Telefonálás az autóban: kinyomott hívás is bírságot ér

Több halálos áldozatot szed az SMS, mint az alkohol

Ügyvédvilág, Csepel.info

Telefonálás vezetés közben

“A magyar jogalkotó trükkösen fogalmazott azzal, hogy menet közben megtiltja a kézben tartott mobiltelefon használatát. Tehát tilos SMS-ezni, e-mailezni, telefonálni, Facebook-olni miközben autót vezetünk. Egyet lehet, kihangosító segítségével telefonálni.”

A körmét festette egy autót vezető nő a Weiss Manfréd úton, éppen ott, ahol történt már halálos gázolás – írta lapunknak egyik olvasónk a hétvégén. Azonban nem csak ez okozhat súlyos balesetet, hanem a minden más is, ami eltereli a figyelmet. Így a telefonálás, még egy hívás kinyomása esetén is. Vélhetően ezért nem járt bocsánat az alábbi jogi esetben sem.

A járművezetés közben a beérkező hívásnak a kézben tartott mobiltelefon gombjának benyomásával történő visszautasítása a KRESZ 3. § (2) bekezdésébe ütköző telefonhasználat – ez a Kúria döntése.

A felperest helyszíni ellenőrzés során a H. Rendőrkapitányság közterületi szolgálatot teljesítő rendőrei vonták intézkedés alá, mert a járművezetés közben kézben tartott mobil rádiótelefont használt. A jegyzőkönyvben a felperes a szabálysértés elkövetését nem ismerte el, mivel állítása szerint „a hívást azonnal kinyomta”. A Rendőrkapitányság a KRESZ 3. § (2) bekezdésének megsértése miatt (a „gépkocsi vezetője menet közben kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat”) közigazgatási bírság megfizetésére kötelezte a felperest. A felperes fellebbezését az alperes elutasította és az első fokú határozatot helybenhagyta. Megállapítása szerint ugyanis a beérkező telefonhívás elutasítása is a telefon használatának fogalmi körébe tartozik, így a szabályszegés ténye bizonyított.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy a KRESZ 3. § (2) bekezdésében foglalt szabálysértést önmagában a mobiltelefon vezetés közben történő kézben tartása nem valósítja meg. A szabályszegés megvalósulásához szükséges az is, hogy a gépjárművezető a kézben tartott mobiltelefon valamilyen funkcióját használja. A vezetés közbeni telefonhasználat megtiltása a közlekedés biztonságát szolgálja, mert a mobiltelefon használata elvonhatja a gépjárművezető figyelmét és veszélyhelyzet alakulhat ki. Ehhez pedig bármilyen rövid időtartamú mobiltelefon-használat elegendő lehet, így a mobiltelefon egyik gombjának megnyomásának időtartama is, ezért a KRESZ 3. § (2) bekezdése nem értelmezhető úgy, hogy csak a vezetés közben kézben tartott mobiltelefonon való beszélgetés és szöveges üzenet írása a tiltott. Minden olyan, a használat körébe tartozó cselekmény, amelynek során a mobiltelefon funkcióját használják, így az is, ha telefonra érkező hívás fogadását visszautasítják, a mobiltelefon tiltott használata körébe tartozik.

A felülvizsgálati kérelem tartalma

A felperes felülvizsgálati kérelmében azt hangsúlyozta, hogy a vezetés közben kézben tartott mobil rádiótelefon használatát nem követte el, azért utasította vissza a beérkező hívást, hogy ne kövessen el jogsértést.

A Kúria megállapításai

A Kúria megállapította, hogy a mobiltelefon használata mind a telefonhívás fogadását, illetve kezdeményezését vagy a fogadás visszautasítását felöleli, hiszen a mobiltelefon használata azt jelenti, hogy a gépjárművezető vezetés közben a mobiltelefon egyes funkcióját igénybe veszi. Vezetés közben a mobiltelefon-használat a gépjármű vezetőjének figyelmét elvonhatja a járművezetéstől, a közlekedésben veszélyhelyzetet eredményezhet, ezért a használatot a KRESZ 3. § (2) bekezdése tilalmazza.

A felperes a helyszíni ellenőrzésekor elismerte, hogy a mobiltelefon vezetés közben a kezében volt és a jegyzőkönyvben foglalt nyilatkozata szerint „a hívást azonnal kinyomta”. Ez a gépjárművezetői nyilatkozat önmagában elegendő a jogszabálysértés megállapításához, hiszen a fogadás visszautasítása a mobiltelefon használatának minősül. Így a Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

Az ismertetett döntés (Kúria, Kfv. II. 37 034/2012.) a Közigazgatási-Gazdasági Döntvénytár 2014/4. számában jelent meg.

Forrás: Ugyvedvilag.hu

Több halálos áldozatot szed az SMS, mint az alkohol

A sokkoló videó megtörtént események alapján készült

Hihetetlen mértékben szedik áldozataikat az okostelefonok. Rohamosan nő azon halálos balesetek száma, ahol a sofőr a tragédia pillanatában épp SMS-ezett vezetés közben.

Állandó téma, hogy mennyire veszélyes vezetés közben telefonálni, de főleg SMS-t, vagy e-mailt írni – ennek ellenére úgy látszik, hogy nem tanulunk a dologból. Mostanra több tinédzser áldozatot szed az utakon az SMS-írás, mint az ittas vezetés.

Egy amerikai felmérésből kiderült, hogy évente nagyjából 300 000 fiatal felnőtt (tizenéves és huszas évei elején járó) sofőr sérül meg, és körülbelül háromezer életét is veszti olyan közúti balesetben, amelynek okozója a vezetés közbeni SMS-ezés volt. Ez a szám folyamatosan nő azóta, hogy széles körben elterjedtek az okostelefonok, amelyeken a hagyományos szöveges üzenetküldés mellett több egyéb chat-alkalmazás is fut. A számokat látva nem meglepő tehát, hogy az alkohol alulmaradt a statisztikában. A gyerekek ugyanis nem isznak minden nap, viszont a telefonjuk állandóan náluk van, és nem is restek nyomkodni éjt nappallá téve.

A balesetek rohamosan növekvő száma miatt több amerikai államban is kezdeményezték, hogy törvény tiltsa vezetés közben az SMS-ezést, vagy egyáltalán a telefon használatát. Európában ez bevett gyakorlat, így például hazánkban is tilos a telefon használata vezetés közben. A magyar jogalkotó trükkösen fogalmazott azzal, hogy menet közben megtiltja a kézben tartott mobiltelefon használatát. Tehát tilos SMS-ezni, e-mailezni, telefonálni, Facebook-olni miközben autót vezetünk. Egyet lehet, kihangosító segítségével telefonálni. Arra egyelőre nem tér ki a magyar jogalkotó, hogy a hangutasítással vezérelhető alkalmazásokkal és eszközökkel mi a helyzet, úgyhogy egyelőre az iPhone-okban található Siri személyi asszisztens segítségével, szóban egyelőre legálisan SMS-ezhetünk a volán mögött.

 Forrás: Technet.hu

2 hozzászólás “Telefonálás az autóban: kinyomott hívás is bírságot ér” bejegyzésre

  1. Gordon szerint:

    Milyen érdekes kép: fehér jólszituált középosztálybeli nő (aki vélhetően munkából él és adót is fizet) éppen autót vezetve sms-ezik. Előtte épp tiltott helyen sétálgatnak (se jobbra nem néz, de balra nem néz – csak mindig egyenesen) a munka világából vélhetően kikerült hátrányos helyzetűek.

    Mindjárt kirohan az egész falu…

    3 nap és kirohan a Gárda (addig se kell dógozni)

    1 hét és kirohan a fél Jobbik (addig se kell dógozni)

    2 hét és TGM lánglelkű beszédet mond a Moszkván (Mortimer)

    3 hét és Fletó helyszíni kampánygyűlést tart (a nézők között fizetett és etetett vendégek: grün, felix, hajóspista, Gmutter…)

    1 hónap és kitelepül a TASZ (addig is küldik a pénzt a zUSA-ból)

    Tényleg ne sms-ezzen senki! Nem ér meg ennyi cécót…

  2. Ez a fontos? szerint:

    Milyen érdekes kép: Fideszes biztos szavazó/pártmunkás, kétharmados többségben az ellenzékkel foglalkozik, ahelyett, hogy:
    1. Fejlesztené az oktatást a hátrányos helyzetűek számára, hátha egyszer…
    2. Fejlesztené a közbiztonságot, hogy egyszercsak egy zsaru rászoljon a gyalogosra…
    Ezen kellene gondolkodni…

Itt lehet hozzászólni !