Amulettek, órák és különleges gépek a Nagy Imre ÁMK-ban

Csepel.hu Amulettek, órák és különleges gépek a Nagy Imre ÁMK-ban

Gyerekmesék hőseit, állatok, fák, mezők és különleges gépek képeit láthatta július 4-én az a szülő és osztálytárs, aki a Nagy Imre ÁMK Galériájában az ötnapos táborzárási ünnepségen vett részt.

Körömi Gábor intézményvezető-helyettes köszöntötte a megjelenteket, majd megosztotta velünk az öt nap történéseit. „Ahol most vagyunk az a Nagy Imre ÁMK, és a Nagy Imre Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola nyári művészeti táborának záróeseménye. Azért mondom ezt, mert egyszerre kiállítás megnyitó és egyszerre zárás is, valamint színházi jelenetek, tábori beszámolók előadásai zajlanak majd. Bemutatom Illyésné Pentz Katalin tanító nénit, és Illyés Gábor tanár urat az egyik csoport vezetőit. Kati néni a színjátszással kapcsolatban fog majd hozzátok szólni, míg Gábor bácsi – akinek most átadom a szót -, a csoport munkájáról beszél.”

„Mi a Kék Iskolának vagyunk a pedagógusai, de az ÁMK-ban dolgozunk mindketten. Én képzőművészeti tanszakot, míg a Kati néni színjátszási tanszakot tanít és úgy gondoltuk, hogy jó párosítás lesz, és egy jó programot tudunk készíteni a gyerekeknek. Először vagyunk most itt és álmélkodtunk, hogy a másik csoport miket csinált. Tanultunk tőlük, hogy szokott ez működni. Az tudtuk, hogy egész kicsi iskolások és óvodások és nagyobbak is lesznek. Ezeket a korcsoportokat kellett megfelelően összehangolnunk. A mi csoportunk az idővel kapcsolatosan dolgozott. Játszottunk, drámákat és foglakozásokat vezettünk Kati nénivel. Olyan kézműves foglakozásokat mutattunk be, amik az évvel, az évszakokkal, az órákkal, a perccel, és a nappal kapcsolatosak.  Itt a négy sarokban a négy évszakkal kapcsolatos installációkat láthatnak, amikhez fejdíszt, óraszámlapokat és szerkezeteket és napórát és készítettünk. A gyerekek celofánon, megcsinálták az öregedés folyamatát, ami szintén az időhöz kapcsolódik.

A Galériában a másik csoport mutatkozott be, melyet Szerémi Lotti Gabriella és Kállai Ibolya vezetett. Az öt napról Lotti nénit hallhatták, a gyerekek és a szülők. „Nagyon készültünk erre a tábori bemutatóra és az Ibolya nénivel közösen sokféle képzőművészeti technikát próbáltunk bemutatni a gyerekeknek, azzal a mesével kapcsolatosan, aminek a címe, Mesék a Tejúton túlról.  Készítettünk homokképeket, grafikákat, színes rajzokat, ékszereket, papírmasékat, képzeletbeli gyümölcsöket és szobrokat. Róluk azt kell tudni, hogy ezek szörnyecskék, és így próbáltuk a félelmeinket kialkotni magunkból. Különleges járműveket és varázslókat rajzoltuk, valamint madarak készültek homokból”.

A színházteremben már az említett mese bemutatójára is sor került.  Kati néni  a gyerekek segítségével pedig olyan játékokat adott elő, amelyeket az öt napban tanultak.”Kicsit meg vannak illetődve a gyerekek, mert ennyi ember előtt még nem játszottak.  Mi nem készítettünk előadást, hanem úgy gondoltuk, hogy azokból a játékokból, amiket a héten játszottunk, bemutatunk egyet-egyet. Az idővel foglalkozunk, melyhez hozzá tartoznak az évszakok, évek, napok, órák, percek. Az ember élete is az időben zajlik. Láthatjátok az évszakok táncát, majd pedig egy napját mutatjuk be, egy macska családnak, egy ősember csoportnak, és egy kőműves családnak. Készítettünk egy hatalmas óraszerkezetet, amit most felhúzok és ti kipróbálhatjátok annak a működését.”

Jót mulattak a gyerekek és a szülők az óra hangjain, és az előadás végén mindenki elindult megkeresni élete egyik főművét, hiszen azokat haza is lehetett vinni. Előtte még négy kis színésszel – Fehér Patrik, Sztojka Gyöngyike Krisztina, Szabó Luca, Szabó Emma –, leültem egy nagyon is komoly beszélgetésre. Arra kértem őket, hogy osszák meg élményeiket a Csepel.hu olvasóival.

  • Hogy kerültetek ebbe a táborba?

Fehér Patrik: „Tavaly is voltam csak más tanárokkal. A tábor nagyon humoros és vicces volt. Jó volt a közösség, így nem unatkoztunk. Szabó Luca, a család „szóvivője”: „A Kék Általános Iskolába járunk, ahol a Kati néni és a Gábor bácsi is tanít. Édesanyám levelezésben volt Kati nénivel és ő írta, hogy van ez a dráma tábor és mivel én is járok drámára, ezért jelentkeztünk ide.” Sztojka Gyöngyike Krisztina (egy kis édesanyai segítséggel): „A táborokról megnéztük a régi filmeket és nagyon megtetszett az, ahogy Kati néni és Gábor bácsi vezette a foglalkozásokat.”

  • Mit csináltatok az öt nap alatt?

Patrik: „Rajzoltunk egy kihajthatós könyvet, meg készítettünk egy órát, amibe elememet is lehet rakni és akkor mutatja az időt. Mi csak a számlapot csináltuk és a mutatókat raktunk rá.” Luca: és Emma: „Agyagoztunk, és napórát csináltunk. Készítettünk olyan képeket is- egy idős embert, egy fiatalt és végül egy kisbabát –, amikkel visszamentünk az időben.”

  • Jók voltatok az öt nap alatt? Szót fogadtatok a tanároknak?

Patrik: „Néha egy picit rosszalkodtam, mert egy – két rajzot viccesebbre színeztem ki, amiért nem szidtak meg.”

  • Mivel a jelenlévő lányok elmondása szerint mindegyikük jó volt, ezért nem maradt más hátra, mint hogy feltegyem záró kérdésemet: Hova mentek még nyaralni?

Patrik: „Úszótáborba és a Balatonra megyek.” Szabó Luca és Emma: „Úszótáborba, kastélylátogatásra, Mátraházára, a Csepeli Strandra, és Siófokra megyünk a szüleinkkel. Sztojka Gyöngyike Krisztina: „Uszodalátogatás és Balaton lesz a további program.”

A beszélgetés végére a négy kis színész is összeszedte a kiváló műveit, hogy majd otthon a szülőknek és a nagyiknak, valamint a barátoknak is eldicsekedhessenek az öt nap termésével, és „szakmai” tapasztalatival.

Forrás: Csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !