

A rendőrség bűnügyi nyomozója megállapította, hogy a terroristák hamis rendszámot használtak az autójukon, amire az újságnak a szállodás azzal válaszolt: az autó a püspök rezidenciája elleni merénylet idején és utána is, csütörtök délig, amíg a rendőrség nem vitte el, biztos, hogy a Las Americas parkolójában állt. Az autóval az se stimmel, hogy a püspök biztonsági embere szerint a merénylet idején egy Toyota Starletet látott, miközben Rózsa Floreséknak Hunday Accentje volt.

A szálloda vezetője szerint “a másik furcsa dolog”, hogy a Las Americas biztonsági kamerái csütörtök hajnali 3 óra 10-től péntek reggel 9 óráig nem működtek. A rendőrségi akció helyi idő szerint csütörtök hajnali 4 óra 30-kor kezdődött.

A kommandósok először a 458-as szoba ajtaját robbantották ki, ahol Rózsa Flores aludt, itt utólag tíz lövedék nyomát találták meg. A 457-esben, amely Magyarosi Árpád szobája volt, három lövésnyomot regisztráltak utóbb. Az írében, a 456-os szobában csak egyet.

A nyomozás szerint a Juilo Terrazas rezidenciájának kapujánál egy ugyanolyan elhagyott szemeteszsákot találtak, amelyet a Las Americas hotel is használ. A szállodás az ellen már hivatalosan is tiltakozni kíván – közölte a sajtóval -, hogy a La Pazból jött különleges alakulat letörölte visszamenőleg is a szálloda vendég-nyilvántartását a komputerről.

A bolíviai vezetés nem tágít

Ugyan Álvaro Garcia Linera alelnök újra megismételte, hogy a feltételezett terroristáknak a célpontja Evo Morales elnök és kormányának tagjai voltak, a Santa Cruz-i bűnüldözési különleges osztag igazgatója, Miguel González ezredes szerint a hotel-szobákban lefoglalt tárgyak között valóban volt egy lista, ám azon csak öt, a helyi (ellenzéki) tartomány prominens személyiségeinek neve szerepelt, így az első helyen Rubén Costas kormányzóé, majd Oscar Vargas a városi tanács elnökéé. Evo Morales elnöké sehol sem fordult elő.

Az említett lista és más dokumentumok mellett a 456-os és a 457-es szobában találtak öt 9 milliméteres revolvert, egy további 38-as kaliberűt, egy Uzi géppisztolyt és robbanóanyagot. Valamint egy hordozható komputert, amit a fegyverekkel együtt a La Pazból érkezett különleges akciócsoport vitt magával a fővárosba.

A feltételezett terrorista-csoport leleplezésének hírére a Venezuelában tartott ALBA-tanácskozás részvevői együttérzésükről biztosították Evo Morales elnököt és elítélésüknek adtak hangot a gyilkossági merénylet terve miatt. Az Amerikai Államok Szervezetének (AÁSZ) főtitkára, José Miguel Insulza , ugyancsak elítélte a bolíviai elnök elleni feltételezett gyilkossági összeesküvést. A nyilatkozatot Port of Spainben, Trinidad és Tobago fővárosában tette, ahol pénteken megkezdődött Barack Obama amerikai elnök és további 33 ország állam- vagy kormányfőjének részvételével az Amerikák Csúcstalálkozója.

Forrás: Népszabadság

Bolíviáig vezet az őszödi szál

Kiss Péter és Szilvásy György köre volt az, amely a pár napja Bolíviában meggyilkolt Rózsa-Flores Eduardo és a Kapu című folyóirat közreműködésével nyilvánosságra akarta hozni az őszödi beszédet. Gyurcsány Ferenc reakcióiból azonban nyilvánvalóvá vált, hogy erről ő is tudott – állítja a lapunknak adott interjúban Brády Zoltán, a lap főszerkesztője.

– Hogyan jutott el önökhöz az őszödi beszédről készült hangfelvétel?
– Szeptember első napjaiban Eduardo beállított hozzám nyolc CD-vel, és azt mondta: “Ez Őszödön készült, hallgasd meg!” A felvétel alapján nyilvánvaló volt, hogy központi mikrofonos, profi felvétel, tehát valaki belülről szivárogtatta ki. Kérdeztem tőle, hogy ezt valamelyik elvtárs adta-e neki. Azt válaszolta, igen. Több főszerkesztőt is felhívtam, de senki sem vállalta, hogy leadja az anyagot. Volt, aki azt mondta, hogy hamisítvány. Ott álltunk leforrázva, Eduardo nagyon csalódott volt. A végén kitalálta, hogy van kapcsolata a Magyar Rádióhoz, juttassuk el oda. Így került nyilvánosságra. Én tudtam, hogy Kiss Péter vagy Szilvásy György, illetve az ő körük áll a háttérben. Ezt tavaly le is írtam, és senki nem perelt be. Mindenesetre miután nyilvánosságra került az anyag, és kiderült, hogy tőlünk származik, hadjárat indult ellenünk. Azzal vádoltak bennünket, hogy hazaárulók vagyunk, és polgárháborút akarunk kirobbantani Magyarországon. Eduardónak ekkor lett elege az egészből.

– Miért ő kapta a felvételt?
– Eduardo volt az ELTE-n az utolsó KISZ-titkár, kiváló kapcsolatai voltak a párton belül, tulajdonképpen azokkal nőtt fel, akik most az MSZP vezetésében ülnek. Azt remélték, hogy az ő, illetve az én segítségemmel nyilvánosságra lehet hozni az anyagot. Egyébként itt is van egy ferdítés. Amikor ő KISZ-vezető volt, akkor alakultak az ellenzéki pártok. Fel is hívták, hogy szeretnének az egyetemen ifjúsági szervezeteket létrehozni. Ő ebbe azonnal belement. Azután egyszer csak felhívta Gyurcsány, és számon kérte, amiért az ellenséget beengedi az egyetemre. Eduardo ordibált vele, és öt perc múlva kilépett a KISZ-ből.

– Mi volt az eredeti célja a beszéd kiszivárogtatásának?
– A két lehetőség: vagy megbuktatni vele Gyurcsányt, vagy olyan “gumicsontot” adni a nép szájába, amelyen elrágódhat egy évig.

– Csakhogy Gyurcsány hihetetlenül felkészülten reagált, amikor nyilvánosságra került az anyag.
– A felvétel május végén készült, és mi szeptemberben kaptuk meg. Ez idő alatt nyilván történt valami, rágódtak rajta, hogy mit csináljanak vele, és ezek szerint valaki elárulta a miniszterelnöknek, hogy mi a helyzet. Innentől nyilvánvalóvá vált, hogy a gumicsonttaktikát követik. Mikor meghallottam, hogyan beszél Gyurcsány, akkor egyértelmű lett, hogy minket is átvágtak.

– Gyurcsány Ferenccel együtt hozták tehát nyilvánosságra, vagy csak tudott róla a kormányfő, hogy ez megtörténik?
– Ezt nem tudjuk. Ez hazárdjáték volt, de bejött nekik.

– Lehet-e bármilyen összefüggés Eduardo lelövése és az őszödi beszéd kiszivárogtatása között?
– Az biztos, hogy nagy hiba volt Eduardótól, amikor nyilvánosan bejelentette a távozását, bár azt nem mondta meg, hogy hova megy. Mások tisztelik halála után is, a magyar külügyminisztérium a füle botját se mozdítja. Két héttel a halála előtt azt írta, hogy már szorongatja az orosz titkosszolgálat. A gyilkosait az idegesítette, hogy tizenhét világlapot tudósított a bolíviai helyzetről. Nem készültek támadásra, Santa Cruzba pihenni mentek. Már a bolíviaiak is elismerték, hogy semmi nem igaz a vádakból.

– Kedden levetít a Magyar Televízió egy Rózsa-Floresszel készült interjút. Tartalmazhat további meglepetéseket?
– Nem, ez csak általános búcsú Magyarországtól.

Forrás: Magyar Hírlap

5 hozzászólás “A balatonőszödi beszéd kiszivárogtatóját lőtték le Bolíviában?” bejegyzésre

  1. Nagyapó szerint:

    Érdekes figura Eduardo Rózsa-Flores. Zsidóból iszlámista, KISZ titkárból kommunisták ellen harcoló, Bolíviaiból magyar-horvát lett. Harcolt, seftelt, írt.
    Kötődött a Lelkiismeret 88-hoz, a Jobbikhoz, ahhoz a Jobbikhoz, amelyik hol keresztet állít, hol siratja mohamedán barátját, szerkesztőjét.
    És még mik fognak kiderülni?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  2. Gordon szerint:

    Na, akartok még forradalmat, felfordulást, defenesztrációt kedves radikálisok!? Olyan nagy a szátok mindig, csak látjátok ez lehet a vége. Vagyis, hogy golyóval a fejetekben “ébredtek”. Látjátok, így jár az aki a tűzzel játszik.
    Szerencsére a politikai berendezkedést tekintve a világ stabilabb és az egyén számára szerencsésebb felén élünk. Bár a felzárkozásunk a centrum országaihoz most egyértelműen megakadt (oka: az utóbbi hét év politikája).
    Itt azért másképp tekintenek az emberéletre, és mások a játékszabályok, és ezek a szabályok védik az egyént az állami főhatalomal szemben. Ez maradjon is így.
    Nekem nincs kedvem golyóval a fejemben ébredni.

  3. Öreg halász szerint:

    Ha Szilvásy tudott róla, akkor Gyurcsány is tudott, sőt, együtt szervezték. Kiss Péter is Gyurcsány fenekében talált fészket: már a pártelnök választáskor látszott, hogy alibinek indul Gyurcsány ellenfeleként. Nem is csinált semmit, még csak nem is kampányolt, elment egy egyetemre beszélgetni nem párttag tanárokkal.

  4. atata szerint:

    Van egy spurom: azt hogy Chiko hogyan szerezte meg az “öszödi igazság beszédet” az nem tudom , de agens múltja, régi szoci összeköttetései, ügynöki, oknyomozói gyakorlata sokat segíthetett. A sokszorosítás és a terjesztés módszere is prfira vallott. Aztán KGB-s szokás szerint csak az alkalmat kellett kivárni azért, hogy úgy lehesen eltenni (tetettni) láb alól, hogy a honi demokráciának ne okozzon kényelmetlenséget. A fiúk csapdába estek. Azt pedig nem Boliviában szőtték, hanem jó esetben itthon, némi KGB vagy Moszad segítséggel.

  5. Brády Zoltán, aki önmagát “az első rendszerváltó lap /a Kapu/ főszerkesztőjének” titulálja, most, a terrorkommandó vezetője – Eduardo Rózsa-Flores – halála után kiváló lehetőséget lát reklámozni az időnként megjelenő nyomdai terméket.
    Munkatársa kapcsán, ez mutat rá Brády erkölcstelenségére, el sem gondolkozik azon, hogy a Bolíviában tevékenykedett zsoldoscsapat gyilkosságokat készített elő és egy idegen országban tervezett katonai puccsot…
    Az “első rendszerváltó lap” munkatársainak – és ezt tapasztalhattam – soha nem fizetett honoráriumot munkájukért, míg Ő lényegében ebből élt meg.

Itt lehet hozzászólni !