Ide ne parkoljon – itt lopják el a legtöbb autót

Hirado.hu

Ide ne parkoljon – itt lopják el a legtöbb autót

Vezda László, a Nemzetközi Autóvadász Közhasznú Egyesület (NAKE) vezetője a hirado.hu-nak elmondta, hogy az egyesületnél készített lista alapján a Suzuki Swiftet lopják leginkább Magyarországon, a német márkájú Opel Astra csupán a lista legalján kapott helyet.

Idén érezhetően kevesebb autólopást jelentettek be, mint az elmúlt években.

2015 márciusában háromtucat lopott autót találtak a rendőrök Vácon, egy autószerelő műhelyben és az egykori kötöttárugyár területén. Zömüket külföldön és Budapest egyes kerületeiben lopták el. Két férfit orgazdasággal gyanúsítanak a nyomozók.

Az egyik autós szakportálon nemrég megjelent statisztika alapján 2015 első nyolc hónapjában 2170 gépjárművet loptak el hazánkban, ami a tavalyi adatokhoz képest 32 százalékos csökkenés.

Vezda László szerint a csökkenés egyértelműen a tavaszi nagy rendőrségi elfogásoknak köszönhető. Hozzátette, hogy a gépjárművek eltulajdonítása havonta hullámzik: nyáron kevesebb autót lopnak el, mint ősszel és tavasszal. Decemberben kötik el a legtöbb kocsit, majd január-februárban ismét visszaesik a bejelentett esetek száma. A szakember megjegyezte, hogy idén augusztusban az eddig megszokottnál is kevesebb, míg szeptemberben jóval több eltűnt autót jelentettek be az egyesületnél.

A Suzuki a favorit, a BMW a legtöbb

Az egyik autós szakportálnak készített lista alapján

1. Suzuki Swift
2. Ford Fiesta
3. Ford Focus
4. Renault Megane
5. Suzuki SX4
6. Toyota Corolla
7. Toyota Prius
8. Volkswagen Golf
9. Audi A4
10. Opel Astra

A fent jelzett gépjárműveknek a lopását jelentették a legtöbben a NAKE-nál. Az eltulajdonított gépjárművek és a forgalomban lévő autók számának összevetésével azonban kiderül a szakportál oldaláról, hogy a legnépszerűbb mégiscsak a BMW. A Suzukiból nagyon sok fut a hazai utakon, hiszen népszerű márka, ehhez képest darabszámra kevesebbet lopnak el belőle, mint a hazai utakon kisebb létszámban jelen levő BMW-ből. (BMW: 63 ezer 889 személyautóból 84-et loptak el, azaz 760 autóra jut egy lopás.)

A NAKE elnöke szerint a kis és középkategóriájú autókat a tolvajok többnyire alkatrészként értékesítik, míg a 12 millió forint feletti gépjárművek egyben kerülnek eladásra. A tolvajok egyik kedvelt módszere, hogy az ellopott autót mint külföldi gépjárművet hamis papírokkal és alvázszámmal helyezik újból forgalomba hazánkban. A külföldre szánt eltulajdonított autók többsége Szerbiába, Romániába, Bulgáriába vagy Ukrajnába kerül.

Vezda László elmondta, hogy Budapesten jelenleg három igen fertőzött terület van, ahonnét gyakori az autók eltulajdonítása. Ilyen többek között az egész II. kerület, a III. kerületi Szőlő utcai nagy parkoló, valamint a XI. kerületben az egyetemi rész környékén található parkolók. Ezeken a helyeken a tulajdonosok általában reggel leparkolnak a gépjárművükkel és csak délután, a munka végeztével ülnek újra volán mögé. Általában napközben több autót lopnak el, mint éjszaka – túlnyomórészt 10:00–13:00 és 2:00–4:00 között.

Megéri költeni a védelemre

A szakértő szerint a magyarok 70 százaléka nem költ az autó biztonságára, mert nincs rá költségvetése. Egy elektronikus-mechanikus védelmi rendszer, amely akár a motorteret is zárja, közel százezer forintba kerül. Az emberek többségének erre nincs pénze, hiszen ez az átlagos gépjármű értékének egytizede. Pedig megéri – állítja Vezda László. Ha a gyári rendszeren kívül (riasztó) bármi más eszköz is kerül a kocsiba, a tolvajoknak megnöveli a lopásra szánt időt.

Az egyesület oldaláról letölthető ingyenes, Androidon futó mobilalkalmazással könnyen nyomon követhető azoknak a lopott járműveknek a rendszáma, gyártmánya, színe és típusa, amelyek eltűnését a tulajdonosok bejelentették. Jelenleg több mint 3000 gépjármű rendszáma szerepel az adatbázisban.

Forrás: Hirado.hu

Itt lehet hozzászólni !