Hírszerző.hu
Drágul a fővárosi tömegközlekedés, péntektől már csak a megemelt áron lehet megvenni a BKV minden jegytípusát, így a vonal-, átszálló-, metrószakasz- és a 10 darabos gyűjtőjegyet is.
A családi jegy, a turistajegy és a hetijegy már szintén csak a 2009-es áron vásárolható meg január 16-ától – tájékoztatott közleményében a BKV Zrt. csütörtökön.
Péntektől átlagosan 8,8 százalékkal nőnek a BKV tarifái, minden jegytípust az év végi tarifarendeletben meghatározott áron lehet majd megvenni. A vonaljegy például 20 forinttal drágább, így 290 forint lesz. A helyszínen váltott vonaljegy 400 forint, a metrószakaszjegy 240 forint, az átszállójegy 450 forintba kerül majd.
A 10 darabos gyűjtőjegyért péntektől már 2600 forintot kell majd fizetni, a napijegy 1500 forintra, a turistajegy 3700 forintra, a hetijegy 4400 forintra, a családi jegy 2100 forintra emelkedik. Az újonnan bevezetett, kedvezményes csoportos tanulójegy fejenként 300 forint lesz.
A BKV tájékoztatása szerint január 20-án pénztárzárásig kedvezményesen lehet még megváltani az éves bérleteket. A dolgozói éves Budapest-bérlet így 99 ezer forint helyett 94 ezer forintért, a tanuló és nyugdíjas éves Budapest-bérlet pedig 39 ezer 50 forint helyett 37 ezer forintért vásárolható meg eddig az időpontig.
Talán hasznos információ:
Levélben megkérdeztem, mit lehet tenni a megmaradt jegyekkel. Azt válaszolták, hogy fel lehet használni, nincs korlátozva az ideje.
Majd 100 ezer forintos éves felnőtt bérlet. Nem rossz, és a buszon az ember le sem tud ülni, mert vagy nincs elég ülőhely vagy mocskos a busz. Ez is a korrupt fővárosi vezetés miatt van. Demszkij és szadeszos banditája miatt. Mikor zavarják már el?
Kedves Tom!
Jó lett volna, ha meg sem lett volna választva, de hát ez van sajnos.
Nagyon benne van a székben a nagyfejűvel együtt.
Nagyon sok a jegy ára, ez tény. Érdemesebb kocsival menni. De azért – laposkúszásban – megkérdezem, a nyugdíjasok utazásainak ellentételezését hogyan kapja meg a BKV? Tudja-e valaki hány nyugdíjas utazik?
Mennyi a lógósok száma? Becslések szerint 30%, de nincs konkrét felmérés.
A BKV bevételeinek 47%-a a jegyekből jön Ez Prágában 25 %, Párizsban 52 %. A többit a fenntartó fizeti. Nálunk a fenntaró a Főváros. Ha a bevételeket a BKV növelni tudja, pl. mágneskártyás rendszerrel, mint Londonban, ez nem kerül sokba, és akkor lehet csökkenteni a jegyek árát.
Lehet azon is gondolkozni, hogy nem lenne-e olcsóbb az ingyenes közlekedés?
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
Nagyapó!
Akármennyivel is növelnék a bevételt, semennyivel sem csökkentenék a jegyek, bérletek árát. Kitalálnák, miért kell még emelni és emelnék.
Ez minden területen így van (az utolsó mondatod nagyon tetszik. Ez így van és innen tudni, hogy kommunista minden szolgáltató Magyarországon – FŐTÁV, ELMŰ, BKV, MÁV stb).
egyszer kéne ennek a beszédhibás,dadogós föpolgármester Demszkinek,és slepjének,megpróbálni a fejébe rágni,hogy legalább próbálják meg 1-2-3 hónapra a bérletek és a jegyek árát a felére csökkenteni. Fogadok, hogy a lógósoknak jelentős része, már csak lelkiismeretből,és szégyen érzetből is vennének legyet-bérletet és nemkéne azokból a diszpintyekből álló ellenőrökből pl a kisföldallatin alkalmazni fizetésért-egyenruháért annyi léhűtőt.
Nembeszélve a sok BKV s vezérekről,alvezérekről,felesleges akta-kukacokról stb,stb,ahol ésszel sokat meglehetne takaritani.
kis rigo, nagyon igazat szóltál.
A budapesti vonaljegyek ára 1991-2006:
http://mkdsz.hu/images/stories/n61/tenyek9.jpg