Blikk
Megkezdte a felső tagozatot a Facebook, a legtöbbet használt közösségi platform, ugyanis 12 éves lett. Nem kell senkinek bemutatni, majdnem mindenki használja, mindenki ismeri.
Felhasználóinak száma a világ teljes populációjának több, mint 38%-a, összesen 1,32 milliárd ember, amkik közül 1 milliárd az okostelefonján is bejelentkezik napi szinten az oldalra.
Ha Mark Zuckerberg, akkor Facebook. Zuckerberg volt az alapítója, középiskolai legjobb barátjával a közösségi portálnak. 2003-ig nyúlik vissza a történet, egy iskolai évkönyv alapján indult el az ötlet, majd teljesedett ki egy Facemash nevű programban, amely 2004-re átalakult a Facebookká.
Eleinte csak angolul volt elérhető az Egyesült Államok bizonyos részein, viszont a felhasználók robbanásszerű növekedése arra késztette az oldal alkotóit, hogy kiszélesítsék a Facebook elérhetőségét. Mára 207 országban, 37 különböző nyelven létezik. A magyar változat 2010 januárjában készült el teljesen, a felhasználók fordítása alapján.
A Facebook és más közösségi platformok
Tudta, hogy a 2011 óta használható videohívás funkcióját a Facebook és a Skype közreműködése tette lehetővé? Vagy esetleg azt, hogy amikor a Facebookmegváltoztatta az adatkezelési szabályzatát, akkor minden információt, amit tud rólunk, kiszolgáltatott az Instagramnak, hogy az személyre szabott reklámokat tudjon feldobni nekünk?
A Facebook egyre inkább kezd átalakulni, egyre több mindent tud meg rólunk, természetesen csak annak céljából, hogy sokkal jobban személyre szabhassák számunkra a felhasználói élményt. Arról, hogy ez milyen jogi szabályokkal megy szembe vagy működik éppen együtt, itt olvashat.
A Facebook, mint közösségi oldal, egyre kevésbé népszerű, főleg a fiatal korosztályban, emiatt próbálnak fiatalosítani. A helyét olyan applikációk vették át, mint a Snapchat vagy az Instagram, Tumblr. A Facebookot már leginkább csak üzenetküldésre használja az átlag. Azzal, hogy az átlagéletkor a felhasználók között eltolódik az idősebb korosztály felé, nagyot veszít a közösségi oldal, sőt, ha jön egy új, még jobb, még fejlettebb platform, amit a fiatalság menőnek tart, akkor a MySpace-éhez hasonló sorsra jutás sem biztos, hogy megelőzhető.
Addig viszont a Facebook hatalmas tőzsdei értékének köszönhetően boldogan vásárolja fel ezeknek az appoknak a jogait, megtartva így vezető pozícióját. A Facebookot 2012. május 18-án, délután 17 órakkor vezették be a tőzsdére, előtte egy évig találgatták és számolgatták, hogy körülbelül mekkora lehet az értéke. A Facebook tarolt a tőzsdén, alig három év alatt megelőzött olyan régi mamutcégeket, mint például az IBM. Jelenleg közel 250 milliárd dollár a piaci értéke a Facebook részvénytársaságnak.
David Fincher rendező 2010 novemberében bemutatott Social Network – A közösségi háló című filmje a Facebook kialakulását és Zuckerberg akkori életét dolgozza fel. A film, mely három Oscar-díjat és négy Golden Globe-ot tudhat magáénak, magyar szinkronnal is megtekinthető.
Forrás: Blikk