Origo
Egy baloldali kritika a baloldali politikusokról – az emberek zsigerből érzik, hogy egymással vitatkozó pártok az országnak is csak rosszat tennének
Nem valószínű, hogy az ellenzéki baloldali pártok az amerikaihoz hasonló előválasztási rendszerben döntenek majd a közös miniszterelnök-jelölt személyéről – legalábbis ez derült ki a Republikon Intézet erről szóló kerekasztal-beszélgetésén.
Az MSZP, a DK, a PM és a Liberálisok képviselői alig fél óra együttlét után már személyeskedő megjegyzéseket tettek egymásra, pedig egyelőre csak magáról az előválasztás ötletéről beszélgettek, a konkrét játékszabályok szóba sem kerültek. Abban mindenesetre mindannyian egyetértettek, hogy az összefogásra igenis szükség van.
„Több szerénységet kell mutatni, Tordai Bence kollégám úgy beszélt mintha legalább 40 százalékos támogatottsággal rendelkezne a Párbeszéd Magyarország” – mondta nem éppen baráti hangnemben Molnár Zsolt szocialista politikus a Republikon Intézet ellenzék esélyeiről szóló kerekasztal-beszélgetésén. A konferencia fő témája az ellenzéki összefogás és a magyarországi baloldali előválasztás esélyeinek megvitatása volt.
Nem bíznak egymásban
A szervezők szerint ugyanis egy ellenzéki előválasztás sikeres lebonyolítása felpezsdíthetné az apátiába süllyedt baloldali pártokat és szimpatizánsait, ezért korábban egy javaslatcsomagot is kidolgoztak, amely a játékszabályokat rögzítené. A meghívott baloldali politikusok – Szent-Iványi István, Tordai Bence, Molnár Zsolt és Kerék-Bárczy Szabolcs – mondataiból azonban hamar kiderült, hogy egyelőre nem bíznak egymásban, így pedig nem sok értelmét látják az előválasztási procedúrának.
Molnár Zsolt idézett mondataira Tordai Bence, a Párbeszéd Magyarországért politikusa például azonnal visszavágott, szerinte ugyanis„több szerénységet igényelne az elmúlt 25 év politikája is”. Tordai Bence később az előválasztás mellett érvelve azt mondta, hogy „ha tudnám, hogy Zsolt elvitt százmillió forintot, akkor az inkább derüljön ki az előválasztások alatt, mint a rendes kampányban”.
Káosz és közröhej
Hamar kiderült tehát, hogy a baloldal hamarosan ugyanazzal a problémával néz szembe, mint 2014-ben. Külön-külön ugyanis esélytelenek a Fidesszel, talán még a Jobbikkal szemben is, megegyezni viszont csak nagyon nehezen tudnak. A konferencián a négy meghívott politikus közül csak Tordai Bence jelentette ki, hogy pártja egyértelműen az előválasztás mellett van, a többiek inkább azt hangsúlyozták: nem zárkóznak el, de még „nincs itt az ideje”, hogy erről döntsenek.
Molnár Zsolt szocialista politikus szerintegy esetleges előválasztás szabályainak megalkotásához le kell ülniük a pártoknakés a nyilvánosság kizárásával kell tárgyalniuk. Szerinte nagyon sok múlik a miniszterelnök személyén, egy megfelelő jelölt ugyanis több százalékot is jelenthet a következő választásokon. A szabályokat viszont óvatosan kell kidolgozni, hogy „nehogy káoszba és közröhejbe fulladjon az előválasztás” – mondta, hozzátéve, hogy olyan jelölteknek kell nyerniük, akik elviselnék azt a nyomást, amelyet Vona Gábor és Orbán Viktor – akkor már ellenzéki politikusként – jelentenének.
Nincs meg a bizalom
„Nagy probléma, hogy nem bízunk egymásban” – mondta Kerék-Bárczy Szabolcs, a Demokratikus Koalíció politikusa, aki szerint szükséges az összefogás, de ez korántsem elégséges feltétel a győzelemhez. További probléma, hogy a támogatottság lényegében stagnál, így a jelenlegi formájában biztosan nem nyer választást a demokratikus ellenzék.A győzelemhez szerinte teljes stílusbeli megújulásra van szükség 2016-ban,és jóval nagyobb hangsúlyt kell fektetni „arra az apró munkára, amelyet az általunk elutasított pártok végeznek”.
Az előválasztásokkal, az ellenzéki összefogással kapcsolatban azt mondta, hogy „nem pártokban kell gondolkodni”, hanem a demokrácia védelméről, valamint az európai integrációról.
A 2018-as választásokkal kapcsolatban többen is optimistán nyilatkoztak. Szent-Iványi István a Liberális Párt politikusa szerint nem lefutott a 2018-as választás, „bár a kilátások nem túl kedvezőek”. Úgy vélte, hogy nem lehet elutasítani és elfogadni sem az előválasztás ötletét, mert annak még nincs itt a helye. Álláspontja szerint ugyanis nem elképzelhetetlen, hogy valamelyik párt olyannyira domináns lesz, hogy nem lesz szükség előválasztásra, vagy esetleg egy teljesen új párt jelenik meg a palettán. Példaként Szlovéniát említette, ahol a jelenlegi kormányzó pártot pár éve még senki sem ismerte.
Az Együtt és az LMP ott sem volt
Szent-Iványi István szerint az előválasztás ellen szól az is, hogy a kisebb pártoknak fontos a saját identitás megmutatása is. „Ha erre nem lenne szükség, akkor egy nagy párt lenne” – fogalmazott. További probléma szerinte, hogy a programokat nagyon nehéz lesz összefésülni, a Liberális Párt például egyáltalán nem támogatja a kifejezetten szociális megfontolásokon alapuló PM-es alapjövedelem ötletét. A politikus úgy vélte, hogy egy tartalmi, támogatottságbeli problémát nem lehet megoldani egy olyan technikai megoldással, mint az előválasztás.
Tordai Bence szerint ugyanakkor azért lenne hatásos az előválasztás, mert így a civilszervezetek segítségével lehetne„kitermelni mindenki által elfogadott politikusokat, új Göncz Árpádokat”.A Fidesznek viszont nem lenne jó az új rendszer: eddig ők uralták a közéletet, és ez lenne az első olyan dolog hosszú idő után, ami váratlan lenne számukra – mondta. A politikus szerint jelenleg csak 15 másodpercük van arra, hogy elmondják, miért rossz, amit a Fidesz csinál, de arra nincs lehetőség, hogy elmondják a saját ötleteiket.
A konferenciára egyébként meghívták az Együtt és az LMP képviselőit is, ám az LMP frakcióelvonuláson volt, míg az Együtt nem akart részt venni a rendezvényen. Pedig akkor lehet, még nagyobb lett volna a vita.
Forrás: Origo
This entry was posted on 2016. február 12. péntek at 09:26 and is filed under Pártok, Vélemény. Valamennyi hozzászólás követhető az RSS 2.0 hírcsatornán keresztül. Hozzá lehet szólni, vagy küldhető visszajelzés a saját oldalról.
“egymással vitatkozó pártok az országnak is csak rosszat tennének”
A kérdés mitől jobb az egyszemélyes diktatúra?
Ebihal: semmitől. Szerencsére Magyarországon 1989. október 23. óta köztársasági államforma, 1990 tavaszától pedig demokrácia és jogállam van. Ez egyszer ingott meg nagyon, amikor Gyurcsány rendőrsége összeverette az ellenzékieket 2006-ban. Úgyhogy egyszemélyes diktatúráról a szó legszorosabb értelmében nem is szavazhatnak az emberek. Csak a pártok jelöltjei közül lehet választani.
Úgy látom és hallom, Csepelen épp most dőlt el, hogy Horváth Gyula már nem lesz a balliberális pártok következő polgármester-jelöltje. Már ha egyáltalán megint összeállnak a négy bűncselekmény miatt elítélt Szenteczkyékkel.
Az egyszerű bolondnak minden ellenzéki párt bal oldali.
Ábel Attila!
Egyre jobban lejáratod magad, jó ez neked?
Gyurcsány mondta, “vissza lehet menni autófényezőnek!”
Szegény fideszesek, nekik nincs hova visszamenniük, hiszen az iskolai padból egyenesen a politikába kerültek! Ebből következően semmihez sem értenek, csak a megosztáshoz!
Divide et impera. Oszd meg és uralkodj!
Ezért ragaszkodnak annyira a hatalomhoz! Talán menjenek Londonba mosogatni vagy Németországba a muszlimok után takarítani? 😛
http://alfahir.hu/lemondott_a_fidelitas_budapesti_elnoke_miutan_fidelitasosok_vertek_meg_az_embereit
A fideszesek is fúrják egymást, Németh Szilárd nem tűri a nála okosabbakat!
Hová lett Máté János, aki Hajdú Béla mellett volt fideszes alpolgármester? Akinek az apja, viszont nagyon rendes miépes tagtársam volt! 😉
Tóth Jánost is kitúrta a csepeli Fidesz-elnök pozícióból, ő most a KLIK keserű kenyerét eszi!
Hová lett Horváth József, 2006-ban képviselőjelölt, aki videót készített az igazi Németh Szilárdról?
Tarjányi László! Szívesen olvasnék egy szép, hosszú értekezést Ózd jobbikos vezetője Janiczak Dávid álláshalmozásáról! Arról az álláshalmozásról, ami a Jobbik szerint a politikusbűnözés törvényesített fajtája.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Ettől még Csepelen a kontraszelekció eredménye kormányoz!
Mint eszes parasztgyerek, hajdan láttam disznókat közös vályúból enni!
AKÁR A POLITIKUSOK, AZ ERŐSEBB FÉLRELÖKI A GYENGÉBBET A VÁLYÚTÓL! 😛
Dixi, Tarjányi László.
Tarjányi László! “az iskolai padból egyenesen a politikába kerültek!” Igaz, így ez a munkájuk. Mivel jól csinálják, jól dolgoznak ergo folytassák!
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Nagyapó, a visszafelé harmadik hozzászólásomra válaszolt, ezért a másik kettőt megismételem!
A fideszesek is fúrják egymást, Németh Szilárd nem tűri a nála okosabbakat!
Hová lett Máté János, aki Hajdú Béla mellett volt fideszes alpolgármester? Akinek az apja, viszont nagyon rendes miépes tagtársam volt! 😉
Tóth Jánost is kitúrta a csepeli Fidesz-elnök pozícióból, ő most a KLIK keserű kenyerét eszi!
Hová lett Horváth József, 2006-ban képviselőjelölt, aki videót készített az igazi Németh Szilárdról?
Ettől még Csepelen a kontraszelekció eredménye kormányoz!
Mint eszes parasztgyerek, hajdan láttam disznókat közös vályúból enni!
AKÁR A POLITIKUSOK, AZ ERŐSEBB FÉLRELÖKI A GYENGÉBBET A VÁLYÚTÓL! 😛
Dixi, Tarjányi László.