Százéves a csepeli Weiss Manfréd Kórház

Csepel.hu

BMF_2R6A3386

Száz évvel ezelőtt, 1916-ban gondolta el Weiss Manfréd gyártulajdonos, hogy Csepelen létrehozza az első gyógyintézetet. A tervet tettek követték, és hamarosan megépült az akkor még földszintes kórház – vázolta fel az intézmény születésének kezdetét Bolla Dezső helytörténész, aki a Karácsony Sándor utcai könyvtárban tartott előadást február 16-án. Az eseményen megjelent a 104 éves Sági Istvánné, aki 1940 és 1943 között nővérként dolgozott az intézményben. Szintén jelen volt dr. Molnár Lajos sebész, aki 25 éven át igazgató-főorvosként irányította a kórházat.

Bolla Dezső szavaiból megtudhattuk, hogy Csepelen abban az időben 15 ezren laktak, miközben a gyár munkásainak száma 22 ezer volt. A településen ugyanakkor mindössze egy gyári és egy községi orvos gyógyított. Weiss Manfréd szükségét látta, hogy a gyár dolgozói számára gyógyintézetet hozzon létre. A terveket Diebold Hermann készítette. Az első épület földszintes volt, s csak a gyár alkalmazottait látta el. Hamarosan itt kapott helyet az ország első csecsemőotthona, ahová a szülő anyák a csecsemőiket elhelyezhették.

A kórházzal szemben lőszerüzem működött, ahol sok nő és a háborúban megsérült vak katonák dolgoztak. Fordulópont volt 1924, amikor az intézményt nyilvános kórházzá minősítették, és Csepel összes betegéről gondoskodtak. Az állandó orvosok mellett vendégorvosok is közreműködtek, akik a bonyolultabb műtéteknél segítették kollégáikat. A 30-as években Borbély Ferenc lett az intézmény főorvosa, s ekkor bővült az intézmény egy emelettel. A II. világháborúban bunkereket építettek a kórház környékén, ahová a betegeket menekítették és ahol műtéteket is végeztek. A Weiss család a háborút követően külföldre távozott, a kórházat államosították. Az intézmény gyermek- és tüdőgyógyászattal, röntgennel, valamint 1947-ben szülőotthonnal bővült. Az ötvenes években 180 volt az ágyak száma és 117 alkalmazott dolgozott. Az 56-os forradalom idején 80 súlyos sebesültet kezeltek, köztük orosz katonákat is.

A csepeliek többsége által jól ismert dr. Molnár Lajos sebész-főorvos 1972 és 1996 között igazgatta a kórházat. A 70-es években 274 alkalmazott dolgozott, az ágyak száma pedig 325-re nőtt. Új szárnyépülettel, a szülészettel bővült a kórház, ahol 2003 augusztus 31-én született meg az utolsó csecsemő. A csepeliek tiltakozása ellenére 2003-ban a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházhoz csatolták az intézményt, ami gyakorlatilag a kórház megszűnését jelentette. Az egykori csepeli kórházban jelenleg két rehabilitációs belgyógyászat működik. Az előadás díszvendége volt a 104 esztendős Sági Istvánné, akinek emlékeit lánya, dr. Sági Mária írta meg a „Mária ifjúkori emlékei” című könyvében. „Az édesanyám gyakran mesélt a régi időkről, s ebből született meg a könyv – mondta dr. Sági Mária. – Anyám gyermekgondozónői képesítést szerzett, s maga kérte, hogy a csepeli kórházban dolgozhasson. Híres volt az intézmény, szívesen jöttek ide dolgozni az orvosok, ápolók. Ez 1940-ben történt. Anyám jó kapcsolatba került a Weiss családdal; rendre anyámat kérték meg, ha a családtagok közül beteget kellett ápolni vagy szülésnél segíteni. Egy idő után anyám tanította a többi ápolót, hogyan bánjanak a csecsemőkkel. Három évig dolgozott a kórházban.”

Dr. Molnár Lajos most is fiatalos, jó egészségnek örvend, precízen képes felidézni azokat az eseményeket, amelyek 25 éves sebész-főorvosi munkája alatt történtek. „Ha valaki Csepelről beszél, megdobban a szívem – mondta a professzor-főorvos. – Ide a legszebb emlékeim kötnek, kiváló orvosokkal, ápolókkal dolgozhattam együtt. A csepeliek végtelenül kedvesek és szeretetreméltóak, a mai napig egykori betegek tucatjai telefonálnak nekem. Jó anyagi körülmények között működött a kórház, az én időmben bővült a szülészettel. Budán, a Törökvész úton lakom, onnan utaztam ide minden nap nagy szeretettel. Jelenleg egy-egy órát adok az egyetemen, és könyvet írok arról, hogy falusi orvosként miként kezdtem el pályafutásomat.”

Az eseményen Vitányi Iván szociológus röviden megemlékezett arról, hogy a Weiss család európai polgári szellemiséget képviselt, s kiváló munkatársaival, orvosaival gazdagította Csepelt.

Csepel.hu

4 hozzászólás “Százéves a csepeli Weiss Manfréd Kórház” bejegyzésre

  1. szigetország szerint:

    Dr. Molnár Lajos sebész a közelmúlt egyik legismertebb csepeli közéleti személye. Kár, hogy az újonnan Csepelre költözők azt sem tudják, ki volt ő.

  2. Grün Izidor szerint:

    szigetország!
    Ki tehet róla, hogy dr. Molnár Lajost egy olyan szellemi világítótorony lenyomja mint Németh Szilárd vagy egy hétpróbás bűnöző Gyurcsány?!
    Megjegyzem, mint magamat régi csepelinek számító sokáig törtem a fejem, hogy a Jerzy Popieluszkó esetleg Ságvári Endre egyik neve a harminckettőből?! 😀 😀

  3. Tóth kati szerint:

    Dr M.Lajos áldásos ténykedése telerakta a csepeli temetőt,viszonr igazi komcsi volt,nem értett a sebészethez semmit,viszont baromi jó elvtárs volt és igazi diktátorként irányította a Csepeli Kórházat éveken át teljhatalmú ura volt a kórháznak a rendszerváltásig.A Csepelre ujonnan költözők örúljenek,hogy nemtudják ki volt ő itt Csepelen.

  4. Tóth Mária szerint:

    Kati ! Ott a pont! /Lajosunk több szót nem is érdemel/.

Itt lehet hozzászólni !