Fortepan, Csepel.info, Mult-kor.hu
A csepeli Templom utca 1. szám alatt 1946-ban a Nemzeti Segély József Attila Gyermekotthona működött.
A megszállás, majd a nyilas hatalomátvétel következtében a Magyar Vöröskereszt tevékenysége átmenetileg szünetelt. Feladatát az 1945 januárjában társadalmi szervezetként megalakult Nemzeti Segély vette át. 1948-ban egyesült a Nemzeti Segély és az újjáalakult Vöröskereszt. A háború után legfontosabb feladata a továbbra is érkező segélyek szétosztása, valamint az eltűnt személyek, hadifoglyok felkutatása, hazahozatala volt. 1945 nyarától kaptak szerepet a megalakuló és egyre szervezettebb munkát végző külföldi kirendeltségek, majd a határ menti fogadóállomások.
Így néz ki az épület ma
1949-ben a Vöröskereszt intézményei beépültek az állami intézményrendszerbe, és társadalmi szerepe is megváltozott. Fő feladata lett, hogy segítse az állami és tanácsi egészségügyi és szociális ellátást. Az 1955-ben kiadott 25. sz. tvr. demokratikus tömegszervezetként határozta meg a Vöröskeresztet, működésének költségeit az állami támogatás nagyrészt fedezte. A Magyar Vöröskereszt feladatait ma elsősorban a Nemzetközi Vöröskereszt, a Genfi Egyezmények és a Magyar Vöröskeresztről szóló 1993. évi XL. törvény határozza meg, és nemzeti humanitárius társadalmi szervezetként definiálja.
Képek: Fortepan, Google, szöveg: Múlt-kor.hu
Hű, elég csúnyán beépítették a bejárat feletti teraszt!!! Ennek ellenére nem menthetetlen az épület, remélem, nem fogják lebontani. Tudja vki, hogy mi működik most benne?
Ebben az épületben nyílt meg 1956 elején a Csökkentlátók Intézete, a mai Gyengénlátók Általános Iskolájának el elődje 2 összevont tanulócsoporttal. Itt kezdtem meg a szakmai munkámat 1957-ben és 50 éven át ez volt az egyetlen munkahelyem, igaz, a helye és neve többször is megváltozott. Amikor körülépítették panelházakkal, még ott volt az iskola, mint egy sziget a tengerben. Pár éve itt tartottunk az azóta nagyszülőkké lett “gyerekekkel” egy találkozót. Ma egy ifjúsági otthon állami gondozott fiatalok számára. Számomra nevezetes épület.
P.S.