Újra Magyarország a negatív példa – nő az államcsőd veszélye

Piac és Profit, Index

Kelet-Európa a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségével épphogy túlélte a globális pénzügyi válságot, most viszont egy újabb sokkhullámmal fenyegeti: a nyugat-európai export zuhanásával az ipari termelés visszaesik; Magyarország gazdasága idén várhatóan jelentős mértékben zsugorodni fog – írta a pénteki The Wall Street Journal.

A negyedik negyedéves mutatók arról tanúskodnak, hogy a növekedés összeomlik olyan országokban – Lengyelországban, Csehországban és Szlovákiában -, amelyek viszonylag jól megbirkóztak a válsággal. Mindezidáig a legnagyobb mértékű visszaesés azokban az országokban – például Észtországban és Lettországban – történt, amelyek nagy kereskedelmi hiányt halmoztak fel és a külföldi hitelekből fedezték fogyasztásukat. (Tajvan, Ukrajna és az Egyesült Királyság sem áll sokkal jobban.)

Németország a kulcs

Elemzők szerint újabb, jelentős mértékben külföldi hitelekre támaszkodó országok, köztük Bulgária és Románia fogja követni a balti államokat és recesszióba esnek, miután az olcsó hitelek kiapadtak és a befektetők menekülnek a feltörekvő piacokról. A térség legerősebb gazdaságai sem tudják elkerülni a csökkenést a Németországgal és az eurozóna többi országával való kereskedelmi kapcsolatok miatt.

“Közép-Kelet-Európa szinte minden országa recesszióban lesz 2009-ben” – idézte Neil Shearinget, a londoni Capital Economics tanácsadó cég közgazdászát a The Wall Street Journal. (A cikket elolvashatja teljes terjedelemben itt.) Mint hozzátette, “az ipari termelés összeomlása, amelynek jelenleg tanúi vagyunk, ki fog terjedni és eléri ezen gazdaságok egészét”.

Eladósodott magyarok, leálló “Detroit”

A gazdasági növekedés Lengyelországban és Szlovákiában nulla százalék körül alakulhat idén, míg Magyarországon és Csehországban jelentős zsugorodás lesz Shearing becslése szerint. Az újság rámutatott: Magyarországot sújtja az export visszaesése, valamint a pénzügyi feszültség, amelyet az okozott, hogy polgárai az utóbbi években túlzott mértékben eladósodtak külföldi devizában. (Az elemzők még nem láthatták a magyar kormány válságkezelő programjainak főbb pontjait…)

Szlovákiában és Csehországban valószínűleg a negyedik negyedévben kezdődött a lassulás, főleg a nyugat-európai járműkereslet mérséklődése miatt. A lap szerint e két ország “Európa Detroitjának” rendezkedett be az utóbbi néhány évben. A Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon gyártott járművek forgalma Nyugat-Európában 30 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest. Elemzők szerint Kelet-Európa felépülése nagyrészt Németországtól függ, ahová a keleti szomszédaiból származó export egyharmada irányul. (A magyar kormány szeretné is megváltoztatni az export irányait…) Az IMF előrejelzése szerint a német gazdaság idén 2,5 százalékkal fog zsugorodni, egyes becslések szerint a második félévben azonban stabilizálódhat.

Forrás: Piac és Profit

A piac szerint nő a magyar államcsőd esélye

Az elmúlt hetekben a régió valamennyi országában érdemben emelkedett az a mutató, amely a piac által érzékelt államcsődkockázatokat tükrözi. Magyarországgal kapcsolatban az elmúlt napokban két nagy londoni bankház is adott jóslatot arra vonatkozóan, hogy emelkedni fognak az említett kockázatok. A friss adatok arra utalnak, hogy kezdhetik dörzsölni a tenyerüket a megnyitott pozícióikon elért nyereség miatt.

Előbb a Merrill Lynch, majd a Barclay’s Capital londoni stratégái hívták fel ügyfeleik figyelmét arra, hogy a jelentős forintgyengülés mellett még túlságosan “elnézőek” a befektetők a magyar államcsőd árazott kockázata kapcsán, így azt javasolták, hogy vegyék az állam nemfizetési kockázata ellen a következő 5 évre fedezetet nyújtó hitelderivatívát, mert annak ára emelkedni fog ( úgynevezett 5 éves CDS-felár).

A magyar mutató a tegnapi zárószint alapján már 532 bázisponton (5,32 százalékon) állt, holott bő egy hete még mintegy 100 bázisponttal alacsonyabb szinten mozgott – írja a Portfolio.hu. Az eddigi történelmi csúcs kissé 600 bázispont felett volt tavaly október közepén a legfeszültebb napokban, majd a 20 milliárd eurós nemzetközi hitelkeret megszerzését követően jelentősen csökkent.

A gyengülő forint, a magas külső adósság és a magas kamatok mellett az államadósság belátható ideig emelkedő pályán van. A problémát nehezíti, hogy a magyar gazdaság hosszú távú növekedési kilátásai is igen gyengék, miközben az állampapírpiac egyelőre igen korlátozott forrásbevonást tesz lehetővé a magyar államnak. Mindezek alapján egyelőre a nemzetközi hitelkeret segíti a magyar államadósság finanszírozását.

Tegnap Széles Gábor nagyvállalkozó azt jelentette ki, hogy bármelyik pillanatban bekövetkezhet a magyar állam csődje. Egy hete pedig Suchman Tamás szocialista képviselő lengette be az államcsőd veszélyét, utána meg magyarázkodhatott, hogy nem úgy értette. Az ilyen jelzések bizonyára nem segítik a befektetői aggodalmak enyhülését.

Forrás: Index

12 hozzászólás “Újra Magyarország a negatív példa – nő az államcsőd veszélye” bejegyzésre

  1. nagyapó szerint:

    Várom Szilveszter, Kovács Ernő, Politikamentesen, stb . hozzászólásait.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  2. büki szerint:

    1989-ben a szocializmus sorsát az ország eladósodása pecsételte meg.
    Ma a csőd bekövetkezése vagy elmaradása KIZÁRÓLAG a hitelezők döntésétől függ! Az országnak önálló termelő ereje szinte nulla.
    Akkor most milyen váltás várható fletóék hosszú agóniája után?

  3. hollósi szerint:

    HVG 2009/ 7. szám: A magyar gazdaságot és társadalmat a világgazdasági válság leépült állapotban érte.

  4. Papi szerint:

    hollósi!
    Ne értsd félre amit most mondok! Nem vagyok pénzügyes de ezt minden normálissan gondolkodó ember a HVG nélkül is tudta. Kérdez meg egy házi asszonyt és egyből megmondta volna.

  5. Gordon szerint:

    Szégyen hogy az államadósság finanszírozása (illetve finanszírozhatatlansága) terén lassan oda jutunk, ahova az előző rendszer kormányozta az országot (csőd). Hogy ennek pont az a politikai tömörülés az oka leginkább, mint az ’80-as évekbeli gazdasági bukásnak? Vagyis a bolsevik típusú állampárt jogutódja? Nos, ez a történelem egy nagyon érdekes játéka. Bizony, bizony: tetszettünk volna forradalmat csinálni? Nem tetszettünk, aminek megvoltak az előnyei, és – mint azt a fenti történelmi helyzet mutatja – megvannak a hátrányai.

  6. infósferi szerint:

    hollósi és büki! Arra hiába vártok, hogy fantasztikus képességű gazdasági szakemberekből álló kormányunk a cikkből bármit is magáévá tegyen.
    A válság úgy jött nékik, mint egy falat kenyér. Saját felelősségükből kibújva, minden baj okozójaként a válságot jelölik meg.
    Ja, meg persze a lakosságot. Soha nem ismerik el, hogy az emberek tudatos becsapásával mennyi kárt okoztak az egyszerű állampolgárnak.

    1./ Gazdaság
    Utólag mindenki elismeri, a forint hosszú időn át jóval erősebb árfolyamon mozgott, mint amit a gazdaság ért. A kormány azt hazudta a népnek, már túl vagyunk a nehezén, felfelé megyünk. A lakosság egy része bátran nyúlt hitelekhez, ha mr. fletó azt mondja, nincs gond, hiszek neki, mint idáig. Végül is, senkinek nincs megtiltva, hogy olvasson, gondolkozzon és felismerje a hazudozásokat!
    Aztán amikor beütött a krach, megszólalt a gépezet! Jól megfizetett – a párt révén zsíros gazdasági állásokhoz jutott – apparátus tudatta velünk, a lakosság a hibás, miért adósodott el?
    Miért? Mert elhitte a hazugságokat!

    2/ Bűnözés
    Súlyos károkat okoz az egyszerű kisemberek pénztárcájában a fent megnevezett társulat amiatt, hogy naponta olvassuk: csökkent a bűnözés.
    Igen, mert súlyos bűncselekményekben rendelnek el hírzárlatot, a falvakban élők nem mernek feljelentést tenni. Félnek és fél az egy szem rendőr és eltekintenek a feljelentésektől.
    A városok egyes részein szintén erősödik a védtelen lakók félelme.
    A bűnözők jegyeinek eltitkolása, bizonyos esetek elhallgatása kinek az érdekét szolgálja? A folyamatosan becsapott emberekét aligha.

    Akkor most mit csodálkozik bárki is a csődveszélyen?

  7. ...párt semleges szerint:

    nagyapó:Neked mi a véleményed? Ceterum censeo… A fideszre is lehet mondani (szijjártó).

  8. Varga Mihály szerint:

    Tisztelt .”..párt semleges”!
    Jössz a Fideszt és Szijjártót alázó irományaiddal, de van egy lényeges különbség,-nem ők uralkodnak 2002-óta. Nincsenek illúzióim a Fidesszel (egyik párttal kapcsolatban sem) de a jelenlegi kormányzó pártoknak menniük kell! ők már annyi kárt okoztak ennek a népnek,hogy minimum börtönben a helyük! Ennél még a Fidesz is jobb,- vagy ha nem, akkor majd- nekik is menniük kell!
    Egyszerüen nem értem,-Te nem látod ezek mit tettek velünk? Te még bennük bízol, tölük vársz megoldást? Kérlek inkább erről írj!!

  9. Öreg halász szerint:

    Szijjártó, mint kommunista: az ilyenekkel égetik le magukat a legjobban az MSZP-s hívők.

    Az is szoci sajátosság, hogy valaki pártsemlegesnek vallja magát, és úgy szidja az ellenzéket. Minap is találkoztam egy ilyennel a fodrásznál, tragikus volt. A pártsemleges pasiról húsz perc után kiderült, hogy full MSZP-s. Akkor már ő is finomított, azt mondta, hogy annak ellenére pártsemleges, hogy MSZP-s. Mert ők ugyanis erre is képesek, míg a fideszesek mind elfogultak.

  10. Szilveszter szerint:

    Kedves Nagyapó!
    Én hiányolom a képről Romániát, Lett országot,és nem értem, hogy Lengyelország, és Szlovákia mitől állna meg a nullán? Más keleteurópai állam sem áll meg a nullán.
    Nos ez a fenti grafikon előrejelzés 2009-re. Ha a gazdasági válság közeledtét nem tudták megjósolni, mert nem látták, a jelenlegi helyzetben nincs olyan állam, ami tudna előre tervezni, akkor miből derül az ki ilyen pontosan, hogy Magyarország 2009-ben -5 %-ot “teljesít majd?

  11. baniko21 szerint:

    Gordon!
    Ne haragudj, de egy kicsit ellentmondok Neked. 89-ben a rendszerváltó
    urak által nyilvánossá tett adósság a 40 év alatt 20 milliárd forint volt.
    Először 45 után kellett az országot ujjá épiteni, munkahelyeket terem-
    teni, másodszor 56 is okozott egy kis kárt, volt mit helyrehozni.
    Aztán a következő években épültek az iskolák, óvodák, a lakótelepek,
    ( nem is tudom hány ember jutott lakáshoz.)
    kórházak, ingyenes orvosi ellátás, minimális gyógyszerárak, stb.
    Ma 2009-ben Magyarország adóssága kb 138 milliárd forint, 20 év alatt.
    Munkahelyeket szüntettek meg, kb 1 millió ember volt munkanélküli
    1990-91-ben, kórházakat zártak be, iskolákat szüntettek meg, vidéki
    póstákat zártak be, tönkre tették a mezőgazdaságot, és így tovább.
    Ma ott tartunk, hogy teljesen a külföldi tőkének vagyunk kiszolgáltatva.
    Csak egy kis matematika: 20 milliárt és 138 milliárd között mennyi a
    különbség? 89-ben nem a gazdasági problémák miatt történt ami tör-
    tént, hanem egész más miatt. De értelmes ember vagy, nem hiszem
    hogy meg kéne magyarázni az okokat.
    Megérte?

  12. Gordon szerint:

    banikó21 írja nekibuzdulva:

    “Ne haragudj, de egy kicsit ellentmondok Neked. 89-ben a rendszerváltó
    urak által nyilvánossá tett adósság a 40 év alatt 20 milliárd forint volt.”

    Kár volt. Kár volt ellentmondani, mert az a ’89-es 20 milliárd forint valójában 20 milliárd dollár volt. Ami talán nem ugyanaz. De sebaj. Próbálkozni lehet. 🙂

    Azt írta a Magyar Hírlap 2007 augusztusában, hogy:

    “1990-ben, a rendszerváltáskor a bruttó hazai terméknek (GDP) csaknem nyolcvan százaléka volt a teljes adósság, és 2000-re sikerült 52 százalékra mérsékelni. Most újra hetven százalék közelében tart.”

    Bocs de nem keresem ki az eredeti linket, csak az átvettet:

    http://www.fidesz.hu/index.php?Cikk=83298

    2010-re a Gyurcsány-Bajnai tandem még tovább növelte az adósságot (bőven 80% felett van – mint anno Kádárék bukásának idején). Tehát az 1. Orbán-kormány idején csökkent az adósságunk, aztán sajnos 2002-ben visszajöttek a semmihez sem értő “szakemberek”. Most ennek is láthatjuk az eredményét.

Itt lehet hozzászólni !