Ingatlanmagazin
A híd látványa a városközpont magasházaiból
Ha minden igaz, Albertfalva hosszútávon a főváros egyik legértékesebb területévé válhat: egy egyszerű irodafejlesztés továbbgondolásával komplett városközpont, és egyedülálló, hétemeletes híd is épülhet a jelenleg sivár, elhanyagolt területre.
Továbbgondolt álmok
Többfunkciós emeletes híd (ún. living bridge) és komplett városközpont épülhet Albertfalva közművekkel keresztbe-kasul átszőtt területén, ott, ahol jelenleg csak néhány áruháznak nevezett bádogdoboz emelkedik ki a prériből. A Szerémi kapu névre hallgató fejlesztés a Savoya Park mellett épülne. Ide eredetileg csak egyetlen irodaprojektet tervezett a GTC ingatlanfejlesztő cég: “Albertfalván egy 120 ezer négyzetméteres irodaházi fejlesztésre kaptunk megbízást, de időközben elkezdtünk a tágabb térséggel is foglalkozni, mert Budapest főépítésze, Beleznay Éva felkért bennünket, hogy gondoljuk végig, milyen összefüggései lehetnek az általunk javasolt irodaházi beruházásnak a térség közlekedési- és közműfejlesztéseivel, valamint azokkal a fővárosi tulajdonú területekkel, amelyeknek nagy részét ma közművek és közlekedési utak teszik ki” – kezdi a történetet Zoboki Gábor építész, a projekt megálmodója. – “Kiderült, hogy Albertfalva fővárosi tulajdonban lévő területeit az elmúlt 20 év mérnöki fejlesztései teljesen elértéktelenítették: az adhoc közműbeavatkozások és közlekedési tervek lényegében keresztül-kasul kaszabolják azokat a fővárosi területeket, amelyek hallatlan értéket képviselnek.”
Dobozok helyett városközpont
A Zoboki iroda albertfalvai terveinek lényege, hogy azt a hidat, amely Csepel városközpontját kötné össze Albertfalva városközponttal, ne az eredetileg tervezett helyen, hanem attól 50–60 méterrel délebbre helyezzék el, hogy ezáltal fölszabadulhassanak a főváros területei, és kialakulhasson egy valóságos városközpont. “Ma Albertfalva városközpontot néhány 5–6 méter magas alumíniumdoboz képviseli, amelyekbe az emberek autóval járnak vásárolni (Savoya Park, és a mellette épülő “dobozkák”). Ezek a dobozok soha nem lesznek képesek városközpontként funkcionálni – szögezi le az építész, aki szerint az adhoc fölhúzott kereskedelmi létesítmények ugyan iparűzési adó formájában hasznot hoznak, de ellehetetlenítik a hosszútávú városrendezési elképzeléseket. “A mi tervünk 2020–25-ben valósulhat meg. Meggyőződésem, hogy a városközpontot jelenleg alkotó dobozok 5–10 éves élettartamúak, ezért bár a Savoya parkot a projekt részeként megtartottuk, a mellette lévő kereskedelmi létesítmények bontását javasoltuk. Ezek helyén középmagas- vagy magas házakkal is beépíthető területet hozunk létre.”
Living bridge Albertfalván
Mint Zoboki Gábortól megtudtuk, a projekt egyik meghatározó eleme egy rambla lesz, amely a Csepel felé menő hídfőt és Albertfalvát nyitott, zöld térséggel köti össze a belvárossal és az albertfalvai vasútállomással. Ezen a területen a villamos is csökkentett sebességgel halad majd. “Kettős közlekedési rendszert alakítanánk ki: az egyik az átmenő forgalmat biztosítaná, és a hídról lefutva menne az M7-es autópálya felé. A másik a hídról lefutó babakocsi-, gyalogos- és kerékpárforgalmat szolgálná ki, és bemenne Albertfalva elképzelt városközpontjába. Tervünket megtoldottuk a living bridge ötletével. A híd méreténél fogva persze nem lehet Ponte Vecchio-szerű, hiszen ahhoz, hogy a Dunán nemzetközi hajóforgalom legyen, szükséges egy adott magasság és a fesztávolság. Olyan szerkezeti méterekben kell hát gondolkodnunk, ami lehetővé teszi, hogy ne csak az autós- és a villamosforgalom, valamint a közművek átvezetése legyen lehetséges, hanem ingatlanfejlesztést is lehessen végezni a hídon.”
De hogy mit lehet csinálni egy ilyen szerkezeten? “A hídon lehet lakni, lehet rajta vásárolni és étkezni, zenés helyeken mulatni, a várost egyik legszebb pontjáról nézni, és természetesen irodázni is” – sorolja a lehetőségeket Zoboki, aki a hidat hétemeletesre tervezi: “Ez a hét emelet 150 ezer négyzetméternyi további ingatlanfejlesztésre ad lehetőséget. A cél azonban nem az, hogy a beépítési sűrűséget kihozzuk a Duna fölé, hanem az, hogy utat adjunk a hídépítésnek azzal, hogy ne kelljen arra várni, míg a közszféra megmozdul. Meggyőződésem, hogy a közösségi és a privát financiális háttér ez esetben is összehozható.”
Tervek Csepelre
Mivel egy hídfőt nem lehet egyetlen oldaláról szemlélni, az építésziroda Csepel városközponttal is elkezdett foglalkozni. “A híd mindenképpen befolyásolja a hosszútávú Csepel-elképzeléseket, így munkánk harmadik részében javaslatot tettünk arra, hogy a csepeli oldalon lakókat zavaró átmenő forgalmat leválasszuk a Csepel városközpontba érkező forgalomtól: ennek érdekében a Budaörsi kaput összekötnénk a Ferihegy felé menő forgalommal. Ezek a szerkezeti megfontolások nagyon lényegesek, mert városközpontokat csak ott lehet lerakni, ahol bizonyos utak találkoznak. Albertfalva erre kiváló lehetőséget ad, hiszen jelenlegi városközpontja valamikor a főváros legdélebbi római kapuja volt: teljesen természetes, hogy itt híd épüljön.”
Rajzzal megduplázták
“Gazdaságossági számításokkal igazoltuk, hogy a jelenlegi, Burda-szabásminta szerint 440 ezer négyzetméternyi bruttó beépíthető terület pillanatok alatt a duplájára, több mint 800 ezer négyzetméterre növelhető, azaz ezen a területen 800 ezer négyzetméter vegyes funkciójú kereskedelmi-, iroda- és lakóegyüttes hozható létre, természetesen több ütemben.
A területet a terveken magasházas zónának jelöltük meg, a magasságokat pedig 45+10 méteres magasságban rajzoljuk meg. Elképzelhető azonban, hogy lesz magasítás: ez attól függ, hogy a fővárosi telkek értékét milyen szintig szeretnénk emelni. Nem titok ugyanis, hogy a főváros értelmesen fejleszthető ingatlanaitól megvált. Ahhoz, hogy újabb fejleszthető területekhez jusson, végig kell gondolnia a projektet, a fejlesztés elkészítéséhez pedig gazdasági társaságot is létre kell hoznia.
Gyönyörű példa erre a Szajna bal partján elhelyezkedő párizsi Rive Gauche nagyberuházás” – említ egy hasonló példát Zoboki Gábor, majd folytatja: a párizsi beruházásnál is több állami és privát szervezet hozott létre fejlesztési társaságot, amely elkészíttette a hosszútávú terveket, az épületfejlesztésekre pedig tervpályázatot írt ki. Ezen a területen jelenleg több százezer négyzetméteren zajlik a fejlesztés, lassan 20 éve: most építettek a Szajna fölött gyalogoshidat, és már sok lakóház megépült. Jelenleg ez Párizs egyik legjobban fejlődő városrésze.
mese habbal! ha a balos csepeli “urakon” múlik 2050-re sem lesz belőle semmi! unokáink sem fogják látni!
Száraz tónak…
Milyen szép is lesz ezen a hídon bemenni a CSM-be!
Öreg halász: hihi 😀
De ne legyünk ilyen negativak, egy ilyen nagy formátumú politikussal, mint Demszky, igenis megvalósítható ez a projekt is. Álmukban 😀
Szellemilleg itt tart az ország, hogy vannak olyan szélhámosok, hogy minden blődségggel etetik azt, aki erre vevő.
Egyébként ezek a hírek arra alkalmasak, hogy erről beszéljenek az emberek. Ne azt feszegessék, hogy havonta a fővárosba hány milliárd forint gázszámlát és távfűtés számlát nem tud befizetni a lakosság.
A hitelezőink mit szólnak ehhez? Egyrészt azok a hitelezőink, akiknek a pénzéből fizetjük az utóbbi hét évben megemelkedett (most kb. a GDP 90%-át elérő) államadósságunk kamatait, másrészt azok a hitelezőink, akiktől több ezer milliárdot vettünk az utóbbi években.
Jelenleg ott tartunk, hogy kölcsönből fizetjük a korábbi kölcsönök kamatait.
Adós fizess, és ne álmodozz!
Kenhetjük a zsíroskenyeret…
Már megint elgurult a gyógyszerük! ? 🙂
Margit, NÓÓÓÓÓÓÓÓRMÁLIS?
A hétemeletes hídon a 4-es metró is közlekedne, mert igy olcsóbb a metróépítést kihozni, mint a duna alatt átfúrni az alagutat. 🙂
Ma 13 óra körül a Gubacsi hídon baleset történt.
A kétszer egysávos korszerű hidat hosszú időre lezárták. A Szabadkikötő út felől v. az MO felől lehetett a szigetre jönni. Kb. 60 percig tartott a kerülő.
A fotón látható baromság helyett a kétszer kétsávos híddal is elégedett lennék.
A forgalomirányítás magasiskolája volt, hogy a HÉV sineken át engedték az autókat a felüljáró mellett Csepel irányába, majd visszaterelték a felüljáróra az egész konvojt Erzsébet felé.
Ha nem velem történik, bohózatnak tartottam volna a sztorit.
miska! Az a hatos “körmetró” déli szakasza lesz. Gondolom arra még készülnek – több tíz millió forintnyi közpénzdől – a tervek. Aztán majd újabb és újabb tervek készülnek. Amíg tart a hitelezőink türeleme addig minden “rendben van”.
merjünk NAGYOT, és hülyeségeket állmodni!
Miből fog ez megépülni?
Mert amit az elvársak elloptak, azt nem adják vissza.
[…] április 16-i bejegyzésünkben már idéztükazt a tervet, melyben – többek között – hétemeletes lakóhidat álmodtak Csepel és Albertfalva közé az […]