BKK Info
Hétfőn délutántól visszavonásig a következő járok időjárási ok miatt az alábbiak szerint közlekednek:
- A 35-ös autóbusz Csepel, Csillagtelep és Szentlőrinci úti lakótelepközött megnövekedett menetidővel közlekedik.
- A 36-os autóbusz Csepel, Csillagtelep és Pestszentlőrinc vasútállomás között megnövekedett menetidővel közlekedik
- A 38-as autóbusz Csepel, Szent Imre tér és József Attila utca között megnövekedett menetidővel közlekedik.
- A 238-as autóbusz Csepel, Szent Imre tér és József Attila utcaközött megnövekedett menetidővel közlekedik.
- A 138-as autóbusz Csepel, Szent Imre tér és Budatétény vasútállomás (Campona) között megnövekedett menetidővel közlekedik.
- 151-es autóbusz Kőbánya alsó vasútállomás és Csepel, Határ utca között megnövekedett menetidővel közlekedik.
De azért a fűtést bekapcsolhatnák ám! Nem elég, hogy az ember megfagy a buszmegállóban, de még a buszon sem melegedhet fel, mert még az ablakon is jégvirág nyiladozik!!! Felháborító!!!
A fűtést a 40 fokban használják néhány buszon 🙁 – gondolom olyan rossz, hogy nem lehet kikapcsolni, de hidegben viszont már nem működik….
Esetleg be lehetne állítani + 1-2 járatot és akkor nem kellene a megnövekedett menetidő miatt annyit várni a következőre.
Nyáron azért kapcsolják be a fűtést, mert elégtelen a motor hűtése! Télen nincs ilyen gond, ezért nem fűtenek!
**csának megy egy busz 3 kerületen keresztül 40 megállót.. – 151
De miért járnak ritkábban?!
Ha rendesen járnának nagyon letaposnák a havat?! 😀
Magyarország jobban teljesít, már a menetidő is hosszabb. 😀
Ha nem tetszik akkor lehet hosszabb is úgy, mint a felcsúti kisvasút.
A megnövekedett menetidő nálam nem egyenesen arányos a járatok ritkulásával. 🙂
Időjárási okok miatt lassabban járnak, ez még érthető is lehetne, de itt jön a csavar: ritkábban pedig milyen ok miatt? És minek a visszavonásáig?
Fizika óráról hiányozni tetszettek! Tegyük fel egy vonalon négy autóbusz dolgozik oda-vissza. Normál sebességgel végig meg a vonalon, a végállomáson néhány percig várakozik, majd újra megy egy kört. A végállomási várakozás azért szükséges, mert a vonali menetidő függ a megállókban várakozástól, azaz az utasszámtól, s attól hogy hány megállóban nem kell egyáltalán megállni. A végállomási várakozás adja a lehetőséget a menetrend szerinti induláshoz.
A BKK a BKV és a külsős vállalkozások autóbuszaival rendelkezik, az van elosztva a vonalak között. Műszaki okokból kieső buszok pótlása sem egyszerű, a garázsból kell kirendelni vagy más vonalról átcsoportosítani. Rossz idő esetén minden vonalon akadozik a forgalom, így nincs honnan plusz járműveket átcsoportosítani.
A példa szerint négy jármű lassabban jár, a vonalat nem tudja az előírt idő alatt teljesíteni. Tegyük fel a vezetőnek nem kell pisilnie, innia, ennie, így rögtön újra indul, de már nem menetrend szerint! Ugyanúgy négy jármű van az adott vonalon oda-vissza, mivel lassabban járnak, a köridő hosszabb lesz, így többet kell várakozni! Ez ilyen egyszerű, csak gondolkodni kell! s= v x t, t=s/v minél kisebb a sebesség, annál nagyobb az adott út megtételéhez szükséges idő!
Mi lenne ha, ha nem fizetének150 millióval többet jan1-vel a csepeli adófizetők. Megszüntetné a főváros a közösségi közlekedést Csepelen? Megint jó üzletet kötött Borbély Lénárd. Köszönjék meg neki, meg a slepjének.
Valóban hiányozhattam a fizika óráról, ezért rám fért a kimerítő magyarázat, amely szerint az időjárás javulásával rendeződik a helyzet. Viszont a nyelvtan óráról nem hiányoztam, ezért még mindig nem értem, hogy ehhez kinek és mit kell visszavonni?