Csepel sem lehet ellenzékben!

Csepel.hu

Csepel sem lehet ellenzékben!Csepelen és Soroksáron még soha nem volt olyan szoros választási eredmény, mint 2014-ben.

A korábbi, kétfordulós rendszerben szinte biztos Fidesz-győzelmet, egy fordulóval egy százalék alatti vereséget hozott a választás Németh Szilárd számára. Csepel polgármestere listán jutott be a Parlamentbe: a választási eredményekről beszélgettünk vele.

Mit szól az április 6-ai eredményhez?

A csepeli és a soroksári választók igazán kitettek magukért. Az országos átlag feletti részvételi eredmény – közel 65 százalék – azt mutatja, hogy ebben a körzetben az emberek akarnak és tudnak élni a szavazati jogukkal. A választás itt igazán a demokrácia ünnepe. Köszönöm a választóknak ezt a nagyarányú részvételt!

Már megvan a hivatalos végeredmény, így biztossá vált, hogy dr. Szabó Szabolcs, a kormányváltók jelöltje győzött. A Fidesz-KDNP és a magam nevében is gratulálok képviselő úr győzelméhez, országgyűlési munkájához jó egészséget és sok sikert kívánok!

Ön is győztes, hiszen a Fidesz-KDNP országos listájáról bekerült a Parlamentbe, úgy, hogy a kormánypártok ismét nagy felhatalmazást kaptak a választóktól.

Bár személyesen én indultam jelöltként, s nagyon szoros küzdelemben lettem második, ez a választás elsősorban nem rólam szól. A választás igazi tétje az volt, hogy tovább megyünk-e Orbán Viktor és a Fidesz vezetésével a 2010-ben megkezdett sikeres úton, vagy visszafordulunk a Gyurcsány-Bajnai-Mesterházy fémjelezte országrontó időkbe.

Csepelen és Soroksáron több mint 18 ezren értették meg ezt, s támogattak bennünket szavazataikkal. Sokan hittük és tudtuk, hogy csak a Fidesz képes tovább vinni a rezsicsökkentést, a magyar családok és vállalkozások megerősítését, mi tudjuk egységbe forrasztani a nemzetet és mi álljuk útját a gyűlöletkeltésnek. Nekik, a Fidesz és személyesen az én szavazóimnak hálásan köszönöm, hogy hitet és erőt adtak április 6-án az elmúlt négy év folytatásához. Az ő szavazataik is hozzájárultak a Fidesz nagyszerű országos győzelméhez, az erős kormányzás újabb lehetőségéhez.

Sokaknak meggyőző lehetett az Orbán-kormány és a csepeli önkormányzat elmúlt évekbeli jobb teljesítménye. Ön is így látja?

Újra erős és egyértelmű felhatalmazást kaptunk arra, hogy folytassuk, amit elkezdtünk. A választók igent mondtak az új közjogi rendszerre, az új alkotmányra, az új gazdaságpolitikára, amellyel egy munkaalapú gazdaságot próbálunk megteremteni. Igent mondtak egy európai néppárti kormányzásra is. Én is úgy érzem, hogy az általunk elvégzett politikusi munka valóban önmagáért beszél. Azonban hiába teljesítettünk jobban az önkormányzatban és a parlamentben, a munkatársaink, aktivistáink és önkénteseink nélkül nem nyertük volna meg a választást. Ők hatalmas és alapos munkát végeztek, fantasztikus és bátor kiállásról tettek tanúbizonyságot akár a terepen, akár a szavazókörökben. Köszönöm nekik ezt a nagyszerű munkát!

Hogy élte meg a személyét érintő negatív kampányeszközök bevetését? Mit szólt ehhez a családja?

Nem volt egyszerű, de szeretteim, barátaim, munkatársaim, az önkénteseink mindig bíztak bennem. Ahogy 2010-ben, most sem hittek a rólam terjesztett alaptalan vádaknak, hazugságoknak. Volt olyan pártszövetségben induló ellenfelem, aki – támogatóival együtt – gyakorlatilag megsemmisítendő ellenségként kezelt. Ők cseppet sem fukarkodtak a hazug, a félelem- és gyűlöletkeltő kampányeszközök bevetésével. Még a vagyonbevallásomat is meghamisították. Hiába kért kétszer bocsánatot tőlem Mesterházy Attila, itt Csepelen a pártszövetségük azután is a meghamisított adatokkal és más hazugságokkal támadott.

Hálával és köszönettel tartozom a családomnak, feleségemnek, gyermekeimnek, édesanyámnak, akik mindvégig biztattak, és szeretettel, vigasztalással adtak erőt a folytatáshoz. Azt viszont kihangsúlyoznám, hogy április 6-án az emberek a szavazataikkal nagyon határozott nemet mondtak a gyűlöletkeltésre, s elutasították mindkét szélsőséget.

Ön az új országgyűlés kormánypárti képviselőcsoportjának lesz a tagja. Ez a tisztség már összeférhetetlen a polgármesterséggel. Hogyan tovább?

Nagy megtiszteltetés és rendkívüli felelősség Csepelt és Soroksárt képviselni a Parlamentben. Ez független attól, hogy az ember egyéni vagy listás helyen kapott bizalmat. Én továbbra is a két kerület fejlesztéséért, az itt lakók boldogulásáért, biztonságáért, a rezsicsökkentés folytatásáért fogok dolgozni, mint a kormánypárti frakció tagja.

A sikeres csatornázás, a gerincút, a kerékpárutak, a város-rehabilitációs pályázatok és más uniós, állami, fővárosi fejlesztéseknél már megmutattuk, hogy sikeresen és keményen tudunk tárgyalni, lobbizni. Ezt a munkát is folytatni tudom.

Mit szól ahhoz, hogy Soroksáron megnyerte, és éppen Csepelen veszítette el a választást?

Hálás köszönetem a soroksáriaknak. Szülő- és lakóhelyem tekintetében azonban a vasárnapi választás számomra komoly tanulság.

Azt üzenték a csepeliek, hogy az eddigi komoly eredményeken felül még több, minél kézzelfoghatóbb eredményt várnak tőlem a kerületben. Én ezt megértettem, s e szerint fogok cselekedni.

Fő célunk – az önkormányzattal közösen – Csepel környezetbarát és modern újraiparosítása, és ezzel együtt a nagyszabású munkahelyteremtés. Polgármester utódommal, aki reményeim szerint a Fidesz-KDNP jelöltje lesz, szoros és gyümölcsöző együttműködést tervezek. Azt gondolom, hogy egy azonos pártállású, erős felhatalmazással bíró kormányzati és kerületi vezetés hatékonyabban tud Csepelért tenni. De ugyanezt a helyzetet szeretném Soroksáron is megteremteni. A munkahelyteremtést célzó Weiss Manfréd Tervet, vagy az észak-csepeli és a Kis-Duna menti sport-, szabadidő és kulturális fejlesztéseket csak kormányzati hátszéllel lehet megvalósítani.

Azonban összefogásra is szükség van Csepel fejlődéséhez. A csepeliekért és a soroksáriakért végzett munkában mindenkire, köztük a most frissen megválasztott dr. Szabó Szabolcs képviselő úrra is számítok! Neki és pártjainak is tudniuk és érteniük kell, hogy ők sem engedhetik meg magunknak a kicsinyes és ártalmas pártoskodást, a széthúzást, az ellenségeskedést. Ők is tudják, hogy Csepel és Soroksár nem lehet ellenzékben!

Szabó Szabolcs: „Előny volt, hogy nem ismertek”

Az egyik szeme sír, a másik nevet, noha inkább pártja választási kudarcát érzi meghatározóbbnak Szabó Szabolcs, akit a választók minimális többséggel, de Csepel és Soroksár egyéni képviselőjévé választottak az április 6-ai parlamenti választásokon. Szabó Szabolcs geográfus, az ELTE adjunktusa. Csepelen lakik 2003 óta, egyedülálló és mindössze két éve foglalkozik politikával.

– A választások után közvetlenül nem tűnt túlságosan boldognak. Mi volt a baj?

– Valóban nem voltam felhőtlenül boldog, mert nem sikerült elérnünk a célunkat, hogy leváltsuk a Fidesz-KDNP kormányát. Csepelen és Soroksáron győztünk, aminek nagyon örülök, de országosan kudarcot vallottunk. Egyértelműen csalódást érzek, mert bár Budapesten nyolc választókerületben győztünk, vidéken azonban mindössze két egyéni képviselői mandátumot szerzett a kormányváltók szövetsége.

– Mégis, miben reménykedett?

– Noha magam is tudományos kutató vagyok, nem hittem el, hogy a közvélemény-kutatók előrejelzései kellően megalapozottak. Módszertanilag kételkedtem abban, hogy a kutatásaik eléggé pontosak-e. Arra gondoltam, hogy ha ilyen sokan nem válaszoltak a kérdéseikre – márpedig rengetegen tértek ki a válaszok elől –, akkor valószínűleg téves következtetésekre jutottak. Utólag bevallom, hogy tévedtem, a közvélemény-kutatók szakmailag jól vizsgáztak és helyesen prognosztizálták az eredményeket.

– Ön szerint mik voltak az okok, hogy elbukták a választásokat?

– Látnivaló volt, hogy az emberekben nagyfokú az elégedetlenség, de a baloldal pártjainak ezt nem sikerült szavazatokra váltaniuk. A várakozásainkhoz képest kevesebben mentek el szavazni, s ez hátrányt jelentett nekünk. Mi legalább 65 százalékos részvételre számítottunk, ehelyett 60 százalékos volt a voksolási arány országosan. Nem sikerült közvetíteni az üzeneteinket és mozgósítanunk a szavazóinkat. Különösen vidéken maradtunk el jócskán a várakozásainktól. Voltak olyan térségek, ahová egyáltalán nem jutottunk el. Budapesten ehhez képest jobban alakult a helyzetünk, ezért is szerepeltünk kedvezőbben. Kudarcunk okaként említem, hogy a közszolgálati média is inkább kormánypártinak bizonyult. A Fidesz-KDNP ugyanakkor nagyon jól mozgósította a táborát, alaposan megszervezték a kampányukat. A kormánypárti szavazók között ráadásul van egy markáns rész, amely mindenképpen a Fideszre szavaz, függetlenül attól, hogy milyen a kormányuk teljesítménye.

– Nem lehetséges, hogy azért is szavaztak a Fidesz-KDNP-re, mert elégedettek a kormánnyal?

–  Minden kormánynak vannak pozitív, támogatható intézkedései. Ezt a mostani kormányról is el lehet mondani. A gyerekek utáni adókedvezmény bevezetését például mindenképpen jó döntésnek tartom. A kormány teljesítményére utal azonban, hogy több mint félmillióval kevesebb szavazatot kapott a Fidesz-KDNP, mint négy évvel ezelőtt.

A köznevelés és a felsőoktatás terén teljes káosz uralkodik, folyamatos a forráskivonás. Nagy problémának érzem ezen kívül, hogy a közpénzek átláthatatlanul, nem tiszta módon kerülnek felhasználásra, ami jelentős bizalmatlanságot okoz a gazdaságban. Az adószabályok ráadásul állandóan változnak, így a gazdasági élet szereplői nem tudják, mihez alkalmazkodjanak. A példákat folytathatnám…

– Minek tudja be, hogy egyénileg győzni tudott a választásokon?

– Új emberként, új arcként jelentem meg, rám lényegében semmi elmarasztalót nem tudtak mondani. Kívülről jöttem a politikába, s ez előnyömre szolgált. Az Együtt PM-en belül sikerült egy jó csapatot felépíteni, de segítségünkre voltak a DK és az MSZP aktivistái is. Megteremtettük a magunk helyi nyilvánosságát, ahol üzeneteinket továbbítottuk az emberek felé.

– Egyetemi oktatóként bizonyos mértékig jelen voltam a közéletben, de a nagypolitikába két évvel ezelőtt kerültem. Jártam az országot, és azt tapasztaltam, hogy az ország csúszik lefelé. Elérkeztem egy olyan pontra, hogy eldöntöttem: hallatni kell a hangomat, mert tűrhetetlen, ami az országban folyik. 2010 előtt is voltak problémák, amelyeket elfogadhatatlannak tartottam a politikában, de most telt be a pohár.

– Mihez kezd a Parlamentben, ahol az Együtt-PM-nek csak négy képviselője lesz?

– A Fidesz-KDNP várhatóan ismét kétharmados többséggel rendelkezik, így a programunk megvalósítása is nehezebb lesz. Úgy vélem ugyanakkor, hogy intenzívebbé válik a Parlamenten kívüli politizálás.

– Miről fog beszélni, amikor először felszólal a Parlamentben?

– A beszéd témája nagyban függ attól, hogy milyen ügyek kerülnek napirendre. Csepel esetében mindenképpen a Csepel Művek sorsát szeretném napirendre venni. Speciális gazdasági körzetté kell nyilvánítani a gyár területét, ahol a befizetett adók egy meghatározott hányada helyben marad, s az ottani tulajdonosok többségi döntéssel döntenek majd arról, hogy mi történjen a területen. Ezen kívül az uniós forrásból megvalósítandó panelrekonstrukciós program elindítását, folytatását szintén kiemelt témának tartom.

– Milyen együttműködés lehetséges a baloldali pártok között?

– Országos szinten is folytatjuk az együttműködést bizonyos formában, noha a pártok külön frakciót, csoportokat alkotnak majd. Programjaink megvalósításában ugyanakkor korlátozottak a lehetőségeink a kormányzó pártok túlsúlyával szemben. Helyi szinten is csak úgy lehetünk eredményesek, ha folytatjuk az együttműködést. Dolgozunk azon, hogy milyen konstrukcióban lehetséges ez.

– Támogatják-e a szocialista Szenteczky János jelöltségét a polgármesteri posztra?

– Az Együtt PM Csepelen nem jelölt senkit a polgármesteri tisztségre, és még nem nevezte meg képviselőjelöltjeit sem. Az MSZP 2013 év végén megnevezte potenciális képviselőjelöltjeit és polgármesterjelöltjeit. Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy 2014 őszén olyan konstrukcióban induljanak az ellenzéki pártok, hogy az országgyűlési választásokhoz hasonlóan le tudjuk győzni a Fidesz jelöltjeit.

Az uniós választásokra már elkezdtük az aláírások összegyűjtését. Az Együtt-PM saját listát állít, önállóan mérettetjük meg magunkat.

– Milyen együttműködésre készül Németh Szilárddal, aki a Fidesz-KDNP listáján jutott be a Parlamentbe?

– A napokban találkozót kérek Németh Szilárdtól, hogy a Csepelt érintő közös ügyekben hogyan tudnánk együtt fellépni a választóink érdekében.

Forrás: Csepel.hu

2 hozzászólás “Csepel sem lehet ellenzékben!” bejegyzésre

  1. Etikus szerint:

    Kinek kicsit, kinek nagyon más.

    Európai nagyvállalatok lobbiznak a szankciók ellen

    – 2014. április 17., csütörtök
    A legnagyobb európai vállalatok lobbiznak az Oroszországgal szembeni kemény gazdasági szankciók ellen, és emiatt máris “megtörni” látszik az európai kormányok elszántsága az ilyen ellenlépések érvényesítésére – írta a csütörtöki Financial Times.

    A londoni gazdasági napilap forrásai szerint az európai nagyvállalatok sorra figyelmeztetik a kormányokat, hogy ha Oroszország a szankciókra megtorló lépésekkel válaszol, az az orosz piacon tevékenykedő cégeknek “nagyon sokba kerülhet”.
    A Financial Times által név nélkül idézett brit kormányilletékesek szerint a szankciók elleni lobbizás éllovasa a BP brit olajipari csoport, amely – több más nagy céggel együtt – a londoni parlament alsóházi képviselőit és a brit kormányt is figyelmeztette a büntetőintézkedésekből eredő üzleti kockázatokra.
    A BP-nek 20 százalékos részesedése van a Rosneftben (Rosznyeft), a legnagyobb orosz állami olajipari cégben.
    Mindemellett Nagy-Britannia és Ciprus is aggódik…….

    – See more at: http://www.magyarhirlap.hu/europai-nagyvallalatok-lobbiznak-a-szankciok-ellen#sthash.auI9zzJF.dpuf

  2. bonifác szerint:

    Szerintem Szilárd vereségét a rezsicsökkentéssel kapcsolatos mocskos kampány okozta.
    Túl nagy felületet nyújtott a gyalázkodásnak, és soha nem vágott vissza. Kellett volna.
    Senki nem védte, utasította vissza a vörösök nyálas fröcsögését. Hiba volt.Németh úr
    méltósággal fogadta vereségét, gratulált legyőzőjének.Neki nincs oka szégyenkeznie.

Itt lehet hozzászólni !