Csepel.hu
Iskolánk névadója a reformkor mérnöke, a magyar vízgazdálkodás és folyószabályozás tervezője nem sejthette, hogy munkásságának mekkora szerepe lesz Magyarország gazdasági és környezeti jövőjének kialakításában.
Az iskola dolgozóit egyre jobban foglalkoztatja az a gondolat, hogy miként adhatja át a tanulóknak azt a tudást, amit manapság tudatos életformának nevezünk, hogyan végezzük úgy a munkánkat, tanulmányainkat, hogy a lehető legkevesebb környezetszennyezést okozzuk vele.
Sokan úgy vélik, hogy a fenntarthatóság egyenlő az energiatakarékossággal vagy a tárgyak újrahasznosításával. Nos, ez igaz, de ennél sokkal többről van szó a fenntarthatóság értelmezésében.
Mi úgy gondoljuk, hogy iskolánk sok más szempontból is megfelel a fenntartható iskola példájának, mert
- Itt meg kell tanulni lekapcsolni a villanyt, ha már nem szükséges.
- Nálunk régóta szelektív hulladékgyűjtés van: a papírt és a pet palackot külön gyűjtjük.
- Az iskola büféjében lehetőleg minél olcsóbb, egészségesebb ételeket, italokat kínálunk.
- Az iskola udvarának, sportpályájának, kertjének gondozásában részt vesznek a diákok a közösségi szolgálat keretein belül.
- Minden tanteremnek egyéni arculata van, amit a tanulók saját maguk festenek ki.
- Az iskola adminisztrációs munkája során keletkezett esetleges rontott, de még használható papíroknak biztosítunk központilag elhelyezett tárolót, ahonnan a tanulók és a tanárok elvihetik azokat dolgozatíráshoz, rajzoláshoz, jegyzeteléshez.
- Nem kell a tanulóknak tanévkezdéskor feltétlen minden tárgyból új füzetet kezdeni, ha a tavalyi még nem telt be továbbra is használhatják azokat.
- A váltócipő használata kötelező az iskolában, ezért nálunk általában véve, de rossz idő esetén is tisztaság van.
- Az iskola tanulói minden évben részt vesznek a „cipősdoboz” akcióban, ahová összegyűjtik a számukra feleslegessé vált, de még használható tárgyakat, és önkéntes munkában segítenek az ajándékok csomagolásában, szétosztásában.
- A karácsonyfánk jó ideje műfenyő, és az iskola dolgozói és tanulói a ballagáskor használt díszeket már papírból készíti, amelyet elteszünk minden évben, így pénzt spórolunk meg, és nem okozunk kárt a természetben sem.
- Az iskola távol van a nagy forgalmú szmogos városközponttól. Ennek köszönhetően tisztább levegőt lélegezhetünk be, valamint a forgalom zaja sem zavarja a tanítást.
- a folyosó falán kint vannak az iskola alapítása óta itt végzett osztályok tablóképei, a kirándulásokon készült csoportképek, valamint az iskolában oktató pedagógusok fényképei is, ezzel is barátságosabbá téve a folyosók arculatát, légkörét.
A fenntarthatóság fogalomkörébe tartozik az iskola hagyományainak ápolása, a kultúra közvetítése, az egészséges életmód és a sport is, továbbá a diákok bevonása az iskolát érintő kérdések megvitatásába, a döntések meghozatalába, de az iskola közelebbi és távolabbi kapcsolatainak kialakítása is idetartozik.
A továbbiakban szeretném bemutatni, hogy mennyi mindent tettünk az első félévben azért, hogy az iskolánk valóban fenntartható legyen a jövő nemzedéke számára is, hogy mindazokat az értékeket, amit ma képviselünk azt átadhassuk, és még sokáig fent maradhasson a jövőben.
Az uniós pályázati munka már hagyománynak számít, hiszen 2014 szeptemberében két Comenius pályázatot zártunk le sikeresen, ahol a projekt munkák megvalósítása során mind a tanárok mind az diákok életre szóló élményeket szereztek, nyelvtudásukat fejlesztették, környezettudatosságukat és a fenntarthatóság témában megszerzett tudásukat magasabb szintre emelték. Ez a sikeres szakmai és kulturális tapasztalatokban bővelkedő együttműködési forma sarkallta az iskolát a további pályázati lehetőségek kiaknázására, így a Comenius-t felváltó Erasmus+ tanártovábbképzéssel kapcsolatos nyertes pályázattal is büszkélkedhetünk, amely további lehetőséget teremt a kollégák külföldön történő szakmai továbbképzésére 2015-ben.
Iskolánk tanárai a tanulmányi munka elmélyítése és a számos hagyományőrző iskolai program, mint a gólyabál, a szalagavató és a közös ünnepélyek – mint például október 23. és a karácsony – lebonyolítása mellett egyre fontosabb szerepet tulajdonítanak a kultúra minél szélesebb körben való terjesztésének a tanulók körében.
Tudjuk jól, hogy az internet elengedhetetlen része életünknek, de azt is látjuk, hogy tanulóinknak szüksége – és szerencsére igénye is – van a különféle kulturális események befogadására.
Az iskola pedagógusai ennek érdekében különféle programok megszervezésével kívánják tanulóink érdeklődését fenntartani.
Az első félévben két alkalommal szerveztünk tanulmányi kirándulást Pozsonyba majd Bécsbe azzal a céllal, hogy a tanulók megismerjék a külföldön található magyar vonatkozású, vagy a magyar történelemhez valamilyen formában kötődő területeket és ahhoz kapcsolódó kulturális értékeket.
Nagy öröm számunkra, hogy diákjaink rendszeresen járnak színházba, operába ahová szívesen hozzák családtagjaikat, barátaikat. A lelkes pedagógusok mellett már van diák közönségszervezőnk is, aki egész tanévben gondoskodik az előadások látogatásáról. Gondolunk azokra a tanulókra is, akik egyéb nehézségek miatt nem jutnak el a színházakba, így számukra az Opera Kaland programsorozat ad lehetőséget a művelődésre.
A DÖK (diák önkormányzat) nálunk nem névlegesen működik, itt a diákok valóban élnek jogaikkal és a demokrácia gyakorlásának lehetőségével. Gyűléseket, programokat szerveznek ahol önállóságuk és felelősségük is kiteljesedhet ötleteik megvalósítása közben.
A diákok működtetik az iskolarádiót, ahol az információk megosztása mellet kívánságműsor is helyet kap.
Itt jegyezném meg, mennyire örülünk, hogy Költő Rolandot 10. évfolyamos tanulónkat, a Csepeli Gyermek-és Ifjúsági Önkormányzat polgármesterévé választották. Roland tervei között szerepel a csepeli diákönkormányzati munka összefogása, amelynek hatékonyabb működése érdekében elindította DÖK-Rehab mintaprogramját.
Rendkívül népszerű az ún. moziest, ahol a tanulók az általuk megszavazott filmeket tekinthetik meg, de van lehetőség társasozni, kártyázni vagy csak egyszerűen megbeszélni egymással a tinédzser kor nehézségeit, problémáit.
Kereskedelmi szakközépiskola lévén rendkívül fontosnak tartjuk, hogy diákjaink megragadják az alkalmat a gyakorlatszerzésre. Mi nem csak lexikai tudást közvetítünk, hanem az életre is neveljük tanítványainkat. Arra bátorítjuk őket, hogy amit megtanulnak a tantermekben, azt minél hamarabb alkalmazzák a gyakorlatban. Mi az életre is nevelünk. Ennek érdekében tanulóink marketing plakátkészítő versenyen hirdetik a Mikulás ünnepséget és karácsonyi vásárt szerveznek az aulában, de említhetném az érettségit már megszerzett logisztikai szakképző osztályainkat, akik különböző cégeket, gyárakat, szakmai kiállításokat látogatnak a szakma minél jobb elsajátítása érdekében, ami ugyanakkor jó lehetőség az iskola külső kapcsolatainak bővítésére is.
A szakmai és a különféle tantárgyi versenyeken való részvétellel biztosítjuk a kiemelkedő képességű tanulóink tehetséggondozását.
Csakhogy néhányat említsek az első félévből: STAT Wars történelmi-statisztikai verseny, Időutazó történelem verseny, Online kreatív író- verseny, Implom József helyesírási verseny, Erzsébet királyné szavaló verseny, az első ízben megrendezett országos szakmai tanulmányi verseny vagy a Röplabda kupa, ahol diákjaink szép számban vettek részt és számos dobogós helyezést értek el.
Emellett meg kell említeni, hogy iskolánk számos élsportolóval büszkélkedhet. Matejovics Márk junior válogatott kosárlabdázó, Tóth Kristóf U19-es vízilabda világbajnok, Elszaszer Dávid kickbox EB és VB ezüstérmes, Elszaszer Kitti kétszeres kickbox világbajnok, Lángh Máté birkózó válogatott, Szentgyörgyi Anita középiskolai kupagyőztes, Bayer Gergő országos diákolimpia második helyezett, és még számos megyei és kerületi torna győztessel is büszkélkedhetünk.
Nekünk minden egyes tanuló egyformán számít, ezért támogatjuk a tanulási nehézségekkel küzdőket, és figyelemmel kísérjük a hátrányos helyzetű tanulóink teljesítményét, biztosítva az esélyegyenlőséget mindenki számára.
Záró gondolatként szeretném elmondani, hogy pedagógustársaim között több kolléga is van, akik iskolánk egykori kitűnő tanulói közül kerültek ki. Azt hiszem ennél nagyszerűbb élő példát nem is lehetne felhozni a fenntartható iskola víziójára.
Forrás: Csepel.hu
Tegnapi újság! Kísértetiesen kísért a múlt?! 😛 😀
.
“Záró gondolatként szeretném elmondani, hogy pedagógustársaim között több kolléga is van, akik iskolánk egykori kitűnő tanulói közül kerültek ki. Azt hiszem ennél nagyszerűbb élő példát nem is lehetne felhozni a fenntartható iskola víziójára.”
.
Szocialista Szerződés és Brigádvállalás a fenntartható iskoláról!
Csepel 1980. április 04.
Nagyon jó iskola. Szépek az eredményei. Egyedül a nevével van gondom. Mi köze a kiváló mérnöknek, Vásárhelyi Pálnak, a közgazdasághoz. Tudom, nálunk mindent valakiről el kell nevezni, mert olyan “lealázó” lenne a Közgazdasági Szakközépiskola?
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét,lop.