BBC, Hírszerző
Minden e-mailünket, minden netes telefonhívásunkat, és minden általunk meglátogatott weboldal címét kötelező jelleggel tárolnia kell az internet szolgáltatóknak az Európai Unióban – ezt tartalmazza egy ma életbe lépett irányelv.
Mától egy éven keresztül kötelezően “emlékeznek” majd az internetszolgáltatók minden erotikus oldalletöltésünkre, ha az Európai Unióban kerekedik kedvünk efféle élvezetekre. Életbe lépett ugyanis az a direktíva, amely erre kötelezi a tagállamok területén működő cégeket. Nemcsak a szörfölésünk során felkeresett weboldalakat tárolják majd, de egy év távlatában minden e-mailünk, minden internetes telefonhívásunk is visszakereshetővé válik.
Megelőzhető lett volna a londoni terrortámadás?
A kötelezően átveendő irányelv megalkotása először a 2005 nyarán Londonban végrehajtott terrortámadások után merült föl, és azóta is folyamatos viták kereszttüzében áll.
Több internetszolgáltató, és emberi jogi csoportok is tiltakoznak a szabályozás ellen. Az Open Rights nevű jogvédőszervezet vezetője, Jim Killock azt mondta a BBC-nek, az előírás “őrültség”, és nagyon veszélyes következményekkel járhat az Unió állampolgáraira.
Az uniós mobilszolgáltatóknak már ma is tárolniuk kell a hívások adatait egy éven át, ehhez csatlakoznak most az internetes cégek. Az általunk küldött e-mailek, weboldalak tartalmát nem tárolják, és a mondjuk Skype-on folytatott beszélgetéseinket sem rögzítik, de a címek tárolásával nagyon könnyen feltérképezhető lesz bárki virtuális kapcsolatrendszere, “látogatási” szokásai. Mindez az előterjesztők szerint ma már elengedhetetlen a bűnüldözésben, és a terrorcselekmények megelőzésében.
A hatóságok bírósági végzés birtokában kérhetik a szolgáltatókat ezek kiadására. Az irányelvet most a tagállami törvényhozásoknak is be kell építeniük jogrendszerükbe. A szolgáltatók egy része a tárolásból eredő többletköltségek miatt tiltakozik, ezt egyes tagállamok – ilyen például Nagy Britannia – saját költségvetésükből visszatérítik.
A svédek nem kérnek belőle
Az Open Rights azt is vitatja, hogy szabályosan fogadták-e el az irányelvet a tagállamok. Az adatok tárolását ugyanis informatikai-piaci kérdésként kezelték, így elég volt egyszerű többséget szerezni annak életbe lépéséhez, míg ha biztonságpolitikai ügyként kezelték volna – márpedig alapvetően erről van szó – akkor mind a 27 ország beleegyezésére szükség lett volna.
Svédország ugyanakkor már jelezte, hogy semmiképpen nem alkalmazza majd, míg Németországban várhatóan az Alkotmánybíróság mondja ki a végső szót a kérdésben.
Forrás: BBC, Hírszerző
Ez a demokrácia?
Nem, ez a DIKTATÚRA!
Kíváncsi lennék arra, hogy min tárolnak enyi információt, és hogy ennek az információnak a tárolása menyi villamos energiát igényel? Hogy ezzel a megnövelt villanyfogyasztással hány fokot emelkedik a föld hőmérséklete, hogy ez menyi szénmonoxid kibocsájtását eredményezi?
Van ennek értelme?
Margit NÓÓÓÓÓÓÓRMÁLIS?
Egyértelműen arra jó, hogy az emberekről össze tudjanak szedni minél több információt, amit aztán ha úgy hozza a helyzet elő tudnak ásni.
Az egésszel az a legnagyobb probléma, hogy ezzel nem fognak tudni semmit megelőzni, és ezt a törvény kitalálói is jól tudják.
Akiket (gyanús személyeket) ezzel ki akarnak szűrni, azok TOR-t, vagy egyéb más eszközöket használnak fel hogy elrejtsék a szolgáltatók elől a kilétüket, tehát róluk semmi nem fog megjelenni a szolgáltatónál. Maximum annyi, hogy folyamatosan tor-t használt. Ott pedig nincsenek naplók, az egy másik világ 🙂
miska72: a tárolás nem emészt fel nagy energiát, csak helyet foglal. És a tárhely nagy mennyiségben drága. -> kíváncsi vagyok, hogy mikor kezdik el a szolgáltatók emelgetni az árakat, mert hát valakinek ki kell fizetnie azt a médiát, amin tárolják, hogy ki és mit nézett meg. És ezt nem fogja lenyelni a szolgáltató szerintem.
Ez a törvény kb. olyasmi lobbi eredménye, mint amikor anno bevezették a reptereken a szigorításokat. Nem vihetsz fel egy üveg vizet magadnak a gépre, stb. Egyértelműen a reptéri boltoknak kedvezett a dolog. Nem mentek a méregdrága üdítők, kibulizták hogy ne lehessen felvinni folyadékokat. Amit náluk veszel, azt persze felvihetted. Tróger dolog, de hát ilyen világ vesz körül minket.
Nem kéne beleavatkozni más országok belügyeibe. Ja, akkor nem lehetne terrorista veszélyre hivatkozva minél jobban belenézni az emberek életébe.
Alakul ez emberek… a szép új világ, 1984…de ez itt már nem fantázia.
Imádnak ellenőrizni,de ha számon kérsz rajtuk bármit, akkor antiszemét az ember.Miért az unió lenne más ?Kis hazánkban, már ,elég leckét kaptunk.