Németh Szilárd: a cél a fogyasztók érdekeinek képviselete

Csepel.hu

Németh Szilárd: a cél a fogyasztók érdekeinek képviselete

A rezsicsökkentéssel összefüggő törvénymódosítás általános vitájával ért véget az Országgyűlés pénteki ülése, amellyel egyúttal véget ért a parlament rendkívüli nyári ülésszaka is. 

A fogyasztók érdekeinek képviseletét, megvédésüket a szolgáltatók túlkapásaitól nevezte a törvényjavaslat céljának a fideszes Németh Szilárd.


A kormánypárti politikus felidézte a rezsicsökkentéssel összefüggő eddigi intézkedéseket, jelezve, hogy negyedével kevesebb lett a háztartási energia ára és az átlagcsalád évi 250 ezer forintot spórol meg. A kedvező következmények között említette a kiskereskedelmi forgalom megélénkülését, továbbá azt, hogy csökkentek a szolgáltatók kintlévőségei. Emellett gyakorlatilag megállt az infláció, és egyszerűsödtek a számlák is – jegyezte meg.

Németh Szilárd jelezte: az elmúlt másfél év tapasztalatai alapján kezdeményezett módosításokat. Ezek között szerepel, hogy minden közszolgáltatónak önálló honlapot kell üzemeltetnie, amelyen közérthetően fel kell tüntetnie a legfontosabb információkat, például díjszámításai módszereket, általános szerződési feltételeket, ügyfélszolgálati elérhetőségeket, panaszkezelési fórumokat.
A javaslat értelmében új területekkel bővülne a rezsipontok tevékenysége, a távhőszámla fizetési határidejét pedig 8 napról 15-re emelnék. Ha a számlázást kiszervezi a közszolgáltató, a kiküldött borítékon a közszolgáltató nevét is fel kellene tüntetni, és a javaslat a követeléskezelés menetére vonatkozó módosításokat is tartalmaz – ismertette az előterjesztő.

A felszólalás teljes szövegét az alábbiakban változtatás nélkül adjuk közre:

Tisztelt Elnök úr! Tisztelt Országgyűlés!

Az általam jegyzett, a Ház asztalán fekvő T/466. számú törvény-javaslat, az egyes közszolgáltatási tárgyú törvények módosításáról, gyakorlatilag a rezsicsökkentésekről és a fogyasztóvédelemről szóló, azokkal kapcsolatos jogszabályok kibővítése, pontosítása.

A rezsicsökkentés eredetileg egy rendkívüli szociális intézkedésnek indult másfél évvel ezelőtt. Ugyanis a magyar családok fizették a legmagasabb rezsit Európában. Köszönhető volt ez annak, hogy a Gyurcsány-koalíció nyolc éves regnálása idején az álbaloldal 15-ször adott lehetőséget az általuk privatizált, külföldi kézbe átjátszott szolgáltatóknak a háztartási gáz és villany árának emelésére. Tették ezt úgy, hogy közben a földgáz és az áram világpiaci ára folyamatosan csökkent. Azonban az elvtársak a szolgáltatókkal összejátszva, a magyar családokon hajtották be a szabadpiacon elveszített extraprofitot. Sajnos, jól emlékszünk arra, hogy 2002 és 2010 között az áram ára kétszeresére, míg a gázé háromszorosára nőtt. Mindeközben lassan hazudták, hogy mindenkit átvágjanak: „Nem lesz gázáremelés.”

Nos, tisztelt Képviselőtársaim, ennek az embertelen és népnyúzó rezsipolitikának vetettünk véget akkor, amikor bejelentettük az első rezsicsökkentést. Azóta, a magyar emberek támogatásának köszönhetően már a harmadik árcsökkentő intézkedés is életbe lépett, s idén is folytatjuk a rezsicsökkentést. A magyar választópolgárok két és félmillió aláírással, a félmilliós békemenetekkel és az áprilisi, májusi választásokon a kormány és a Fidesz-KDNP frakció 2/3-os felhatalmazásával tettek hitet a rezsicsökkentés politikája mellett. Így 2014-ben április 1-jétől, a Fidesz ígéretének megfelelően, 6,5 %-kal tovább mérséklődött a gáz ára, szeptember 1-jétől pedig 5,7 %-kal csökken a villany, majd október 1-jétől 3,3 %-kal a távfűtés ára. Ma már egy negyedével fizetünk kevesebbet a háztartási energiáért, így egy átlagos magyar családnál évente akár kétszázötvenezer forinttal is több pénz marad a családi kasszában. És akkor még nem beszéltünk az ivóvíz, a csatorna, a szennyvízszippantás, a palackos és tartályos PB gáz, a hulladékszállítás és a kéményseprés lakossági díjainak 10%-os csökkentéséről.

Egyértelműen kijelenthetjük, a rezsicsökkentéssel megvalósult az az elképzelésünk, hogy a magyar családok nagyobb biztonságban, kiszámíthatóbb körülmények között, jobb szociális helyzetben éljék a mindennapjaikat.

Tisztelt Országgyűlés!

A rezsicsökkentésnek azonban számos egyéb kedvező következményét is megtapasztaltuk.

Meg kell említeni, hogy a harmadik rezsicsökkentés következtében több, mint 300 milliárd forint marad a magyar emberéknél, amit a hazai gazdaságba forgatnak vissza. Ezt a pénzt eddig a külföldi tulajdonú szolgáltatók egyszerűen kitalicskázták az országból. A rezsicsökkentés nagyon jótékony hatással volt a kiskereskedelmi forgalom növekedésére, hiszen több szabadon elkölthető pénz maradt a magyar családoknál.

Másrészt – bármennyire is ellentmondásosnak vélhetjük – jól jártak a szolgáltatók is. Hiszen sokan a megspórolt pénzüket, a Gyurcsány érában felhalmozott rezsiadósságuk csökkentésére, visszafizetésére használták fel, s így milliárdokkal lett kisebb a szolgáltatók kintlévősége.

Az olcsóbb energia, a csökkenő rezsiköltségek történelmi mélypontra nyomták le az inflációt, hiszen utoljára a hatvanas évek fordult elő, hogy gyakorlatilag megállt a pénzromlás. Ennek következtében viszont jóval többet ér a magyarok fizetése, nyugdíja, azaz, jelentősen nőtt ezek reálértéke.

Tisztelt Képviselőtársaim!

A rezsicsökkentés rendkívül kedvező hatással volt a fogyasztóvédelemre is. A magyar fogyasztók látták, hogy nem babra megy a játék, nagyon komoly, számukra előnyös pénzügyi következményei vannak a rezsicsökkentésnek. Most fordult velük először, hogy a Kormány és Parlament többségének döntési következtében nem emelkedtek, hanem csökkentek a megélhetési költségeik. Azt tapasztalták, hogy a Fidesz nem veri át őket a „nem lesz gázáremelés, de a választás után mégis” szintű hazugsággal. Bizalmukat kifejezve, így olyan, évtizedek óta megoldatlan problémáikat is felszínre hoztak, olyan panaszaikat, problémáikat, javaslataikat is eljuttatták az általam vezetett bizottsághoz, amelyek a fogyasztóvédelem területét érintik.

Így került sor számos, a magyar fogyasztók érdekeit védő, a szolgáltatók erőfölényét csökkentő intézkedésre. Itt van például a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság hatáskörének jelentős bővítése, amelynek köszönhetően ma már a villamos energia, földgáz, távhő, víziközmű-szolgáltatás, hulladékgazdálkodási és a kéményseprő-ipari közszolgáltatás területén tapasztalt jogszabályszegések vizsgálatára is van lehetőségük.

De ilyen, az új szociális közmű törvény is, amelynek köszönhetően jelentősen változott az alapvető közszolgáltatások korlátozásának lehetősége. Többek között a lakótelepeken akár egy fogyatékkal élő fogyasztó esetén is tilos a közszolgáltatás korlátozása a közös használatú helyiségekben, a minimális ellátást biztosítani kell.

A szolgáltatókkal együttműködve, de a magyar fogyasztók érdekeit, kéréseit szem előtt tartva megalkottuk az egységes közszolgáltatói számlaképet is. Ennek köszönhetően az állampolgárok ma már szín szerint tudják megkülönböztetni a számláikat. De a számla leegyszerűsítésének köszönhetően, rendkívül könnyen át tudják tekinteni és értelmezni az abban foglaltak, ráadásul az egységesítésnek köszönhetően, az ország bármely területén. A gyengén látó vagy vak fogyasztók számára pedig, kérésük alapján akadálymentes számlaképet kötelesek felár nélkül biztosítani a közszolgáltatók.

Létrehoztuk az ún. rezsipontokat is az ország 19 megyéjében és a fővárosban egyaránt. Ezek rendkívül nagy népszerűségnek örvendenek, nagyon sok panaszosnak tudtak eddig segíteni a kormányhivatalokban működő rezsipontok munkatársai.

Jelentősen emeltük az NFH által a súlyos jogsértések esetén kiszabható bírsághatárt is, 100 millióról 500 millió forintra. És ezzel együtt bevezettük a szolgáltató által a fogyasztónak fizetendő tízezer forintos kötbért is. Erre akkor kerül sor, ha nem hajtják végre a rezsicsökkentést, vagy nem tájékoztatják megfelelően ennek tényéről és nagyságrendjéről a fogyasztókat.

Engedjék meg, hogy a teljesség igénye nélkül még néhány intézkedést felsoroljak:

a fogyasztóvédelmi referens intézményének bevezetése,

a mérőórák leolvasásának gyakoribbá tétele,

a leolvasás időpontja fogyasztó általi módosításának lehetősége,

és a telefonos ügyfélszolgálatokra vonatkozó, ún. ötperces szabályozás.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim!

Az előttünk fekvő T/466. számú törvényjavaslat is ezen az úton halad tovább. Célja a magyar fogyasztók érdekeinek képviselete, a fogyasztók megvédése az erőfölényben lévő szolgáltatók túlkapásaitól, nemtörődömségétől, s nem utolsó sorban hozzá szeretne járulni, hogy a közszolgáltatások piacán is kialakulhasson, erősödhessen a tudatos fogyasztói magatartás.

Szeretném felhívni a figyelmüket, hogy ezért a jogszabályi változtatást az elmúlt másfél évben összegyűjtött tapasztalatok, a többezer állampolgári megkeresés alapján, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szakmai kontrollja mellett javaslom az Országgyűlésnek. Ezúton köszönöm meg az állampolgárok és az említett szakmai szervezetek aktív együttműködését és segítségét!

Tisztelt Országgyűlés!

Most nézzünk néhány konkrét változtatást:

Ezentúl minden közszolgáltatónak saját, önálló honlapot kell üzemeltetnie. Számos esetben a fogyasztónak fogalma sincs, hogy mennyibe kerül egy hulladékedény ürítés, mikor jön a kéményseprő és mennyit kell neki fizetni, vagy éppen mennyi egy köbméter ivóvíz. Ez mostantól megszűnik, ugyanis kötelező tartalommal kell megtölteni a honlapot. Városonként, a helyi önkormányzati rendeleteknek megfelelően közérthetően és egyértelműen fel kell, hogy tüntessék a legfontosabb információkat. Így például az alkalmazott díjak és azok kiszámításának módszerét, üzletszabályzatot, az általános szerződési feltételeket (ÁFSZ), ügyfélszolgálat elérhetőségét és nyitvatartási idejét, panaszkezelési fórumokat és lehetőségeket, a vonatkozó jogszabályokat és egyéb alapvető adatok. Az intézkedésnek köszönhetően minden állampolgár gyorsan és könnyedén tájékozódhat az őt érintő közszolgáltatók legfőbb adatairól.

Fogyasztóvédelmi referensekkel kapcsolatos pontosítás lényege, hogy a vállalkozás olyan referenst köteles foglalkoztatni, akinek szakirányú végzettsége leginkább igazodik a vállalkozás tevékenységi köréhez. Más szakmai tudásra van szükség a kiskereskedelemi, a közszolgáltatási vagy az infokommunikációs területen.

A már említett rezsipontok hatáskörét állampolgári igények alapján kibővítjük minden rezsicsökkentésben érintett területre. Így a villamos energia, a földgáz, a távhő, az ivóvíz, a csatorna, a hulladékszállítás, szennyvízszippantás, a kéményseprés, a palackos és vezetékes PB-gáz szolgáltatásra is.

A távhőszolgáltatásnál az eddigi 8 napos fizetési határidőt felemeljük 15 napra. Tehát a távhőszolgáltatónak biztosítania kell, hogy a számlalevél készhez vételétől számítva a fogyasztónak 15 napja legyen a számla kiegyenlítésére. Erre azért volt szükség, mert számos esetben a számlalevél csak 1-2 nappal a fizetési határidő előtt érkezik meg. Van, aki nem tud azonnal pénzt keríteni, de ha a fizetési határidő napjáig be is fizeti, akkor is több nap, míg a szolgáltató a pénzt megkapja. A szolgáltató pedig a fizetési határidőn túlra késedelmi díjat, SMS vagy felszólító levél költséget számít fel. Rajtuk szeretnénk segíteni.

A közszolgáltató által küldött leveleken kötelezően fel kell tüntetni a közszolgáltatót is feladóként, amennyiben a küldemények kézbesítését kiszervezett formában végzi. Ezen szabály azon esetekre vonatkozik, amikor a villamos energia- vagy földgázszolgáltató a levelek kézbesítéséhez közvetítő vállalkozást is bevon. Számos esetben a fogyasztó nincs tisztában azzal, hogy egy ismeretlen nevű bt. vagy kft. által küldött levél a közszolgáltatói csekket és számlát rejti. Így azt figyelmetlenségből félre teszi, vagy akár reklámnak nézve, kidobja. Mindenképpen túllépi a befizetési határidőt, amit a szolgáltató az előbb említett módon komoly pénzzel szankcionál.

Kiterjesztjük a fogyasztóvédelmi hatóság hatáskörét a víziközmű-szolgáltatás, az ivóvíz és a csatorna illetve a kéményseprés területén. A jövőben az üzletszabályzatban foglaltak betartását is vizsgálhatják, s amennyiben jogsértést tapasztalnak, ők járhatnak majd el. A hatáskörbővítés leginkább a számlázásra, a számlák tartalmi vizsgálatára, az elszámolásra, a díjfizetésre, a mérésre, illetve a szolgáltatás korlátozására vagy megszüntetésére vonatkozik.

További változás, hogy az esetleg megszűnt közszolgáltató köteles tájékoztatni az őt követő közszolgáltatót az általa alkalmazott díjakról, amiből megállapítható lesz a rezsicsökkentés mértéke is. Bizonyos esetekben ennek vagy magának a szolgáltatásnak a hiányában nem alkalmazták a rezsicsökkentést. Most azonban erre már nem lehet hivatkozni, a díjakat mindenképpen csökkenteni kell.

A követeléskezelésben bekövetkező változások igazi fogyasztóbarát intézkedések. Ezentúl engedményezéssel a fogyasztó tartozása kizárólag egy év eltelte után adható át a „behajtó” cégnek. De a közszolgáltatóra és a követeléskezelőre vonatkozó követeléskezelési feltételeket is szigorítjuk a fogyasztók védelmében. Többek között a közszolgáltató kötelest tájékoztatni a fogyasztót és a követeléskezelő vállalkozást a követeléskezelés indokáról és az azzal kapcsolatos információkról. A követeléskezelésben érintett felek kötelesek egymással együttműködni. Sőt, abban az esetben, ha panaszt tesz a fogyasztó a követeléskezeléssel kapcsolatban, akkor a panasz kivizsgálásáig nem tehet további lépéseket tenni az összeg behajtása érdekében.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim!

Láthatják, hogy a törvényjavaslat jó célokat szolgál, a benne foglaltak a magyar fogyasztók érdekében, az ő javaslataik, tapasztalatuk alapján lettek megfogalmazva. Ma itt a Parlamentben lezajlik az ezzel kapcsolatos általános vita, de nem zárul le a jobbító szándékú módosítások, kiegészítések lehetősége. Arra kérem Képviselőtársaimat, és az érintetteket, a fogyasztóvédelmi egyesületeket, a közszolgáltatókat, az érdekvédelmi és szakmai szervezeteket, és természetesen a magyar fogyasztókat, az állampolgárokat, hogy vegyenek részt a törvénytervezet társadalmi vitájában, s az elkövetkező két hónap során juttassák el hozzám észrevételeiket. A törvény elfogadásra csak ezután, az őszi ülésszakunkon, szeptemberben kerül sor.

Köszönöm, hogy meghallgattak, köszönöm, hogy támogatják a magyar fogyasztókat!

Forrás: Csepel.hu

3 hozzászólás “Németh Szilárd: a cél a fogyasztók érdekeinek képviselete” bejegyzésre

  1. Bamba szerint:

    Már megint! Nyomul és hazudik. Dagadt disznó!

  2. Bugi szerint:

    Ezzel csak magadat égeted.

  3. Bamba szerint:

    Te hülye vagy bugyi!
    Nem én hazudozok, hanem a röfi. Mégsem szégyenkezik, kevélyen járkál, mint egy hiú páva. Annyira utálják már mások is, hogy megint veszíteni fogtok a dagadék miatt.

Itt lehet hozzászólni !