Lendületben maradt a gazdaság

Napi Gazdaság

Lendületben maradt a gazdaság

Magyarország bruttó hazai terméke 2015 első negyedévében 3,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A növekedést alapvetően az ipar teljesítmény bővülése okozta. Az előző negyedévhez viszonyítva – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint – 0,6 százalékkal növekedett a GDP.

A márciusi ipari termelési és külkereskedelmi adatok megismerése előtt még 3,1 százalékos növekedés jeleztünk előre, ezért azt mondhatjuk, hogy a tényadat meghaladta várakozásainkat – közölte megkeresésünkre Ürmössy Gergely az Erste Bank makrogazdasági elemzője. A szakértő becslése szerint az év harmadik-negyedik negyedében következhet be egy nagyobb lassulás a növekedés ütemében.

Ez egyrészt azzal magyarázható – tette hozzá – hogy az eddig napvilágra került uniós tagállami gazdasági adatok nem támasztották alá azokat az optimista előrejelzéseket, miszerint az Európai Központi Bank kötvényvásárlási programja beindítja a növekedést. A német GDP adat ezt konkrétan cáfolta. Miután hazánk GDP bővülése nagyban függ az uniós, s ezen belül főként a német megrendelésektől, ez számunkra is kedvezőtlen előjel, hiszen ha az ipar, s ezen belül főként az autógyártás nem talál magának piacot, úgy visszafogja majd a termelését.

A beruházások terén sem érzékelhető még az áttörés, e térne a növekedést továbbra is csak a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja és kibővített változatai fűtik. Emellett – fejtette ki Ürmössy Gergely – még az uniós pályázati pénzek fogadása terén is bizonytalanságok merültek fel. Összességében azonban a főbb tendenciák továbbra is a növekedés irányába mutatnak. Ezért az elemző szeirnt az Erste Bank a következő napokban várhatóan újraszámolja előrejelzését és előreláthatóan az eddig közölt 2,5 százalékos éves GDP-növekedési prognózist pár tízeddel feljebb fogja emelni.

Termelési oldalon kiemelkedően teljesített az ipar, köszönhetően nagyrészt az autóipar további bővülésének. Az építőipari termelés a magas bázis ellenére is nőtt, amihez a kkv szektort támogató hitelprogramok és az EU-s források egyaránt hozzájárultak. A piaci szolgáltatásokon belül a turisztikai, valamint a kiskereskedelmi forgalom is erősödött az első negyedévben, összhangban a belső kereslet várható további élénkülésével. A GDP felhasználását nagymértékben a belső kereslet hajtotta, mind a beruházások, mind a fogyasztás jól teljesített várakozásaink alapján. Az exportdinamika tartósan magas maradt, amit az autóipari külső kereslet is támogatott.

A Nemzetgazdasági  Minisztérium közleménye szerint egészséges és kiegyensúlyozott növekedési szerkezetet mutat, hogy a bővülés nem járt együtt eladósodással, hanem a külső és belső egyensúly is megmaradt. Az első negyedévben a külkereskedelmi egyenleg többlete több mint 500 millió euróval meghaladta a tavalyi kiugróan magas szintet. Ennek köszönhetően – tették hozzá – az ország külső finanszírozási képessége 2015 egészében meghaladhatja GDP 9 százalékát. A külső egyensúly mellett a belső egyensúly is kedvezően alakul: a tavalyi 2,6 százalékos kormányzati hiány idén 2,4 százalékra csökkenhet. Ez lehetővé teszi, hogy az államadósság a vártnál markánsabban épüljön le, valamint hazánk sérülékenysége erőteljesebben csökkenjen.

A tárca meglátása szerint a munkaerő-piaci trendek továbbra is kedvezően alakulnak, vagyis a tartós gazdasági növekedés a foglalkoztatás erősödésével párosul. A foglalkoztatottak száma mintegy 80 ezer fővel bővült az első negyedévben, amit jelentős mértékben a versenyszféra létszámának emelkedése magyaráz. Ezen túlmenően a reálbérek is dinamikusan növekedtek, ami szintén támogatja a belső kereslet növekedését.

A következő negyedévekben is tartósan magas növekedésre számít az NGM, így éves összesítésben is 3 százalék feletti GDP-bővülés várható, összhangban a Konvergencia Programmal. Várakozásuk szerint a növekedést a kedvező külső kereslet, az erősödő bizalom, az alacsony inflációs környezet és a javuló munkaerő-piaci helyzet támogathatja. A Konvergencia Programban ismertetett kockázati tényezők (geopolitikai feszültségek, az euróövezet adósságválságának kiújulása) érdemi hatása egyelőre nem mutatkozik a tényadatokon.

Forrás: Napi Gazdaság

Egy hozzászólás “Lendületben maradt a gazdaság” bejegyzésre

  1. fghfjhgkjhk szerint:

    Amig nyitva Brüsszel pénzcsapja. Utána???

Itt lehet hozzászólni !