Csepel.hu
Új intézményként született meg a fogyasztóvédelmi rezsipont, amely a fogyasztóvédelmi törvény 2014. január 13-án hatályba lépett rendelkezése szerint a fogyasztóvédelmi hatóság szervezetében működik.
Feladata a közszolgáltatást érintő területen a fogyasztók tájékoztatása a jogszabályi előírásokról, a fogyasztók által kezdeményezhető hatósági eljárásokról, az igényérvényesítési eszközökről. A részletekről Fülöp Zsuzsannát, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hivatal szóvivőjét kérdeztük.
- Melyek a leggyakoribb panaszok, kérdések, amelyekkel a fogyasztók a rezsipontokhoz fordulnak?
- A rezsipontok felállítása óta eltelt másfél hónap alatt csaknem ezer fogyasztó kereste meg személyesen vagy telefonon a szakértőket az energiaszolgáltatásokkal kapcsolatos kérdésével, problémájával. A legtöbben a rezsicsökkentéssel összefüggő információk iránt érdeklődtek. Ezen belül főként a számlaképen való eligazodásban, a díjcsökkentés számítási módjával összefüggésben kértek segítséget, illetve sok panasz szólt arról, hogy a fogyasztó nem érzékelte a díjak csökkenését a számlákban. A visszatérő kifogások között szerepelt – a nem egyetemes szolgáltatótól vásárolt energia esetében – a rezsicsökkenés „elmaradása”, valamint a társasházakra vonatkozó kötelezettség teljesítésének elmulasztása. A rezsicsökkentés mellett az energiaszolgáltatók tevékenységére vonatkozó általános panaszok is megjelentek, ezek főleg a számlázással, a szolgáltatásból való kikapcsolás jogszerűségével, a számla értelmezésével álltak összefüggésben.
- Gyakran felmerül a kérdés: a szolgáltatónak vagy az ügyfélnek kell-e megfizetnie a gázóra bevizsgálását, illetve cseréjét?
- Ezen a téren többféle esetet különböztethetünk meg, de a főszabály szerint a földgázelosztót terhelik a költségek. Az egyik eset: ha a felhasználó által észlelt hiba miatt elvégzett fogyasztásmérő berendezés felülvizsgálata indokolt volt, és az ellenőrzött berendezés a jogszabályi hibahatárt túllépte vagy a berendezés hibásnak bizonyult, akkor a földgázelosztó köteles a fogyasztásmérő berendezést kicserélni. A másik eset: ha a felhasználó vagy a földgázelosztó egyéb okból kezdeményezte a berendezés ellenőrzését, és a felülvizsgálat eredménye alapján az indokolatlan volt, akkor az összes költséget a felülvizsgálatot kezdeményező köteles megtéríteni. Ha indokolt volt a kezdeményezés, akkor a költségeket a földgázelosztó köteles viselni. A harmadik eset: a hitelesítési mérőcsere vonatkozásában, a jogszabály szerint a fogyasztásmérő berendezés a földgázelosztó tulajdona, tehát neki kell gondoskodnia annak felszereléséről, üzemeltetéséről, karbantartásáról. Ebből következik, hogy a földgázelosztót terhelik a lakossági fogyasztó esetében a fogyasztásmérő berendezést és a fogyasztói nyomáscsökkentőt érintő költségek. A negyedik eset: ha a fogyasztásmérő berendezés cseréjére a felhasználó állagmegóvási kötelezettségének elmulasztása miatt kerítenek sort, az ezzel kapcsolatos költségeket a felhasználó viseli akkor is, ha a mérő cseréje más ok miatt is szükségessé vált. Szó lehet egy ötödik esetről, amikor a felhasználási hely tulajdonosa kezdeményezheti a fogyasztásmérő berendezés cseréjét a gyártási méretsorozatnak megfelelő típusú és kapacitású fogyasztásmérő berendezésre, ha ennek feltételei megvannak. Az új fogyasztásmérő berendezés árát ebben az esetben a kezdeményező fizeti meg.
Összegezve elmondható, hogy a főszabály szerint a berendezés felülvizsgálatával, cseréjével kapcsolatos költségek a földgázelosztót terhelik, kivéve azokat a speciális eseteket, amelyeknél a felhasználó nem tett eleget állagmegóvási kötelezettségének, illetve ha a fogyasztásmérő cseréjét a fogyasztó indokolatlanul kezdeményezte. Szintén a fogyasztó viseli a csere költségét, ha azt azért kérte, mert az általa felhasznált földgáz mennyisége jelentősen több vagy kevesebb, mint a mérőóra kapacitása.
Forrás: Csepel.hu