Saját lábon állni – Riportsorozat a Csepeli vállalkozók köréből – Maróti Aranka és Molnár Ferenc

Csepel.hu

Saját lábon állni - Riportsorozat a Csepeli vállalkozók köréből - Maróti Aranka és Molnár Ferenc

2014-ben egy új cikksorozatot indítunk útjára. Szeretnénk bemutatni olyan csepeli vállalkozókat, vállalkozásokat, akik, és amelyek csöndben, kitartóan, hosszú évek óta teszik a dolgukat, állnak a saját lábukon sikerrel és eredménnyel.

Vállalkozónak lenni különösen értékes és kihívásokkal teli feladat. Meg akartuk tudni ténylegesen, hogy hogyan váltak azzá, akik, mit tettek ezért, milyen nehézségekbe ütköztek, és mennyi erőfeszítésébe telt megszerezni azt a tudást, tapasztalatot, amellyel 2014-ben a saját lábukon állnak, és sikeresen működnek itt, szűkebb hazánkban, Csepelen.

Maróti Aranka és Molnár Ferenc – Maróti Vadászruha

Mikor kezdtek vállalkozni?

Ferenc: Több, mint 27 évvel ezelőtt kezdünk bele ebbe a vállalkozásba a társammal, Arankával. 22 éve vagyunk itt Csepelen. Szeretünk itt élni, mindent el tudunk intézni, jó itt lakni.

Aranka férfiszabóként végzett, és pár év alkalmazotti munka után kerestük azt a lehetőséget, amiben ki tudunk teljesedni. Észrevettük ezt a piaci rést, és el kezdtünk saját tervek és kivitelezések alapján vadászruhákat gyártani.

A magyar piacon hogyan találták meg a helyüket?

Ferenc: A vadászok számárai egyedi, saját tervezéssel, minőségi anyagbók komplett ruha-kollekciókat fejlesztettünk ki, sőt a horgászokra is tervezünk ruhákat. Munkaruhákat is vállalunk 1-től, akár 100 fős állományra, egyedi szabással, stílus kialakítással is, tehát mi gyártjuk, értékesítjük, méretre készítjük a ruháinkat. Van egy nadrágból, bélelt nadrágból, ingből, mellényből, kabátból, álló saját tervezésű kollekciónk.

Miért szeretnek vállalkozónak lenni?

Aranka: Alkalmazottként kezdtem, és nagyon bosszantott, hogy olyan követelmények elé állítottak, amit szakmai szempontból nem lehetett megvalósítani. Ebben a munkában azt szeretem a legjobban, hogy megszületik a gondolat a fejemben és meg is valósítom az első lépéstől a kész ruhadarabig.

Ferenc: A „szürke eminenciás” pedig én vagyok a háttérben, aki az anyagot vágja és teríti, a cég ügyes-bajos dolgait intézi. Az ügyfelekkel pedig mindketten foglalkozunk, meg van közöttünk a jó munkamegosztás.

Mi a legörömtelibb, ha visszatekintenek az eltelt évekre?

Aranka: Ha visszajönnek a vásárlók, egyben van rajtuk a ruha, de szeretnének már egy újat, mert a régi megkopott, és persze meg vannak elégedve.

Mi volt az elmúlt válság időszakban a legnehezebb?

Ferenc: Az anyagbeszerzés volt a legnehezebb. A textilgyártók nem tudtak talpon maradni, és ez okozott nehézséget. Új, és jó minőségű anyagot gyártókat kellett keresnünk, hogy a piacot ki tudjuk elégíteni. Zömmel a csehektől és lengyelektől kellett beszereznünk az árut, hiszen itthon tönkrement a textilipar, de az is előfordult, hogy az a külföldi gyártó is tönkre ment, akivel el kezdtünk dolgozni és tovább kellett lépnünk, újakat keresni.
Aranka: Csak természetes alapanyagokból dolgozunk, kinn az erdőben nem tudnak műszálas füllesztő ruhában lenni.

A vállalkozásban töltött évek alapján kijelenthetjük, hogy önöket is hamarosan érinteni fogja a generációváltás kérdése. Hogy látják a vállalkozásuk jövőjét e tekintetben, hogy a megérdemelt nyugdíjas éveket élvezhessék?

Ferenc: Ez egy komoly probléma a felnövő generációval. Saját gyermekeinken tapasztaljuk – van 4 gyermekünk, 33-36 év közöttiek-, hogy fiatal korukban 14-16 éves korukban boldogan jöttek, részt vettek a munkába, de akkor, amikor a válság miatt nagyon nehéz volt, nagyon sokat kellet dolgozni, hogy életbe maradjon a vállalkozásunk, ezt látva talán megijedtek, és most mindannyian mással foglalkoznak. Majd kiderül, hogy mit fogunk tenni, addig is dolgozunk.

Mit üzennek azoknak a fiataloknak, akik abban gondolkodnak, hogy saját vállalkozásban akarnak tevékenykedni, melyek azok a jó tulajdonságok, az a jó hozzáállás, ami kell ahhoz, hogy valaki sikeres legyen a vállalkozásában?

Aranka: Úgy gondolom, hogy az a legfontosabb, hogy tisztességesen végezzék el a munkájukat, ne egy-két év alatt akarjanak meggazdagodni, mert nem lehet, de ha tisztességesen, jól végzik a dolgukat, az meghozza évek alatt gyümölcsét,  pl.: a vevők visszatérnek. Tőlünk is sokan elpártoltak, mert találtak máshol olcsóbbat, majd rájöttek, hogy az nem volt olcsóbb, hanem drágább volt, úgy hogy visszajöttek nagyon sokan.

Ferenc: Egy nagyfokú szabadságot jelent a vállalkozás, és emiatt jó vállalkozónak lenni. Viszont a nehézség ebben, a nagyfokú felelősség, amit a vállalkozónak fel kell vállalni. De annak, aki nyomás alatt tud teljesíteni, annak mindenképpen jó gondolat az önállóság. Aranka szerint, ahogyan említette, a kitartás az egyik legfontosabb tulajdonság a sikerhez, mert nagyon sokszor falnak megy az ember, de addig kell tapogatni, amíg megtalálja az ajtót, mert ajtó mindig van, és a végén mindenképpen megéri.

Hogyan szoktak kikapcsolódni, pihenni, regenerálódni?

Aranka: Sportolni járunk!

Ferenc: Amatőr teniszezők vagyunk. Minden héten kétszer tudatosan eljárunk, edzésre, gyakorlatilag ez az a kétszer két óra, amikor a telefonunkat kikapcsoljuk, különben 24 órás ügyeletet tartunk.

Jut-e arra idő, hogy elutazzanak egy kicsit kikapcsolódni?

Ferenc: Ez most nincs, kapaszkodás van, munka van.

Éreznek javulást mostanában?

Ferenc: Mindenképpen. Nálunk a nyár a kritikus időszak üzletileg, ekkor van a „holt szezon”, de tavaly volt az a nyár, amikor újra jöttek a kis cégek, újra kellett munkaruha. Sokkal könnyebb volt a 2013-as évünk, mint ahogyan azt 2012-ben gondoltuk volna.

Mit remélnek 2014-től?

Ferenc: Rosszabb ne legyen! 2013 nagy meglepetés volt! Ez a fiataloknak, és a vállalkozást kezdőknek is jó hír. Mondjuk is mindenkinek, amikor jönnek lógó orral, hogy 2013 jobb volt, mint előtte, ez is visszajött, az is visszajött, mégis csak több munkám volt. Sokakkal, ha beszélgetünk ezekről, ők is látják, hogy tényleg jobb volt, a tavalyi év kicsit megmozdult.

Bízunk abban, hogy 2014 is jobb lesz, mint az előző évünk.

Köszönöm szépet a beszélgetést! Sok sikert a 2014-es esztendőre!

Szépné Keszi Éva

Kedves Olvasó!

Ha önnek is van csepeli vállalkozó ismerőse, akiről Ön azt gondolja, hogy érdemes lenne bemutatni az Ő történetét, vagy Ön is vállalkozó és szeretné, ha megismerhetnénk az Ön és nagyszerű vállalkozásának történetét, akkor jelentkezzen az alábbi e-mail címen, vagy telefonszámon!

szepkeszieva@gmail.com, +3620/9832-754

Forrás: Csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !