Origo
Miközben végigjárjuk a forradalom legfontosabb helyszíneit Budapesten, visszarepülünk az időben. A Sighter egy ’56-os tematikájú történelmi játék és kincskereső egyben.
Meglehet, tudomásunk sincs róla, de ‘56 helyszínei ma is körbevesznek minket. Idén is elindítja forradalmi játékát aSighter csapata. Az idei évfordulón egy mobil és egy applikáció segítségével végigjárhatjuk a legjelentősebb helyszíneket Budapesten.
Egy tér, ahol egykor tömegek álltak, egy villamosmegálló, ahol 1956-ban tank haladt el, egy kapu, ami előtt 59 éve egy lerobbant harckocsi “parkolt”. Az archív felvételek segítségévelösszehasonlíthatjuk, milyen volt akkor és most.
Mindezt egy kalandos kincskeresővel élhetjük át: a Sighter az okostelefonnal végigvezet a térképen a megadott helyszínekig (sight), ha megtaláltuk, elég lefotózni, és megelevenedik a múlt. Olyan, mint egy hideg-meleg játék: ha megtaláltuk a helyszínt, pluszinformációk válnak elérhetővé.
Ez lehet egy pár soros ismertető, újabb fotók vagy hanganyag. Így a kisebbeknek is izgalmasabb a történelem megismerése. (Az alkalmazás tudományos háttéranyagát Szilágyi Adrienn, az ELTE BTK doktorjelöltje, az MTA tudományos segédmunkatársa állította össze.)
Az idei játék egy pontversennyel párosul:minél több helyszínt fedezünk fel, és minél több kvízkérdésre válaszolunk helyesen, annál több pontot gyűjtünk össze. A nyertes pedig egy könyvvel gazdagodik.
Újra felfedezhetjük a világot
A Sighter ingyenes applikáció (Android, iOS) Már több mint 25 ezer egyedi felkereshető állomás van benne, a világ szinte minden tájáról Alaszkától Ausztráliáig. Magyarországon nagyjából ötezer “sight” van.
Ezeket túlnyomórészt maguk a felhasználók töltötték fel, hiszen saját képeikkel ők is folyamatosan bővíthetik a tartalmat. Rejtvényeket is készíthetünk, és nyomon követhetjük, kik fejtették meg, és kiknek tetszett.
A sightokat különböző témák mentén lehet böngészni,jelenleg a legnépszerűbbek az építészeti részletek, a street art és a szobrok. Vannak városi séták is, ahol sorba fűzött látványosságokat lehet végigjárni, felfedezni.
Az alkalmazással emellett támogatják az oktatást, például iskolai kirándulások során remekül használható az app játékos tanulásra, ahogy a csapatépítő tréningeken is jól jöhet.
A magyar fejlesztésű, közösségépítő játék 2013-ban elnyerte az Év Játékalkalmazása díjat.
Jók vagyunk benne
A Sighterhez hasonló, szintén magyar fejlesztés a Mistory. A csapat idén a Microsoft Imagine Cup versenyén különdíjat nyert el. Az applikáció is (Android) egy GPS-alapú városnéző kalandjáték. A város észrevétlenül megbújó részeit kereshetjük fel, és tudhatunk meg többet róluk.
Forrás: Origo