Metropol
A legnagyobb magyarországi gáztüzeléses áramtermelő, a Dunamenti Erőmű, valamint a Csepeli Áramtermelő még számolja a közel három hétig tartó, kedden véget ért gázválság következményeként fellépő költségeket és veszteségeket.
Az erőművek gázfelhasználását 2009. január 6-tól korlátozták 10 napon keresztül. A hatóság döntésére más ipari nagyfogyasztókkal együtt át kellett állniuk olajtüzelésre.
A részben a Magyar Villamos Művek tulajdonában lévő, a GdF Suez csoporthoz tartozó Dunamenti Erőmű előzetes számításai szerint napi 3-5 millió forint veszteség érte a társaságot a káros anyag nagyobb kibocsátása és a logisztikai költségek növekedése miatt – válaszolta Csiba Péter, az erőműtársaság vezérigazgatója.
A vezérigazgató elmondta azt is, hogy két típusú szerződésük van a vevőikkel. Az egyik esetben a vevő hozzájárul az alternatív tüzelőanyag felhasználásához, és viseli annak minden költségét. A másik típusú szerződésben a Dunamenti Erőműnek is van kockázata, mert ebben az esetben a vevő a lekötött kapacitást és az energia árát fizeti meg, nem a tüzelőanyag költségét. Az ilyen típusú szerződések miatt a Dunamenti Erőmű földgázfelhasználása napi 1,5-6 millió köbméter között van.
Az Atel csoporthoz tartozó Csepeli Áramtermelő Kft. vezérigazgatója, Briglovics Gábor az MTI kérdésére azt mondta, hogy az erőműtársaság átlagosan napi 1,5-1,7 millió köbméter földgázt használ fel. Első kategóriás ipari fogyasztóként szintén január 6-tól tíz napra korlátozták a gázfogyasztását, ebben az időszakban olajtüzelésre állította át az áramtermelést. Arra a felvetésre, hogy jelenleg az olaj olcsóbb a gáznál, ezért gazdaságosabb lehet az olajtüzelés, a vezérigazgató elmagyarázta, hogy a gázturbina-hajtóanyag a repülőgépek által használt kerozinhoz hasonló nagy tisztaságú olaj, aminek ára szintén igen magas.
A vezérigazgató megemlítette azt is, hogy a gázkorlátozás feloldása után is történt “gáz-megszakítás”, de ez már kereskedelmi előnyökért, a szállítóval történt kölcsönös megállapodás alapján. A Csepeli Áramtermelő nem tervez jogi lépéseket a gázválság miatt, és lényegében a vevőinek sem lehet követelése. Az erőműtársaság szerződései ugyanis azt tartalmazzák, hogy a tüzelőanyag költsége a vevőt terheli – jelezte a vezérigazgató.
Forrás: Metropol
Valamit nem értek!
Tele volt M. o. alatt az összes földalatti gáztároló.
Elegendőnek bizonyult hosszabb időre, még ugy is, hogy ha nem korlátozzák egy-két erőműnek a gázfelhasználást.
Most még is károkról beszélnek egyes körök?
Vagy talán a lakosságra akarnak megint valamit áthárítani?