Origo
Több mint 30 százalékkal drágultak a panellakások, a téglaépítésűek ára pedig 26 százalékkal nőtt egy év alatt. Országszerte hamarabb találnak gazdára a panellakások, mint a téglaépítésű társaik.
A panelek eladásához átlagosan 63 nap kell, a téglaépítésű lakásoknál azonban 82 napos az átlagos eladási idő, ami mindkét kategóriában 10 nappal rövidebb az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest – derül ki az Ingatlan.com elemzéséből. A panellakások átlagos négyzetméterára 31 százalékkal 243 ezer forintra, a téglaépítésűeké pedig 26 százalékkal 349 ezer forintra emelkedett egy év alatt.
Minél kisebb egy lakás, annál gyorsabban eladható, különösen, ha panelről van szó. Egy év alatt mintegy 10 nappal csökkent az ingatlanok átlagos értékesítési ideje – mondta Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Fővárosi slágerek
Az Ingatlan.com elemzése szerint az országos piacon belül afővárosi panelek kelnek el a leggyorsabban,átlagosan 51 nap alatt találnak gazdára.
A budapesti téglaépítésű lakások a paneleknél hosszabb idő alatt, 70 nap alatt találnak gazdára a piacon, átlagos négyzetméteráruk pedig 33 százalékkal 421 ezer forintra nőtt éves összevetésben. A panelek egyértelműen a lakáspiac slágerei az eladási időt nézve. Ebben főszerepet játszik, hogy jóval olcsóbbak a téglaépítésű társaiknál.
Vidéken is sláger a panel
Bár a megyeszékhelyeken és megyei jogú városokban az összesített átlagot nézve hosszabb idő alatt kelnek el a lakások, mint a fővárosban; a panelek népszerűsége ezekben a városokban is jól látszik. A megyeszékhelyeken és megyei jogú városokban a panellakásokat 75-89 nap alatt lehet eladni, szemben a téglaépítésű társaikkal, amelyek átlagosan 99-112 nap alatt találnak gazdára.
Ha hitel is kell, időben kell tájékozódni
Gergely Péter a Bankráció.hu hitelszakértője azt mondta, egy-egy lakáshitelt átlagosan 91 nap alatt folyósítanak a bankok sikeres hitelbírálat esetén. Így a lakáseladás utáni részben hitelből történő lakásvásárlásnál a banki átfutási idővel is számolnia kell.
Fontos, hogy a hiteligénylő tisztában legyen a pénzügyi mozgásterével, hitelképességével.Ha ugyanis kiderül, hogy a kialkudott ár kifizetéséhez mégsem kap elég hitelt a lakásvásárló, akkor nehéz helyzetbe kerül, sőt, akár meghiúsulhat a vásárlás is – mondta Gergely Péter.
Nem dicsekvésből mondom, tavaly tavasszal Csepelen HÉV közelben 1,5 szobás, 4. emeleti, szigetelt panelben vettünk egy lakást 7,6 millióért. 1 milliót ráköltöttünk a felújításra. Most 70 ezer+ rezsiért kiadjuk albérletbe. Nagyon szerencsések vagyunk. Még pont jó időben vettünk lakást. Most ugyanott 10 millió felett árulják a lakásokat.
Azt el is kell adni. 😉
Az az a ház, aminek “rendezett” a vagyoni háttere? 😛
Kornél milyen hallgatag lett! 😛
Engem az érdekelne, hogy a 70 ezer után fizet-e adót T Kornél
Ne felejtsük ,IP cím alapján visszakereshető