Napi Gazdaság
Növekvő gazdasági teljesítmény, csökkenő munkanélküliség és kedvező demográfiai folyamatok – az adóügyi helyettes államtitkár szerint ilyen hatással járt az egykulcsos személyi jövedelemadó (szja) bevezetése. Pankucsi Zoltán ugyanakkor rámutatott: jövőre újra csökken az szja, az intézkedés 120 milliárdos könnyebbséget hoz mind a négymillió adófizetőnek.
Megérte bevezetni az egykulcsos személyi jövedelemadót – a szaktárca adóügyi helyettes államtitkára szerint ezt a megállapítást is le lehet szűrni az elmúlt évek pénzügyi, gazdasági történéseiből. Pankucsi Zoltán kedden a sajtó képviselői előtt értékelte a 2010 óta eltelt időszak egyes fontos adatait. Kiindulópontként azt rögzítette: öt évvel ezelőtt Európa több államában – például Spanyolországban, Portugáliában, Írországban, Lettországban és Görögországban – a közterhek növelése mellett döntöttek, ezekben az országokban a megszorításban látták a válságból kivezető utat. – A magyar törvényhozás másfelé indult, s inkább a magánszemélyek adójának radikális csökkentését rendelte el – közölte a helyettes államtitkár, hozzátéve: a lépés helyesnek bizonyult.
A tárca összesítése szerint az egykulcsos rendszerrel és a családi kedvezményekkel az állam az első három évben esztendőnként nagyjából ötszázmilliárd forintot hagyott a lakosságnál. Ez a summa tavaly magasabb lett, hatszázmilliárd forintra szökött, idén pedig még feljebb kúszhat. A magánszemélyek a pénztárcájukban maradó forintokat a hiteltörlesztés mellett – Pankucsi Zoltán közlése szerint – alapvetően két célra fordították. Némelyek a fogyasztásukat bővítették, vagyis többet költöttek a boltokban, a szolgáltatóknál, mások pedig a későbbi időkre tettek félre. – Mind a két választás kedvező a gazdaságnak – jegyezte meg a helyettes államtitkár. A fogyasztás azonnal segítheti a gazdasági növekedést, a félretett összegek pedig a későbbiekben lendíthetnek a helyzeten.
A nemzetgazdasági tárca szakembere szerint az egykulcsos szja a munkaerőpiacon is érdemi hatásokat fejtett ki. – A 2010 előtti adóparagrafusokkal két alapvető gond volt – vélekedett Pankucsi Zoltán. Az előírások egyrészt indokolatlanul büntették a többletmunkát, ezért számosan inkább visszafogták a teljesítményüket. Másfelől a korábbi szisztéma adómentessé tett egy bizonyos jövedelmi sávot, amit nemegyszer adóeltitkolásra használtak fel. Sokak legálisan bevallott jövedelme így múlhatta alul a ténylegest. – Az egykulcsos rendszer szakított a korábbi gyakorlattal, ma már nem éri meg eltitkolni a bevételt, s a többletteljesítményt sem sújtja büntetőteher – jegyezte meg a helyettes államtitkár, majd hozzáfűzte: a családi kedvezmények a demográfiai folyamatokat is elmozdíthatják, mégpedig kedvező irányba. A szülőknek járó juttatások fontos tényezővé válhatnak, ha a házaspár gyermekvállaláson vagy a család létszámának növelésén töpreng.
Tájékoztatóján az adóügyi helyettes államtitkár a következő idők lépéseiről, terveiről is említést tett. – Újra csökken a személyi jövedelemadó – mondta arra utalva, hogy 2016-ban egy százalékkal, a mostani 16-ról 15 százalékra mérséklődik a kulcs. Az intézkedés 120 milliárd forintot hagyhat a négymillió adófizetőnél. A kormányzati elképzelések szerint azonban az adócsökkentés ezen a ponton nemigen áll meg. – Ha a gazdaság bővülése töretlenül folytatódik, sor kerülhet az egy számjegyű szja bevezetésére is – mondta Pankucsi Zoltán. A helyettes államtitkár ezzel ismét nyomatékosította a kormányzó erők korábbi törekvését, amelynek értelmében a személyi jövedelemadó még ebben a ciklusban tíz százalék alá mérséklődhet.
Forrás: Napi Gazdaság