Egy újfajta szélhámosság: az ál-párkapcsolat

Olvasónk küldte

Csepel.info

Újfajta szélhámosság: az ál-párkapcsolatIllusztráció

A címben szereplő jelenségről sajnos személyes tapasztalatból írhatok. Első olvasatra úgy tűnhet, a téma pusztán magánéleti jelentőségű. Bizonyos jelekből azonban megértettem, hogy az enyém feltehetően nem egyedi eset, s a színlelt párkapcsolat, mint szélhámosság az elkövetők jól körülhatárolható köréhez köthető. Térben pedig a dél-pesti régióhoz, Csepelhez, Soroksárhoz, Ferencvároshoz.

A harmincöt év körüli hölgy feltehetően nem egyedül gyakorolja a magányos, szeretetre vágyó férfiak megtévesztését, hasonló praktikákat folyat egy barátnője is, gyakran baráti társaságban.

A hölgy – vagy hölgyek – az életükről elmondott információkkal keverik a valóságot a valótlannal. Az én elkövetőm eladónak mondta magát, bizonyára ez részben igaz is, ám kifinomultsága, beszédstílusa alapján főiskolát végzett, értelmiségi lányra emlékeztet. Feltehetően középosztálybeli, jóindulatú, egyedülálló férfiak közelében jelennek meg, „vonzalmukat” különösen felkelti, ha kiszemelt „barátjuknak” saját lakása van, esetleg jobban öltözött. Elbeszélésükből kiderül, hogy sok traumán mentek keresztül, és bár keményen dolgoznak, dolgoztak külföldön is, nincs valódi egzisztenciájuk. A közeledést maguk kezdeményezik, a kiszemelt férfival először presszók, éttermek teraszán találkoznak. Figyelmesen hallgatják áldozatukat, lelkesedést mutatnak, azt a látszatot keltve, hogy a kezdődő kapcsolat boldog, harmonikus. A jóérzésű, magányos fiatalember hamarosan a vonzalom és az együttérzés keverékével kötődik állítólagos kedveséhez. Azonban bizonyára az ál-párkapcsolat csapdájáról beszélhetünk, amennyiben elmondhatóak róla az alábbi jellemzők, vagy közülük több:

  • A hölgy először egy társaság tagjaként jelenik meg, melyben lehet valaki, aki a kiszemelt áldozatot felületesen ismeri. A jelenlévők bíztatják a feleket az ismerkedésre.
  • A beszélgetések során lelkesen egyetértő, ám valójában passzív és zárkózott, az életére irányuló kérdésekre rövid válaszokat ad. Az általa elmondott információk egy része nagyon általános, igazságtartalmuk nehezen ellenőrizhető.
  • A randevúk során nehéz vele hosszabb ideig kettesben maradni, a találkára a „kedves” barátnője kíséretében érkezik, és nem egyszer „érte jön” valaki.
  • A hölgy a lelkes társalgó szerepéből időnkét kiesik, ilyenkor nem figyel, okostelefonja segítségével a facebookon társalog, tekintete közönyös, érzelemmentes.
  • Egy idő után biztos, hogy pénzt fog kérni kiszemelt „barátjától”, sokszor valós indokkal, „szigorúan csak kölcsön”. Elgondolkodtató, hogy ha folyamatosan dolgozik, miért vannak örökké likviditási gondjai. Máskor egy történetet talál ki. Ebben lehet valószínűtlen elem, ám olyan higgadtan, meggyőzően adja elő, hogy az addigra hozzá már érzelmileg kötődő áldozat elhiszi.
  • Megbízhatatlan: visszahívást ígér és elmulasztja, esetleg napokra eltűnik.
  • Előfordulhat, hogy két albérlet között családtagjaival együtt odaköltözik udvarlójához, amikor az összeköltözés még lenne nem időszerű. (Ebben az is szerepet játszhat, hogy előző lakhelyén nem fizette a lakbért.)
  • Kérés nélkül, önként nem öleli, simogatja meg a kedvesét.
  • Közönye, zárkózottsága indoklásául szenvedéseit, élete nehézségeit hozza fel, de ha nem kell udvarlójával foglalkoznia, nem tűnik különösebben gondterheltnek.
  • Önmagával kapcsolatban fontos információkat elhallgat, illetve ha rákérdeznek viselt dolgaira, pl. van-e más férfi az életében, nyugodtan, mosolyogva hazudik. Mindent ráhagy áldozatára, nyíltan sohasem mond ellent semmiben
  • A lakásban és az áldozat életében megjelenik a család (szülő, testvér), akik úgy bánnak vele, mint gyermekkel, be nem avatottal. Az áldozat lakásával kapcsolatos, vagy életét érintő ötletekkel, „tanácsokkal” állnak elő. (Mint például ingatlaneladás és vétel.)
  • A hölgy végül természetesen nem fizeti vissza tartozásait.

A fent felsoroltak mind megvoltak az én esetemben. Két mentségem van: szerelmes voltam, másrészt segíteni akartam a hölgy gyermekén, hogy a gyámhatóság a köztörvényes bűncselekményekkel vádolt apa helyett az anyának ítélje. Először tizenötezer forintot kért tőlem, mondván, hogy munkahelye pár napra kecskeméti üzletébe helyezi, ám a szállást nem fizeti. Később ötvenezer forintot kért soroksári albérletére, melynek megléte szükséges volt a gyámhatóság rá nézve kedvező döntéséhez. Nehéz szívvel, átvételi elismervényre odaadtam neki a kért összeget. Különös viselkedése és eltérő értékrendünk miatt elköltözése után nem sokkal szakítottam vele. Utóbb vettem észre, hogy a kapcsolatunk alatt egy Londonban élő fiatalemberrel váltott szerelmes üzeneteket. Megjött a telefonszámla: az édesanyja tizenegyezer forintért társalgott egy hetet Németországban dolgozó (?) lányával. S ami még rosszabb: Az átvételi elismervény eltűnt! Előzőleg az édesanya felajánlotta, hogy leánya rendet rak az íróasztalomon. Utánajártam: a „kedvesem”, állításával ellentétben sohasem dolgozott az egyik külső kerület sétáló utcájában! Legutóbb a Körúton láttam: egy gyorsétterem teraszán ült barátnőjével, és egy szakállas, szemüveges, tiszta arcú fiatalemberrel. Úgy vélem, a fiatalember lehet az utódom, s a mostani felállásban a barátnő a „kedves”, s az én volt kedvesem a „kibic”.

Személyleírás:

A történet főszereplője harmincöt év körüli, mintegy százhetven centi magas, izmos alkatú hölgy. Megviselt, de vonzó arcú, majdnem fekete, de már ősz hajszálakkal tarkított hullámos hajú. Barna szemű, képes különösen intelligensen, lelkesen nézni, ám ha nem figyel, tekintete gyakran tompává, üressé válik. Orra erőteljes. Öltözködése néha egyszerű, sportos, máskor elegáns, szereti a fekete blúzokat, a piros és a fehér színt, az egyrészes ruhákat. Valószínűleg antiszociális személyiség.

Barátnője kevéssel idősebb, pár centivel alacsonyabb, testesebb, csinos. Érdekes, jellegzetes arcú. Világosbarna félhosszú haja alul göndörödik, visszahajlik. Időnként szemüveget visel. Takarítónőnek mondja magát.

Csepel.info

5 hozzászólás “Egy újfajta szélhámosság: az ál-párkapcsolat” bejegyzésre

  1. bear33 szerint:

    Hat aki hülye azt nem tudom sajnálni.aki ennek bedől nagyon butának kell lenni…:D

  2. toti szerint:

    Ez a történet emlékeztet egy hölgy ismerősömére, csak ott a férfi volt az elkövető. Állítólag ott is a szerelem volt mentség.

  3. elhallgattatni szerint:

    Cigányok az elkövetők.

  4. hamar szerint:

    Állítólag ez már a tengeren túl, meghonosodott, egyedülálló gazdag palik vagyonát szerzik meg. Mérhetetlen szex vágyuk, igényük révén az infartusba kergetik a páciensüket. Időközben kezükben van a vagyonra szerzett korlátlan, teljes jog. Ez is egy maffia, a hölgyeményeket általában keletről importálják. Tehát már meg van az előre kiszemelt áldozat, indulhat a bevetés. Odaát, így is lehet gazdagodni. Csupán a “víg özvegyek” tábora nő, s a maffia gazdagodik.

  5. bonifác szerint:

    Ez a “csel” egyidős a városi kultúrával. Sajnos mindig voltak áldozatai: hol férfiak, hol nők.
    A cigányok előfordulhatnak, de nehéz a dolguk, nemigen bíznak bennük. A szerelemmel
    vigyázni kell. Itt még jobban.

Itt lehet hozzászólni !