MNO
Javult a lakosság fizetőképessége a tavalyi pénzbehajtási adatok szerint. A rezsicégek ugyan az elmúlt esztendőben is nagyjából 370 ezer alkalommal kezdeményezhettek jogi procedúrát az elmaradások miatt, a végrehajtóknak nem akadt annyi dolguk, mint korábban.
Tavaly kevesebb családnak okozhatott gondot a rezsiszámlák kifizetése – akár ez a következtetés is leszűrhető az elmúlt esztendő pénzbehajtási adataiból. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara kimutatásából mindenekelőtt az derül ki, hogy a hitelezők 2014-ben nagyjából 550 ezer esetben terelték jogi útra adósaik ügyét. Akárcsak úgy, mint korábban, hiszen a pénzükre váró cégek, szervezetek és magánszemélyek az utóbbi néhány évben is nagyjából ennyiszer kezdeményezték a közjegyzőknél a tartozások beszedésének megkezdéséhez szükséges irat, az úgynevezett fizetési meghagyás kiállítását.
A valamivel több mint félmillió ügy önmagában nem tűnik soknak. Az adósok anyagi helyzetét leginkább az mutatja meg, hogy az esetek közül mennyi kerül utóbb a végrehajtók elé. A közjegyzői irat után ugyanis a tartozást felhalmozó ügyfél, üzleti partner még maga teljesítheti kötelezettségét. A hiányzó összeg behajtása felől csak akkor intézkedhet a vagyoni kényszert is alkalmazó végrehajtó, ha a tartozás kiegyenlítése meghatározott időn belül nem történik meg. Az adatok szerint a múlt évben három esetből nagyjából kettő adott munkát a végrehajtóknak, miközben 2013-ban az arány még négyből három volt. Másképpen fogalmazva: tavaly – a korábbi esztendőhöz képest – 29 ezerrel kevesebb végrehajtás indult ilyen keretek között.
A folyamat hátterében meghúzódó okokról a közjegyzői kamara elnökét kérdeztük. Tóth Ádám azzal kezdte: mindenképpen üdvözlendő, hogy mérséklődött a végrehajtókig eljutó ügyek száma. Eszerint az adósok nagyobb aránya tudta kiegyenlíteni elmaradásait, de az is lehet, hogy többen egyezségre jutottak szolgáltatójukkal.
– A lakosság fizetőképességének javulásában nyilván szerepet játszanak a rezsicsökkentés eredményei, a devizahitelek kérdésének rendezéséért tett lépések, valamint a kedvező bér- és foglalkoztatási adatok – mondta a kamarai vezető, ugyanakkor hozzátette: a végrehajtás sorsára jutók tábora így is meglehetősen nagy, s továbbra is tartja magát a megállapítás, miszerint a társadalom számos tagja elért lehetőségeinek végső határához. A megoldás Tóth Ádám szerint egy új szabályrendszer, a magáncsőd bevezetése lehet. Sokaknak ugyanis csak a jövedelmek megfelelő beosztásában, a tartozások leküzdésében kelne el némi segítség.
A tavalyi adatok közül érdemes kiemelni, hogy az 550 ezer eset nagyjából kétharmada, vagyis körülbelül 370 ezer eljárás rezsitartozás, azaz kiegyenlítetlen víz-, gáz-, villanyszámla miatt indulhatott el. Ezenfelül számos alkalommal telefoncégek próbálták meg behajtani ügyfeleik adósságát, némelykor pedig parkolási, esetleg bankügyek adtak okot a fellépésre. Az adósok rendszerint nem vitatták tartozásukat, az elmúlt időszakban évente csupán az esetek pár százalékában indult per hitelezői igény nyomán.
Forrás: MNO
Milyen jól hangzik, hogy a lakosság fizetőképességét, a pénzbehajtás alapján ítélik meg
A grafikonok nem sok jót mutatnak.
A 13-ban. megugró végrehajtások csökkenésén kívűl, ami még így sem érte el a 12 évi szintet.
Ha jól értelmezem.
felix!
Aki már gyertyával világít, a kazal mellé jár kulálni és lopott fával fűt annak már nem gond a rezsi és a fizetési hajlandósága sem szerepel a grafikonokon!
Ahogy csökken a végrehajtások száma, úgy növekszik a lakosság fizetőképessége, nő a kiskereskedelmi forgalom!!!
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét,lop.
Ja. mert most már el tudja költeni azt ami eddig hiányzott a törlesztéshez.
“Alig torzítanak és igazságosak az ágazati különadók
Matolcsy kitért a különadókra is. Vitába szállt azzal a nézettel, hogy ezek gátolják a gazdasági növekedést. Érvelése szerint a szektorális adók egy része valójában forgalmi, fogyasztási adónak (távközlési adó, pénzügyi tranzakciós illeték, biztosítási adó), egy másik része vagyoni típusú adónak (közműadó) és egy kisebb része pedig tőkét terhelő adónak (bankadó, energiaellátók jövedelemadója) tekinthető. Emiatt a különadók nagyobb része közgazdasági szempontból a kevésbé torzító adónemek közé tartozik.”
.
Tündérbogaram! A különadó sohasem az igazságos közteherviselés eszköze, hanem a pénzügyi dilettantizmusotok által okozott lyukak befoldozására szolgáló sarc!
Ennyit a szakértelemről! 😛 😀
.
http://www.napi.hu/ado/megtartana_a_kulonadokat_matolcsy.592061.html
nagyapó
“Áder: hibázott a kormány a napelemadó kivetésével”
http://www.hir24.hu/belfold/2015/01/14/ader-hibazott-a-kormany-a-napelemado-kivetesevel/
khm…csak szólok.
Az LMP támogatja, hogy MO szembe menjen az EU-val? Esetleg a napi politika minden mást felülír?
Ettől függetlenül, a kis hatékonyságú napelemek vannak Si-ból. A nagyobb hatásfokú (drágább) napelemek pl. gallium arzenid anyagúak, vagy az olcsó kadmium-tellurid mennyire környezetbarátok.
Olyan vita ez, mint a bősi erőmű vitája. Akkor is még Sólyom úr is megszólalt. Eredmény a szlovákok nevetnek, mi szívunk.
Hasonló a repesztéses szénhidrogén kitermelés is. USA gazdagodik, EU….
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét,lop.
Itt a nagy tudású véleménye! 😛
.
“Nem gyakorol jelentős hatást a magyar iparra és gazdaságra a napelemekre kivetett környezetvédelmi termékdíj – közölte szerdán V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára. Szerinte viszont az elemek gyártásánál használható nagyon káros vegyület 550 évig a légkörben marad.”
.
Mennyi is a zatomerőműben használt urán lebomlási ideje, ha a felezési 4,5 milliárd év!
Persze, ha anno a közmunkás tanfolyáson jól figyeltem! 😛 😀
.
http://hvg.hu/gazdasag/20150114_FMallamtitkar_550_evig_arthat_a_napeleme
Nem Magyarországon gyártják, de a gyártásánál használt anyag miatt is adóztatják.
Ügyes.