„Dunán innen, Tiszán túl” Kárpát- medencei Hagyományőrző Tehetségkutató verseny 2014.

Budapesti és pest megyei elődöntő versenykiírása

Csepel.hu

„Dunán innen, Tiszán túl”

Az elmúlt évekhez hasonlóan „Dunán innen, Tiszán túl” címmel Kárpát-medencei gyermek- és ifjúsági tehetségkutató versenyt hirdet a Borsodi Magyar Közösségek Szövetsége Mente Egyesület, melynek célja a tehetségek felkarolása mellett a művészet és a magyarság értékeinek népszerűsítse a fiatalok körében.

A verseny több helyszínen zajló fordulóit áprilistól májusig szervezi meg a Borsodi Magyar Közösségek Szövetsége Mente Egyesület és társszervezői. Ezekről kategóriánként és korcsoportonként egy-egy induló juthat tovább a döntőbe.

Elődöntő helyszínek:

1. Nagykovácsi (Budapest és Pest megye)

2. Csány (Heves, Jász-Kiskun- Szolnok megyék)

3. Dunaújváros (Dunántúl)

4. Érpatak (Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú Bihar megyék)

5. Miskolc (Borsod-Abaúj-Zemplén megye)

6. Rozsnyó (Felvidék)

7. Stuttgart (Németország)

8. Székelyhíd (Erdély)

9. Tatabánya (Dunántúl)

A budapesti és Pest megyei elődöntő szervezője:

Országos Baranta Szövetség és tagcsapatai

„Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra

meg újra meg nem szerzi magának.” (Kodály Zoltán)

Nevezni négy kategóriában lehet:

  • Népdal

Népdal kategóriájában egyszemélyes és csoportos műsorszámokkal lehet jelentkezni. A versenyzők fordulónként egy-egy produkcióval szerepelhetnek, legfeljebb 4 perc időtartamban. Az elbírálás során kiemelt szempontnak számít a dallamválogatás zeneesztétikai értéke, a bemutatott népdalok, illetve dallamok eredeti előadásmódja, illetve az előadó egyéni, művészi kisugárzása.

  • Népzene

Ebben a kategóriában legfeljebb héttagú formációk indulhatnak. A versenyző zenekarok, hangszeregyüttesek fordulónként egy-egy előadással jelentkezhetnek, legfeljebb 5 perc időtartamban. Az előadás során csak saját hangszer használható. Az elbírálás során kiemelt szempontnak számít a dallamválogatás zeneesztétikai értéke, a csoporton belüli együttműködés kidolgozottsága, a bemutatott zene eredeti előadásmódja, illetve az előadók művészi kisugárzása.

  • Néptánc

Néptánc kategóriában egyéni, páros és csoportos formációban lehet indulni. A versenyzők fordulónként egy-egy előadással jelentkezhetnek, egyéni és páros előadás esetén legfeljebb 4 perc, csoportosnál legfeljebb 6 perc időtartamban. Az előadások elbírálása során kiemelt szempontnak számít a kiválasztott táncok és motívumaik esztétikai értéke és eredeti előadásmódja, valamint az előadók egyéni, művészi kisugárzása.

  • Népmese

Ebben a kategóriában nevezni lehet a magyar népmese kincsből merített eredeti népmesével, fordulónként egy-egy mesével, legfeljebb 5 perc időtartamban. Egyéni és csoportos nevezéseket is elfogadunk. Értékelési szempont a népmese folyamatos előadása; az előadó(k) beszédkészsége, előadásmódja; a szöveg érthetősége, megfelelő hangsúlyozás; tájnyelvi elemek alkalmazása; az előadó(k) kapcsolata a közönséggel; színpadi megjelenés.

Korcsoportok:

I. korcsoport (6-12 éves kor)

II. korcsoport (13-18 éves kor)

A szervezők célja, hogy a vetélkedő révén a felnövekvő gyermekek minél szélesebb körben ismerjék meg a magyar népköltészet és népzene csodálatos világát, s egy életre kötelezzék el magukat a magyarság értékei mellett.

A budapesti elődöntőből kategóriánként és korcsoportonként egy-egy induló juthat tovább a Kárpát-medencei döntőbe.

Jelentkezés feltételei:

• A versenyt amatőr népzene, népdal, népmese, néptánc területén tevékenykedő gyermekek számára írjuk ki.

• A versenyre az autentikus magyar népzene, néptánc, népdal és népmese bármely

tájegységéhez, illetve a magyarországi nemzetiségi régiók helyi hagyományaihoz kötődő produkciókkal lehet jelentkezni, lakóhelyi és nemzetiségi megkötés nélkül.

• A versenyen olyan személyek vehetnek részt, akik 2008 és 1996 között születtek (6-tól 18 éves korig).

• A versenyre a tanulót a budapesti vagy Pesti megyei partner-szervező, illetve Oktatási Intézmény nevezi, de egyéni nevezéseket is elfogadunk.

• Szülői nyilatkozat kitöltése (e-mailben elküldve a tehetsegkutato.bp@gmail.com címre, vagy a helyszínen leadva).

• Dalcsoportok, néptáncegyüttesek is nevezhetnek.

• Egy személy több kategóriában és kategóriákon belül több előadással is nevezhet. Pl. tánc: egyéni- és páros vagy csoportos, népzene: egyéni és együttes, ugyanígy a népdal és népmese kategóriákban is. (Több műsorral való indulás esetén külön-külön regisztráció szükséges!)

• Más műfajok stíluselemeit, hangszereit, motívumkészletét vagy elektronikát használó feldolgozásokkal pályázni nem lehet.

• Nevezési díj NINCS

Forrás: Csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !