Ismét vizsgázott, és bukott a magyar igazságszolgáltatás
Origo
Felmentette a vörösiszapper mind a tizenöt vádlottját az összes vádpont alól a Veszprémi Törvényszék.
Felmentette a vörösiszapper mind a tizenöt vádlottját a halált okozó gondatlan közveszélyokozás vétsége, a gondatlanságból elkövetett környezet- és természetkárosítás, továbbá a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése vádja alól első fokon a Veszprémi Törvényszék csütörtökön.
Gondatlan közveszélyokozás
A katasztrófa ügyében halált okozó gondatlan közveszélyokozás vétsége, valamint gondatlanságból elkövetett környezet- és természetkárosítás, továbbá a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt emeltek vádat 2012. január 19-én 15 ember, a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. vezetői és több alkalmazottja ellen.
A büntetőper 2012. szeptember 24-én kezdődött, a pert a következő évben a büntetőtanács összetételében történt változások miatt kétszer kellett elölről kezdeni, majd három évvel később az ügyészség több ponton módosította a vádat.
A Mal Zrt. és a környezetvédelmi hatóság ellen 67 ember összesen 479 millió forint értékben indított kártérítési pert. A Kúria 2014. február 12-én hozta meg első harmadfokú, jogerős döntését a kolontári vörösiszap-katasztrófával összefüggésben. A bírói fórum elutasította a Mal Zrt. felülvizsgálati kérelmét, és 10 millió forint kifizetésére kötelezte a vállalatot.
Kártérítési perekben azóta is születtek ítéletek, amelyekben a felpereseknek vagyoni és nem vagyoni kártérítést is megítéltek. Abból a 400 millió forintos keretből, amelyet 2015 februárjában különített el a kormány, 2015. november 10-ig hatvanhárom károsultnak fizették ki a megítélt kártérítést, eddig több mint 155 millió forintot.
A Mal Zrt. ellen indult felszámolási eljárás jelenleg is folyamatban van, befejezése a vagyonértékesítések időpontjától, valamint a zárómérlegek benyújtásától függ.
A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el, Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyt, Magyarország eddigi legnagyobb ökológiai katasztrófáját okozva. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház pedig lakhatatlanná vált.
Forrás: Origo
This entry was posted on 2016. január 28. csütörtök at 12:27 and is filed under Katasztrófavédelem, Környezetvédelem, Krimi. Valamennyi hozzászólás követhető az RSS 2.0 hírcsatornán keresztül. Hozzá lehet szólni, vagy küldhető visszajelzés a saját oldalról.
“Ismét vizsgázott, és bukott a magyar igazságszolgáltatás”
Nem értem!
Mit csinált a kétharmaddal megválasztott parlamenti többség a “zemútthatév”-ben, ha egy ütőképes igazságszolgáltatást nem tudott összegründolni vagy legalább egy “lex biszku”-hoz, “lex balsay”-hoz hasonló törvényt megszavazni?!
Grün, az igazságszolgáltatás 1989 óta független a kormánytól. Addig viszont az MSZMP-től függött.
Az üzemeltető felelőssége ellenőrizni, hogy az eszköz alkalmas-e a feladatának ellátására.
Közrehatás lehetett x évvel ezelőtt a tervezésnél. De akkor még nem a profit orientált kapitalizmusra tervezték.
Lassan látható miért kell ezeket korán nyugdíjazni.
admin!
Akkor min vitatkozunk?!
Javítsuk a “zemmútt27év”-re mert azóta függetlenségről beszélhetünk?!
Akár a zAlkotmánybíróság esetében!
Az ig.szolg – úgy ” OO” ahogy van !
?i van akkor, ha az ügyészség végzett rossz munkáét és nem a megfelelő embereket ültette a vádlottak padjára?
Vagy ez kizárt?
Mi van….