Összeomlik a megállapodás?
Népszava, Klubrádió, Csepel.info
Molnár Csaba, Szigetvári Viktor és Kunhalmi Ágnes. A múlt héten még úgy tűnt, megállapodott a DK, az Együtt–PM és az MSZP
Választási program helyett csak a választási osztozkodásra és hatalmi harcra jut idő a félig összeborult, félig egymást ekéző balliberális pártoknál. Biztosan nem írják ugyanis ma alá a koordinált fővárosi indulásról szóló ellenzéki megállapodást – állítja a mai Népszava. A fővárosi szocialisták több ponton átírták a megállapodást, növelték az osztozkodásban nekik járó pozíciók számát. Szanyi Tibor azt is kijelentette: nem szabad engedni, hogy olyanok legyenek közös jelöltek, akik korábban az MSZP politikusai voltak. Horváth Gyula, a csepeli jelöltjük is ilyen.
Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke közölte, a héten kerületi szinten is egyeztetni kell mindhárom pártnak a pénteken a szocialisták fővárosi küldöttértekezlete által elfogadott egyezségről. Pedig az Együtt-PM máig adott ultimátumot az eredeti tartalmú megállapodás aláírására, miután kiderült: a pártra nézve hátrányosan átírt dokumentumra mondtak igent a szocialisták.
A hét folyamán kerületi szinten is meg kell állapodni a koordinált indulás részleteiről, de csak akkor, ha mindhárom fél – az MSZP, a DK és az Együtt-PM is – elfogadja azt, reagált lapunknak Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke azokra a sajtóhírekre, amelyek szerint az MSZP fővárosi küldöttgyűlése pénteken az eredetitől eltérő tartalmú ellenzéki megállapodás-tervezetet fogadott el. Kunhalmi épp ezért azt valószínűsítette, ma nem írják alá az egyezséget.
Az Index arról írt, hogy a fővárosi szocialisták több ponton átírták a megállapodást: a XIII. kerületben például 9-3-3 arányban (MSZP, DK, Együtt) egyeztek meg az önkormányzati egyéni képviselői körzetek elosztásában, de pénteken a szocialisták 11-2-2-es arányra mondtak igent. A hírportál szerint az MSZP Óbudán egy, Zuglóban pedig további négy önkormányzati képviselői körzetet vett vissza a másik két baloldali párttól. Ferencvárosban pedig az volt a probléma, hogy a szövetségesek azt kérték a szocialistáktól, hogy ne Pál Tibort indítsák listavezetőként a kerületben, ám a helyi MSZP mégis így tett.
Kunhalmi szerint a szocialisták már a múlt hétfői keretmegállapodás után jelezték a DK-nak és az Együtt-PM-nek, hogy még egyeztetni fognak arról az MSZP kerületi szervezeteivel (Az MSZP alapszabálya szerint az egyéni képviselőkről és a polgármester-jelöltekről a kerületek döntenek). Az MSZP budapesti elnöke kijelentette, fővárosi szinten már nem változtatnak, vagyis mindent helyben kell megoldani, és szerinte nem mondhatja meg egyik fél sem, hogy helyi körzetben ki a legjobb jelölt.
Ennek ellenére az Együtt-PM társelnöke szombaton úgy nyilatkozott az ATV-nek: “létrejött Budapesten a lehető legjobb megoldás, ami úgy ad esélyt a 2010-esnél jobb szereplésre a baloldalnak, hogy elkerüli a tavaszi összefogás hibáit. Ezt most kicsinyes kerületi érdekek miatt egyoldalúan felrúgja az MSZP. Ha tartják magukat ehhez, az Együtt-PM önállóan indul és befejezettnek tekinti az egyezkedést a szocialistákkal”. Szigetvári Viktor “ultimátumot” is adott: ha ma a három baloldal párt nem az eredeti megállapodást írja alá, akkor az Együtt-PM a megkötött megállapodást semmisnek tekinti, és önállóan indul az őszi önkormányzati választásokon a fővárosban.
Egy név nélkül nyilatkozó Együtt-PM-es forrásunk szintén biztos benne, hogy ma nem születik megállapodás. Úgy vélte, eddig is rengeteg ponton engedtek az MSZP-nek, és nem akarnak tovább hátrálni, legfeljesbb kisebb módosításokba mennének bele. Már a tárgyalások kezdetén nehézséget okozott, hogy a szocialisták kerületi, míg az Együtt-PM és a DK fővárosi szinten akart megegyezni. Forrásunk szerint azonban fontos a megállapodás, hiszen közös főpolgármester-jelölt nélkül Tarlós István nem váltható le. A DK részéről egyelőre nem nyilatkoztak az ügyben, lapzártánkig nem sikerült elérnünk Molnár Csabát, a párt alelnökét.
Pedig nehéz út vezetett a mára megkérdőjelezett megállapodásig. Az MSZP 2010-es főpolgármester-jelöltje, a fővárosi közgyűlés szocialista frakcióvezetője, Horváth Csaba már tavaly hivatalos főpolgármester-jelöltté vált, annak ellenére, hogy a DK és az Együtt-PM nem támogatta. Miután a három párt mégis megegyezett arról, hogy az Együtt-PM színeiben induló Falus Ferenc volt tisztifőorvos mögé sorakoznak fel, úgy tűnt a nehézségek elhárultak. Ám Óbudán, Kőbányán, illetve az V. kerületben egyáltalán nem akarták elfogadni a csomag rájuk vonatkozó részét a kerületi szocialisták.
Nem véletlen, hogy információink szerint többek között éppen azok nem szavazták meg a múlt pénteki budapesti küldöttértekezleten a keretmegállapodást, akik most kerületi szinteken szívesen felülvizsgálnák azt.
Csepel: kesze-kusza viszonyok
Horváth Gyula, a balliberális pártok csepeli polgármester-jelöltje éppen olyan, akit Szanyi nagyon nem szeretne ebben a pozícióban látni. Horváthot Szenteczky János rúgta ki az MSZP-ből, miután információink szerint egy súlyos pénzügyi vitába keveredtek, illetve Horváth már akkor maga akart elindulni a polgármesterségért. Horváth önjelöltségét Szenteczky János és a Tóth Mihály által fémjelzett korábbi pártvezetés a háta közepére sem kívánta, inkább megszabadultak tőle. Horváth Gyula ezt azzal hálálta meg, hogy a DK toborzásakor minden létező MSZP-s kapcsolatrendszerét bevetette azért, hogy elfogyjon Szenteczky alól a még megmaradt párttagság.
A Csepel.info úgy tudja, hogy Horváth MSZP-bontó munkája kimondottan sikeresnek bizonyult. A csepeli DK ma gyakorlatilag a nem Szenteczky párti MSZP-ből áll, és számos olyan jelöltet is tud felállítani, akik korábban az MSZP képviselői voltak. A DK munkáját segíti Kál Károly korábbi titkosszolga, MSZP-s képviselő, SZDSZ-es képviselő és “pártfüggetlen” civil vezető is. Ő 2006-2010 között SZDSZ-es képviselőként és pártelnökként azt sem tartotta etikátlannak, hogy a cégei több mint 200 millió forintot kaptak különböző önkormányzati megbízásokért.
Bár Horváth Gyula és Szenteczky János egymás iránti ellenszenve kölcsönös, van, amiben szövetségesek. Ez pedig az Együtt-PM-mel szembeni előítéleteik. A szocialisták a tavaszi választásokon csak “nyomiknak” hívták az Együtt-PM aktivistáit, akiknek a jelöltjét, Szabó Szabolcsot is lenézték. Volt is rá okuk: Szabó semmit nem csinált addig a csepeli közéletben, a választásokon sem vett részt, 2012-ig nem is politizált. A 2014-es választás napján derült ki, hogy ő maga is csak választható Csepelen: mivel akkor is Gyulán volt bejelentve, még magára sem szavazhatott (jelenleg külön lakhatási támogatást vesz fel). Hasonló a helyzet a csepeli Hudák Jánossal, aki viszont 2010-ben, LMP-s országgyűlési jelöltként még rendszeresen korruptnak nevezte az MSZP helyi szervezetét. Ő most kénytelen azzal szembesülni, hogy Szenteczky János és Horváth Gyula csapataival abben a bandában segíti másodhegedűsként azokat, akiket négy éve még korrupt gazembereknek tartott.
Bonyolult kompromisszumok
A hétfői megállapodás által rögzített “koordinált indulás” jogilag nem, de politikailag közös polgármesterjelöltek indítását jelenti 16 kerületben.
A Demokratikus Koalíció a VII., a X., a XV., a XVII. és a XXI., az Együtt-PM a III., az V., a VI., a IX. és a XIV., míg az MSZP a IV., a XI., a XIII., a XVIII., a XIX. és a XX. kerületben indít polgármesterjelöltet a másik két párt támogatásával.
A fővárosi közgyűlést 23 kerületi polgármester és 9 kompenzációs listáról bekerült képviselő alkotja majd, a közgyűlés tagjaira tehát közvetlenül nem szavazhatunk majd az október 12-i önkormányzati választáson. A kerületi képviselő-testületek tagjai viszont továbbra is lehet majd voksolni.
A három baloldali párt itt, vagyis az egyéni önkormányzati képviselői helyek szétosztásában kényszerült a legbonyolultabb kompromisszumokra. Ezekkel kapcsolatban kerületi és fővárosi szinten állapították meg az arányszámokat.
A főpolgármester-jelölt személyéről viszont már úgy tűnik, hogy nincs vita: hivatalosan az Együtt-PM színeiben indul Tarlós István jelenlegi városvezető ellen Falus Ferenc, korábbi országos tisztifőorvos (az MSZP és a DK nem indít ellene jelöltet).
Forrás: Népszava, Klubrádió, Csepel.info
Szanyikám!
Onnan már könnyű okosnak lenni! 😛 😀
Folyik a maffiabaloldal marakodása. Hazudoznak, becsapják egymást. Nem Budapest jövője a fontos, hanem a hatalom. Fontos a pozíció, hogy folytathassák a közpénzek lenyúlását.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét,lop.
Szemétláda!
Szóval Budapest érdekében,fontos lenne megverni a fideszt, de az ellnzék nem ezzel törődik.
Vagy nem így értetted?
grün nem kell bántani szanyit ő onnan nézi pártja pszlását foszlását
Ezt tudják kínálni Budapestnek: marakodást a koncon, a koncért. Közben meg lemennek kutyába. De legalább önmagukat adják 😀
Példát vesznek a Főbuziról, aki mindennek a mindentudója. Hajrá….
Ja ée Chipolla mindíg a közönségnek játszik, a valóság nem érdekli.
Az illetékes saját neveinek (csak kettővel!) feltüntetésével bejelentkezett. (8:01)
Pedig már kezdtem örülni, mert azt írta, hogy “elkerül.”
Már ne haragudjatok, de ez a sok ostoba barom azt hiszi, hogy ha valaki el tudja mondani a
liberális (bal) hiszekegyet, az már felkent, zseniális főpolgármester- jelölt, aki egy
valódi szakembert le tud pipálni. Ilyen tapasztalattal, szaktudással az összes többi jelölt
együtt sem rendelkezik.Csak nyáluk folyik- a hatalomért. Szanyi ügyesen elkerülte a
cuci csapdát- milliókért szittyózhat Brüsszelben- büntetlenül. És tesz helyi tahókra.
bonifác szanyinak van öt éve hova tagozodjon keresse helyét dem. beloldalon hamég lesz
“Felmondta a tervezett fővárosi megállapodást az Együtt-PM, miután az MSZP nem fogadta el azt abban a formában, amiről eredetileg megegyeztek. A pártszövetség önállóan indul Budapesten, de kerületi szintű megállapodásokat önállóan azért kötnek majd.”
.
Legalább nem kell keresniük a bukásért a felelősöket! 😛 😀
.
http://mandiner.hu/cikk/20140812_onalloan_indul_budapesten_az_egyutt_pm
grün miért 2010-érz 2014 -ért ki volt a felelös aválasztó naneeeee