A 12 év rabszolgaság a legjobb film
MNO
A brit Steve McQueen történelmi drámája, a 12 év rabszolgaság kapta a legjobb filmnek, Cate Blanchett a legjobb női, Matthew McConaughey pedig a legjobb férfi főszereplőnek járó elismerést a vasárnapi 86. Oscar-díjátadó gálán, amelyen a Gravitáció révén a legjobb rendezőnek választott mexikói Alfonso Cuarón történelmet írva lett a kategória első latin-amerikai díjazottja.
Az est nagy győztese épp Cuarón űrdrámája lett: tíz jelöléséből hetet váltott díjra. Oscar-szobor nélkül maradt viszont David O. Russell szintén tíz kategóriában jelölt Amerikai botrány című filmje, valamint Martin Scorsese öt kategóriában esélyes alkotása, A Wall Street farkasa.
A 12 év rabszolgaság − az első legjobbnak választott film, amelyet fekete bőrű rendező jegyez −, meghozta az első Oscar-díjat Brad Pittnek, aki korábbi négy jelölése után producerként vehette át az aranyozott szobrocskát. Az alkotás kilenc jelöléséből három esetben diadalmaskodott, elnyerte a legjobb női mellékszereplő és a legjobb adaptált forgatókönyv díját is. John Ridley Solomon Northup írásából készítette a 12 év rabszolgaság forgatókönyvét, amely egy rabszolgának eladott szabad emberről szól, aki meg akarja őrizni emberi méltóságát.
A legjobb eredeti szkript A nő című filmé lett. Spike Jonze nemcsak írója, hanem rendezője is a mozinak, amelynek főhőse, Joaquin Phoenix a Scarlett Johansson hangján megszólaló számítógépes operációs rendszerébe szeret bele.
Az Aviátor után második Oscar-díját nyerte Cate Blanchett, akit a Woody Allen Blue Jasmine című filmjében nyújtott alakításáért jutalmaztak. A 44 éves ausztrál színésznőt idén ötödször jelölték a legjobb női főszereplő Oscar-díjára. Allen filmjében egy férjében csalódott, meghasonlott nőt alakít, aki a New York-i társasági életet otthagyva San Franciscóba költözik a testvéréhez, hogy összeszedje magát.
A szerepéért alaposan lefogyó Matthew McConaughey, a nyolcvanas években játszódó AIDS-dráma, a Mielőtt meghaltam sztárja legjobb férfi főszereplőként először kapta meg az Oscar-díjat és először is jelölték. Alakítását korábban Golden Globe-díjjal is elismerték.
Filmbéli partnere, Jared Leto vette át a legjobb férfi mellékszereplő díját. A színész-zenész a film alkotóin kívül édesanyjának és fivérének mondott köszönetet azért, hogy valóra válthatta álmát, majd elmondta, ezen az estén Ukrajnától Venezueláig azokra is gondol, akik hozzá hasonlóan meg akarják valósítani vágyaikat. (Nyitóképünkön Matthew McConaughey és Jared Leto.)
A színészeknek járó Oscar-díjak teljesen megegyeznek az amerikai színészek céhe, a Screen Actors Guild által idén kiosztott elismerésekkel, ami nem véletlen: az Oscar-szavazásra jogosultak legnagyobb csoportját a színészek céhe adja.
1998 óta nyert ismét olasz film
A nőknél a kenyai Lupita Nyong’o első fekete bőrű afrikai színésznőként nyerte el az Oscart. „Mindegy, honnan jössz, számítanak az álmaid” – hangsúlyozta, és köszönetet mondott a film rendezőjének, Steve McQuennek, valamint színésztársainak és családjának.
A legjobb idegen nyelvű film Paolo Sorrentino A nagy szépség című alkotása lett.
Olasz film 1998 óta nem győzött ebben a kategóriában, akkor Az élet szép alkotói vihették haza az Oscart.
Sorrentino filmje az olasz felső tízezer életét mutatja be egy kiábrándult, cinikus újságíró, a társasági élet központi figurája történetén keresztül, miközben költői képet fest Rómáról. A film főszereplője korunk hőse: üres, önző életét a szépség keresésével, az élvezetek hajhászásával leplezi.
A nagy szépség korábban Golden Globe-díjas lett, de az Európai Filmdíj átadóján is tarolt: öt jelölésből négyet váltott díjra. A 43 esztendős nápolyi rendező Federico Fellininek, Nápolynak és a futballsztár Diego Maradonának is megköszönte az Oscart.
A legjobb egész estés animáció a Jégvarázs lett, a film meghozta az első Oscar-díjat e kategóriában a Disney animációs stúdiónak.
A legjobb dokumentumfilmért a 20 Feet from Stardom, a legjobb rövid dokumentumfilmért pedig a The Lady in Number 6: Music Saved My Life című alkotást jutalmazták Oscarral.
Utóbbi mű 110 éves hőse, a világ minden bizonnyal legidősebb holokauszt-túlélője, Alice Herz-Sommer a napokban hunyt el. A legjobb rövidfilm a Helium, a legjobb animációs rövidfilm pedig a Mr. Hublot lett.
Tarolt a Gravitáció
A technikai díjak javát a Gravitáció vitte el, a Sandra Bullock főszereplésével készült háromdimenziós sci-fi a legjobb vágás, a legjobb hangvágás, a legjobb hangkeverés díját és a vizuális effektusokért járó szobrot is elnyerte, és ez a film diadalmaskodott az operatőrök között is.
Steve Price révén a Gravitációé lett a filmzenéért járó Oscar is. A legjobb betétdalnak a Let It Go címűt választották a Jégvarázsból.
A legjobb jelmez és a legjobb díszlet díját a vérprofi posztmodern giccs, A nagy Gatsby című Baz Luhrmann-film alkotói nyerték. Mindkét esetben a díjazottak között volt Catherine Martin, a világhírű ausztrál rendező immáron háromszoros Oscar-díjas felesége. A sminkért és a frizuráért járó Oscart a Mielőtt meghaltam című filmnek ítélték oda.
Forrás: MNO
Micsoda disznóság és szörnyű igazságtalanság!
A 12 év rabszolgaságért Oszkár-díjat adtak, de a választásokon 2010. előtt sokszor bukott hombárfejű csepeli rezsirikkancs egy picike roszkár-díjat sem kapott, a sanyarú ellenzéki sorsban elszenvedett 16 év rabszolgaságért!