Száz magyar csoda – száz hazai találmány

Origo

Eldobható papírbili, alvásriasztós kormányhuzat, akadálymentesítő mobilrámpa, alumíniumhab, vegyszermentes víztisztító – ezek a tárgyak is bemutatkoznak a mai Magyarország száz legsikeresebb fejlesztését áttekintő programsorozatban.

A szervezők elsősorban arra keresnek választ, miképp jöttek létre ezek a nem mindennapi találmányok és milyen utat járt be az ötlet az eredményes megvalósításig.

“A hazai feltalálók, találmányok általában múlt idejű dologként vannak jelen az emberek tudatában, pedig számos új, nemzetközi sikerre is számot tartó magyar fejlesztés létezik. A 100 csoda programsorozat segítségével azokra a praktikus tárgyakra szeretnénk felhívni a figyelmet, amelyek az egész világot előre vihetik, és jelentőségük túlnő országunk határain” – ismerteti a 100 csoda célját Pistyur Veronika, a programsorozat egyik kezdeményezője. Rechnitzer Tamás, a 100 csoda ötletgazdája és Pistyur Veronika szerint a rádiós, és az esetleges televíziós megjelenés igen előnyös lehet a feltalálóknak, hiszen többségük nem jár élen az önmenedzselésben. A programsorozat segítségével a potenciális befektetők is megismerkedhetnek az újonnan kifejlesztett eszközökkel.

A 100 csoda eddig bemutatott találmányai közül az E-bag hűtőtáska büszkélkedhet a legjobb dizájnnal. Az Electrolux Design Lab ’08 verseny apropóján készített eszköz a séta közbeni lóbálásból nyeri a hűtéshez szükséges energiát. Az idegen bolygók felszínének tanulmányozására használható gömbrobot is nagy sikerre tart számot – a gimnazista diákok nem mindennapi találmányát már a Magyar Innovációs Szövetség ifjúsági versenyén is díjazták. Hasonlóan ötletes fejlesztés a baktériumokat és szennyeződéseket eltávolító szobainas, a térben lebegő kép előállítására alkalmas Holomachine, valamint a vegyszermentes ivóvíztisztítást lehetővé tevő berendezés is.

A találmányok egy rádióműsorban és egy weboldalon mutatkoznak be elsőként, a tervek szerint azonban televíziós sorozat és interaktív kiállítás is foglalkozik majd a hazai fejlesztésű eszközökkel. A legkülönlegesebb találmányok felkutatása érdekében a programsorozat szervezői felkeresték az innovációval, szabadalommal foglalkozó szervezeteket és szakértők ajánlásai alapján összeállítottak egy százas listát. A RádióQ műsorában bemutatott fejlesztésekre a 100csoda.hu weboldalon szavazhatnak az érdeklődők, a legnépszerűbb eszköz feltalálója pedig elnyeri a 100 csoda díjat.

A programsorozatban részt vevő találmányok egy részét már gyártják, így széles körben használatosak (például: papírbili, matanda), de olyan fejlesztések is bemutatkoznak, melyek még sorozatgyártás előtt állnak. “A kiválasztásnál lényeges szempont volt, hogy az adott fejlesztés ne csupán koncepció, hanem kézzelfogható eszköz legyen. Ezt azért tartottuk fontosnak, mert egy valóban interaktív kiállítást szeretnénk rendezni a Vam Design Centerben” – hangsúlyozza Pistyur Veronika, aki szerint a kiállításon akár kihelyezett technikaórát is lehet majd tartani.

Forrás: Origo

Itt lehet hozzászólni !