Csepel.hu
Csepel 1944. december 4-6-i tervezett kiürítésének megakadályozására emlékeztek a kerületi városháza homlokzatán elhelyezett emléktábla előtt, majd később a Csepeli Temetőben az egykori főjegyző, dr. Koncz János sírjánál is.
A csepeli polgárok iránti tisztelet jeléül az 1994-ben állíttatott táblánál koszorút helyezett el az önkormányzat nevében Borbély Lénárd polgármester, Ábel Attila és Morovik Attila alpolgármester, dr. Szeles Gábor jegyző, a Magyar Országgyűlés képviseletében Németh Szilárd és Kontur Pál országgyűlési képviselő, valamint a helyi Fidesz-KDNP és az MSZP csepeli frakciójának tagjai. A Jobbik, a DK, az Együtt, az LMP és a PM nem koszorúzott.
71 évvel ezelőtt Csepel lakói történelmi jelentőségű hősi helytállásukról tettek bizonyságot, amikor szembeszálltak a fasiszta erőszakkal és megtagadták a Kiürítési Kormánybiztosság felszólítását a község kiürítésére. 1944. december 4-én a Szent Imre térre kirendelt nyilasok képtelenek voltak megakadályozni és feloszlatni a mintegy ötezer fős tömeg megmozdulását: az emberek szidalmazták a németeket, a nyilasokat és a kiürítés ellen tüntettek.
A megmozdulás sikeres volt, a csepeliek bátor fellépésükkel megakadályozták a nyilasok parancsának teljesítését.
Csepel.hu
“szembeszálltak a fasiszta erőszakkal”
Miért, az olaszok is ki akarták telepíteni a csepeli lakosságot?
Aztán meg tüntettek-e a csepeliek a svábok kitelepítése ellen? Nem? Akkor itt valami kommunista erőszakról volt szó!