Javuló tendencia: kevesebb embert fenyeget a szegénység

VG.hu, KSH, Csepel.info

Javuló tendencia

A magyar háztartások jövedelmi helyzete összességében javult 2014-ben – derül ki a KSH friss adataiból. Az egy főre jutó éves nettó jövedelem 4,8 százalékkal haladta meg az előző évit. Mindez egy főre vetítve átlagosan 5,0 százalékos reáljövedelem-növekedést jelent. Ezzel megszilárdult a javuló tendencia, és csökkenni kezdtek a társadalmi különbségek.

Az ezredfordulót követően a tömeges elszegényedés a Gyurcsány kormány 2006-os megszorításaival vette kezdetét. A 2008-as világgazdasági válság és az újabb megszorítások tovább rontottak a helyzeten: végül már a magyar társadalom háromnegyede élt anyagi nélkülözésben. Az uniós tagállamokhoz viszonyítva azonban mostanra Magyarország a tartós jövedelmi szegénységi arány tekintetében az átlagnál kedvezőbb helyzetben van, és a tartós és relatív jövedelmi szegénységi arány viszonyszáma is megközelíti az átlagot. Még így is minden harmadik magyarnak vannak komolyabb anyagi problémái.

Csökkentek a társadalmi különbségek

Az egy főre jutó éves nettó jövedelem átlagosan 1 millió 100 ezer forint volt (ez havi 91,6 ezer forint), ami 4,8 százalékkal haladta meg az előző évit. Mindez – a 2014. évi 0,2 százalékos fogyasztóiár-csökkenés figyelembevételével – egy főre vetítve átlagosan 5,0 százalékos reáljövedelem-növekedést jelentet. A legnagyobb mértékben (6 százalék körül) a középső jövedelmi tizedekben, a legszegényebbekében (legalsó tized) az átlaggal megegyező mértékben, a legfelső tizedben pedig attól elmaradva, 3,6 százalékkal emelkedtek a jövedelmek.

2014-ben az átlagos megélhetéshez a magyar háztartások havi nettó 114 ezer forint fejenkénti összeget tartottak szükségesnek, a nagyon szűköshöz 63 ezer forintot, míg a nagyon jó szinthez havi 210 ezer forintot jelöltek meg. A tényleges jövedelmi helyzet jelentősen befolyásolta az elvárásokat.

Az ország egyes régiói között jövedelmi szempontból jelentős volt a különbség, a legmagasabb jövedelemből Közép-Magyarországon (az egy főre jutó átlagos jövedelem 1 millió 254 ezer forint volt), a legalacsonyabból pedig az Észak-Alföldön (fejenként átlagosan 910 ezer forintból) éltek az emberek.

Csökken a társadalmi kirekesztődés kockázata

2014-ben Magyarországon a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatának kitettek aránya 28,2 százalék volt, ami 3,6 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A legveszélyeztetettebb társadalmi csoportok a gyermekek és a fiatalkorúak, az egyszülős családok, a munkanélküliek és a roma származásúak – közölte a KSH.

Az éves szegénységi küszöb 844 ezer forint volt, a teljes népesség 14,9 százaléka, azaz 1,45 millió fő élt ennél kevesebb jövedelemből éves szinten. Ez 2013-hoz képest minimális, 0,1 százalékpontos csökkenés, azaz megállt a korábbi évek növekedési trendje.

A jövedelmi szegénység mellett a szegénység vagy a kirekesztődés másik fontos megjelenési formája az anyagi nélkülözés. 2014-ben a népesség 19,4 százalékát, 1 millió 880 ezer főt érintett a súlyos anyagi depriváció, amely 4,6 százalékpontos csökkenést jelentett az előző évhez képest.

A harmadik tényező a munkaerő-piaci kirekesztődés, vagyis a munkaszegénység. 2014-ban a teljes népesség 7,1 százaléka, 690 ezren éltek nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásban, 2,6 százalékponttal kevesebben, mint 2013-ban.

Az uniós tagállamokhoz viszonyítva Magyarország a tartós jövedelmi szegénységi arány tekintetében az átlagnál kedvezőbb helyzetben van, a tartós és relatív jövedelmi szegénységi arány viszonyszáma szerint pedig megközelíti az átlagot. Magyarországon 2014-ben annak a veszélynek, hogy tartósan a szegénységi küszöb alatt ragadnak, leginkább a gyermekeiket egyedül nevelők, a fiatalok, valamint a pályakezdő vagy az alapfokú iskolai végzettséggel rendelkező háztartások vannak kitéve a leginkább.

Tartósan növekedik a fogyasztás, hatásos a rezsicsökkentés

Tavaly folytatódott a háztartások fogyasztásának bővülése, az egy főre jutó összes személyes célú kiadás reálértéken – csökkenő fogyasztói árak mellett – 4,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az elmúlt két év növekedése elég volt ahhoz, hogy a 2014-ben mért 908 ezer forintos egy főre jutó fogyasztási kiadás megközelítse a 2008-as válság kirobbanásakor mért szintet.

A háztartások éves szinten egy főre vetítve élelmiszerekre és alkoholmentes italokra átlagosan 210 ezer forintot, a lakásfenntartás és háztartási energiára 209 ezer forintot, közlekedésre és szállításra 114 ezer forintot fordítottak.

Az elmúlt időszakban többször jelentősen módosult a fogyasztás szerkezete. A lakásfenntartás és háztartási energián kívül szinte minden fogyasztási csoportban bővült a lakossági fogyasztás, amiből arra következtethetünk. Legnagyobb mértékben – egy főre jutóan csaknem 10 ezer forinttal – a hírközlési kiadások nőttek. A rezsicsökkentés hatására a lakásfenntartásra és háztartási energiára fordított kiadások 1,6 százalékkal csökkentek.

Legszorosabban a jövedelemmel függ össze a fogyasztás, minél több egy háztartás jövedelme, annál többet költ. 2014-ben a legfelső jövedelmi ötödbe tartozók 3,4-szer annyit fordítottak személyes célú fogyasztási kiadásra, mint a legalsó ötödben élők. 2013-ban ugyanez az arány 3,1-szeres volt, vagyis nőtt a kiadások egyenlőtlensége. 2013-hoz képest ugyanakkor minden jövedelmi réteg fogyasztási szerkezete javult, csökkent a létfenntartási kiadások (az élelmiszer és a lakásfenntartás) súlya az összes fogyasztáson belül.

A hitelek számbavétele 2014-ben 3,8 százalékkal növelte meg a „hagyományos” fogyasztási kiadást, így az egy főre jutó teljes kiadás 942 ezer forintot tett ki.

Az élettel való elégedettségre adott válaszok átlagértéke 2015-ben – 0–10-es skálán mérve – a felnőtt lakosságra 6,1 pont volt, ami lényegében megegyezik a 2013. évivel. Az élettel való elégedettség a fiatal felnőttek körében a legmagasabb, ami a 45–54 éves korcsoportig az életkor előrehaladtával jelentősen csökken. A településtípus szerint 2013 és 2015 között változott az élettel való elégedettség átlagértéke. A nagyobb városokban, megyeszékhelyeken vagy megyei jogú városokban élők elégedettsége a 2013-ban is magas 6,3 pontos átlagértékről 6,4 pontra változott. A községekben élők esetén ugyanakkor a 2013-ban mért legalacsonyabb átlagérték tovább csökkent, 2015-ben 5,9 pontra. Minél magasabb a megkérdezett iskolai végzettsége, annál tartalmasabbnak érzi azokat a dolgokat, amikkel foglalkozik.

Az emberekbe vetett bizalom tekintetében a nagyvárosokban élőkhöz magasabb átlagérték tartozik. A Budapesten, a megyeszékhelyeken és a megye jogú városokban élők átlagértéke egyaránt 5,1 pontos, míg a kisvárosokban (4,9 pont) és a községekben élők esetében ennél valamivel alacsonyabb (5,0 pont).

A lakosság biztonságérzete 2013-hoz képest nőtt Magyarországon. 2015-ben a válaszadók 74 százaléka számolt be arról, hogy biztonságban érzi magát sötétedés után az utcán, ami a két évvel korábbihoz képest közel 10 százalékpontos javulás.

Forrás: KSH, VG.hu

15 hozzászólás “Javuló tendencia: kevesebb embert fenyeget a szegénység” bejegyzésre

  1. nagyapó szerint:

    Már csak a csepeli eetásak élnek mélyszegénységben.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  2. felix szerint:

    Amennyiben még többen kihúznak külföldre dolgozni, további javulás várható.
    Már megint benyaltad nagyanyó?

  3. Bugi szerint:

    De a csepeli eetársak csak agyilag élnek mélyszegénységben, ezt azért tedd hozzá nagyapó. Arról fürge ujjakkal gondoskodtak, hogy eleget lopjanak haza a köztulajdonból, hogy az unokáik se éhezzenek.

  4. felix szerint:

    Bugi!
    Nektek nem kell lopni, mert a törvény hozásotok mindent legalizál és ami törvényes az ugye nem lopás.
    A pályázó Mészáros maga sem tudja, hogy miért lett 1.8 milliárddal több az elnyert pályázati összeg.
    Így meg ugye nem lopás.
    Na húzz a ……..

  5. Grün Izidor szerint:

    “kevesebb embert fenyeget a szegénység”
    .
    Milyen igaz megállapítás!
    Ahogy nő a szegények száma annál kevesebben vannak, akiket fenyeget a szegénység!

  6. én szerint:

    A héten bementen a Csepel Plázába , rég jártam ott és ezt most ezt teljesen komolyan mondom, hogy megdöbbentett az a szegénység amit árasztott a hely és sajnos a bent lévő emberek is.

  7. Rázsó szerint:

    Mondhatnák ezt valamelyik kórház dolgozóinak, (nem doktornak) vagy más közalkalmazottnak.

  8. felix szerint:

    Az átlag adatokból semmi sem derül ki.

  9. Grün Izidor szerint:

    felix!
    A statisztika már csak ilyen!
    A megfelelő helyről vett és megfelelő számú adattal minden bebizonyítható, akár ugyanannak a dolognak az ellenkezője is! 😀 😛
    .
    Ha én két hétig fosok, két hétig szorulásom van akkor egy hónap átlagában rendben van az emésztésem!

  10. nagyapó szerint:

    29 hónapja növekszik a kiskereskedelmi forgalom, miközben vasárnap nem is lehet vásárolni. Vajon kik vásárolnak, kinek van több pénze?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  11. felix szerint:

    Közel 60 kiskereskedővel vagyok egy csoportban a facén.
    Ők azt kérdezik, hogy hol vásárolnak, mert ők nem érzik.

  12. Grün Izidor szerint:

    felix!
    Ahogy emelkednek az árak, úgy növekszik a forgalom! 😀

  13. Grün Izidor szerint:

    Öreg hüje!
    “fél év alatt 2327 üzlettel lett kevesebb a piacon. Közel 500 élelmiszerbolt, összességében több mint 1800 iparcikküzlet – ezen belül mintegy félezer ruházati bolt – tűnt el a palettáról.”
    .
    Most akkor ezek az egyre gazdagabb emberek nem bírnak eltartani ennyi boltot?! 😀
    .
    http://nol.hu/gazdasag/az-orban-kormany-segit-a-kisboltok-inkabb-megszunnek-1578391

  14. felix szerint:

    Jakérem akik nem tudnak 500 000 forintos zakókat tartani, azok minek nyitnak ruházati boltot.
    A keresletet ki kell tudni szolgálni.

Itt lehet hozzászólni !